Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 656

Jak zwiększyć efektywność paneli fotowoltaicznych? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Realna efektywność paneli fotowoltaicznych nie zależy wyłącznie od ich wydajności nominalnej. Sprawdź, jakie inne czynniki wpływają na ilość prądu produkowanego ze słońca. W tym artykule doradzamy, co możesz zrobić, aby w pełni wykorzystać potencjał posiadanej instalacji fotowoltaicznej.


 

Od czego zależy efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych? 

Na wydajność paneli słonecznych wpływa wiele czynników. Są wśród nich takie, na które nie masz wpływu oraz te, które możesz stosunkowo łatwo zmienić. 

1. Jakość elementów składowych instalacji fotowoltaicznej

Czynnikiem, który w istotny sposób wpływa na efektywność paneli słonecznych, jest technologia produkcji ogniw. Moduły fotowoltaiczne dostarczane przez poszczególnych producentów nie mają identycznej efektywności przetwarzania światła na prąd. Mają też indywidualną odporność na czynniki atmosferyczne i w efekcie różną trwałość.  

Dobór odpowiednich paneli i pozostałych elementów instalacji jest pierwszym warunkiem wysokiej wydajności. Dlatego warto skorzystać z oferty sprawdzonego partnera. jakim jest TAURON. Wykorzystaj nasz kalkulator opłacalności fotowoltaiki w modelu net-billing, aby ustalić, ilu i jakich paneli potrzebujesz.

2. Jakość projektu i wykonania domowej elektrowni słonecznej

Jakość projektu i fachowość wykonania prac montażowych decydują nie tylko o trwałości i bezawaryjnej pracy, lecz także o wydajności instalacji PV. Kluczowe znaczenie ma kąt ustawienia paneli PV, który powinien być dobrany do poziomu nasłonecznienia na danym terenie. Kluczowe znaczenie ma też strona, w którą są skierowane panele. Przyjmuje się, że najwyższą efektywność paneli fotowoltaicznych w Polsce można uzyskać przy kącie nachylenia 30-40° i orientacji południowej.  

3. Poziom nasłonecznienia w różnych porach roku

Największa efektywność paneli słonecznych przypada na miesiące letnie. Z kolei zimą produkcja energii elektrycznej spada trzykrotnie. Dlaczego? Temat omawiamy szczegółowo w artykule: Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie? W tym miejscu przypomnimy tylko, że efektywność fotowoltaiki w Polsce jest najniższa na przełomie roku, gdy dni są nie tylko krótkie, lecz także często pochmurne. Na obniżenie produkcji prądu może też wpływać śnieg, który zalega na panelach.  

 

Pobierz poradnik i rozwiej wątpliwości dotyczące fotowoltaiki oraz systemu rozliczeń energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne.

POBIERZ ZA DARMO

4. Zacienienie paneli PV

Na efektywność fotowoltaiki wpływa poziom zacienienia paneli. Do częściowego lub całkowitego odcięcia dostępu do promieniowania słonecznego zachodzi na skutek zanieczyszczenia paneli (śniegiem, liśćmi, ptasimi odchodami i różnymi pyłami w długotrwałych okresach bez opadów deszczu) lub obecności obiektów, które rzucają cień (wysokie drzewa, kominy, sąsiadujące budynki). Zanieczyszczenia można usunąć. Natomiast zacienienie należy przewidzieć na etapie projektowania instalacji.  

Rozwiązaniem, które może podnieść wydajność paneli fotowoltaicznych, są optymalizatory mocy. Dzięki nim moduł fotowoltaiczny działa w punkcie mocy maksymalnej. W standardowych warunkach pracuje on z taką wydajnością jak jego najsłabsze ogniwo. Oznacza to, że nawet zacienienie drobnego fragmentu powierzchni i zmniejszenie jego wydajności np. do 20%, obniża wydajność całego panela do 20%. Jeżeli zainteresował Cię temat, szczegółowe omówienie znajdziesz w artykule: Fotowoltaika – zacienienie paneli.  

5. Temperatura pracy ogniw fotowoltaicznych

Jeśli wybierasz panele fotowoltaiczne, zwróć uwagę na wskaźnik PMPP, czyli temperaturowy współczynnik mocy, który jest wyrażany w procentach na stopień Celsjusza. Określa on, o ile spada moc, której dostarcza fotowoltaika (efektywność paneli) wraz ze wzrostem temperatury pracy powyżej temperatury testowej 25°C (optymalna dla wydajności ogniw PV). Wskaźnik PMPP określa spadek mocy instalacji przy każdym skoku temperatury o 1°C. Im wartość PMPP jest bliższa zera, tym lepiej.  

Pamiętaj, że panele słoneczne pracują zawsze z temperaturą około dwukrotnie wyższą od temperatury otoczenia. Gdy powietrze ma +35°C, temperatura panela PV może przekroczyć +60°C. Panel ze wskaźnikiem PMPP 0,4%, rozgrzany do +65°C, notuje spadek wydajności o 16%: (65°C – 25°C) x 0,4% = 40 x 0,4% = 16%. 

Co zrobić, aby efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych nie obniżała się pod wpływem wzrostu temperatury? Jednym ze sposobów jest zmiana koloru pokrycia dachowego. Dach pomalowany na biało odbija promieniowanie słoneczne i nie nagrzewa się, co obniża też temperaturę pracy paneli PV. O ile biały dach na domu jednorodzinnym jest rzadkością, to nie ma przeciwwskazań, aby zmienić kolor pokrycia na dachach obiektów gospodarczych, magazynów czy carportów. Te ostanie konstrukcje omawiamy w artykule: Wiaty fotowoltaiczne i carporty – co to takiego? 

6. Zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej

Jeżeli napięcie w sieci energetycznej przekracza 253 V, falownik wyłącza się i panele słoneczne przestają produkować prąd. Takie zdarzenia sprawiają, że ogólna efektywność fotowoltaiki spada. Rozwiązaniem problemu jest zmniejszenie ilości energii przekazywanej do sieci i zwiększenie konsumpcji własnej. Można to osiągnąć dzięki zainstalowaniu magazynów energii, czyli zmiany modelu fotowoltaiki z on-grid na off-grid lub system hybrydowy. Temat omawiamy szczegółowo w artykule: Fotowoltaika: autokonsumpcja – jak ją zwiększyć?  

Jak zwiększyć efektywność fotowoltaiki? 

Jeżeli chcesz zmaksymalizować skuteczność paneli fotowoltaicznych, wykorzystaj wiedzę o czynnikach, które obniżają ilość produkowanego prądu. Oto zestaw wytycznych, których realizacja pozwala uzyskać wysoką wydajność paneli fotowoltaicznych

  • wybierz doświadczoną firmę instalacyjną – jeżeli postawisz na TAURONA, otrzymasz dopasowany do Twoich potrzeb projekt instalacji, a ponadto masz pewność doboru wysokiej jakości sprzętu i profesjonalnego montażu; 
  • usuwaj niezwłocznie usterki – usuwaj niezwłocznie uszkodzenia i nieprawidłowości w działaniu instalacji, bo rzutują one na ogólną efektywność fotowoltaiki; 
  • dbaj o czystość paneli – utrzymanie ich czystości pozytywnie wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych, dlatego usuwaj uciążliwe zabrudzenia, które nie znikają pod wpływem opadów atmosferycznych.  
 

Chcesz wiedzieć, jakie panele wybrać do swojego domu?

Wypełnij formularz, a nasz specjalista przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!

ZAMÓW KONTAKT

Teraz masz wiedzę, od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych oraz efektywność fotowoltaiki w Polsce. Jesteś zatem w stanie uniknąć krytycznych błędów przy planowaniu i wyborze wykonawcy instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z ekspertami TAURONA!