Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


7 142

[Q&A] Fotowoltaika – jak wybrać ofertę i wykonawcę instalacji PV?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Kupujesz instalację fotowoltaiczną z nadzieją na spore oszczędności w domowym budżecie i szybki zwrot inwestycji? Musisz wiedzieć, że wysokiej jakości komponenty to tylko połowa sukcesu. Równie ważny jest dobór odpowiedniej firmy wykonawczej, która dokona kalkulacji kosztów i przedstawi prognozę dotyczącą ilości wytwarzanej energii. Sprawdź, jak wybrać ofertę fotowoltaiki i na co zwrócić uwagę w trakcie podpisywania umowy.

Q&A

 

Po czym poznać, że oferta na montaż paneli jest atrakcyjna? Co powinno wzbudzić moją czujność?

Od wykonawcy instalacji fotowoltaicznej powinieneś wymagać przede wszystkim przejrzystych informacji – zarówno jeżeli chodzi o parametry techniczne, jak i wszystkie koszty z nią związane. W ofercie powinieneś znaleźć informacje m.in. o tym, jakie urządzenia (moduły, falownik) będą tworzyć instalację. Wymagaj, aby znalazły się tam dane nie tylko na temat modelu i producenta, ale także wszystkie parametry techniczne i informacja o okresie gwarancji. Są one niezbędne do oceny stosunku jakości do ceny.

Dodatkowo oferta powinna uwzględniać kalkulację kosztów inwestycji – cenę wszystkich urządzeń wraz z kosztami montażu czy ewentualnego transportu. Z kalkulacji tej powinien jasno wynikać całkowity koszt kompletnej instalacji, a także przeliczenie na koszt 1 kWp.

Już na tym etapie możesz poprosić o informację o szacowanym okresie zwrotu inwestycji oraz prognozę dotyczącą ilości wytwarzanej energii. Osoby, które w celu pokrycia kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej, będą korzystać z zewnętrznego finansowania (kredyt, pożyczka, abonament itd.), powinny poprosić o wyszczególnienie dodatkowych kosztów (np. odsetki, dodatkowe opłaty stałe itp.). Może się okazać, że te koszty wpłyną na wydłużenie okresu zwrotu inwestycji.

Na rynku działa wiele firm – w jakiej najbezpieczniej kupić instalację fotowoltaiczną?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, musisz być świadomy, że rosnąca w ostatnich latach popularność fotowoltaiki sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele firm świadczących usługi w tym zakresie. Dlatego powinieneś zacząć od zweryfikowania przedsiębiorstwa, którego oferta Cię zainteresowała. W tym celu wystarczy posłużyć się najprostszą metodą, czyli poszukać opinii w Internecie.

Następnie już podczas pierwszej rozmowy możesz poprosić o przedstawienie rekomendacji czy przykładów inwestycji zrealizowanych przez tę firmę. Pamiętaj – wiarygodna, stabilna firma, której możesz zaufać, powinna mieć na swoim koncie wiele zrealizowanych inwestycji oraz pozytywne opinie ze strony zadowolonych klientów.

Twoją czujność powinny wzbudzić firmy działające na rynku od niedawna, które nie posiadają swoich stron internetowych, a kontakt z ich przedstawicielami odbywa się np. poprzez ich prywatne adresy mailowe. Dokonując wyboru, nie warto kierować się wyłącznie ceną. Jeżeli po wstępnej weryfikacji firma z jakiegoś powodu nie wzbudzi Twojego zaufania, powinieneś szukać dalej. Wśród wielu firm, które oferują fotowoltaikę, na pewno znajdziesz znane marki od lat działające na rynku. Do takich firm należy m.in. TAURON, który w swojej ofercie posiada fotowoltaikę oraz atrakcyjne sposoby jej finansowania, w tym m.in. kredyt z RRSO 0% czy kredyt nisko oprocentowany.

Jakie informacje powinny się znaleźć w umowie z wykonawcą fotowoltaiki?

Od firmy wykonawczej powinieneś oczekiwać przesłania wzoru umowy z wyprzedzeniem – tak, abyś mógł bez pośpiechu zapoznać się z jej zapisami. Pamiętaj o tym, że umowa będzie najważniejszym dokumentem w przypadku konieczności reklamacji czy dochodzenia innych roszczeń. Dlatego zwróć uwagę, czy zawiera kompleksowe informacje na temat zakresu prac. W umowie powinny znaleźć się m.in.:

  • szczegółowe informacje na temat wszystkich komponentów, które tworzyć będą Twoją instalację (panele, falownik, inne elementy konstrukcji), wraz z informacjami o modelach, producentach, wszystkich parametrach technicznych i gwarancjach,
  • szczegółowe informacje na temat instalacji – m.in. moc, sprawność, miejsce montażu,
  • dokładny zakres prac, który leży po stronie wykonawcy – od transportu, przez montaż, rozruch, po serwis,
  • wszystkie koszty inwestycji – koszty zakupu urządzeń, koszty montażu lub ewentualne koszty dodatkowe, np. transportu,
  • terminy realizacji inwestycji,
  • zasady rozliczenia – kiedy i w jakiej formie zrealizowana zostanie płatność za usługę,
  • informacje o obsłudze serwisowej – jakie działania (i ich zakres) w ramach umowy zobowiązuje się wykonać firma,
  • informacje o gwarancji, jakiej udziela firma na prace związane z montażem.

Na co zwrócić uwagę, weryfikując producenta paneli?

Cennym źródłem wiedzy na temat producenta modułów może być ranking Bloomberg New Energy Finance. To ranking, który jest aktualizowany kwartalnie. Powstał po to, aby wskazywać bankom oraz inwestorom takich producentów modułów fotowoltaicznych, których wyróżnia największa wiarygodność finansowa, stabilność oraz wysoka jakość produktów. Co ważne, nie jest to ranking modułów, a największych firm producenckich. Jednak gdy firma, której panele chcesz kupić, znajduje się w rankingu, możesz być pewien sprawdzonych i rzetelnie wykonanych produktów, charakteryzujących się korzystnym stosunkiem jakości do ceny.

Poza parametrami technicznymi określonymi w karcie produktu, powinieneś zwrócić uwagę na gwarancję oferowaną przez producentów. Jest to tym bardziej istotne, że poszczególne rozwiązania dostępne na rynku mogą się znacznie różnić zarówno okresem gwarancji, jak i jej warunkami. Pamiętaj, że gwarancja nie obejmuje całości instalacji, a jedynie poszczególne jej elementy. Okres gwarancji wskazany przez producenta paneli dotyczy tylko paneli, a nie falownika czy konstrukcji.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – montażu, podłączenia do sieci, czy gwarancji i ubezpieczenia.

Bądźmy w kontakcie!