Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


6 622

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie – co musisz wziąć pod uwagę?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie powinna być starannie zaprojektowana i wykonana z wysokiej jakości materiałów, aby zachować trwałość przez lata. Kluczowe znaczenie ma też wybór lokalizacji i przygotowanie podłoża. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać optymalny stelaż pod panele fotowoltaiczne na gruncie.


 

Zalety i wady montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie 

Konstrukcja pod fotowoltaikę na gruncie zajmuje sporo przestrzeni na działce. To największa wada tego rozwiązania. Na małych posesjach może fizycznie zabraknąć miejsca, na którym mogłyby stanąć konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Inne wady to zwiększone ryzyko kradzieży lub zniszczenia (z premedytacją i przypadkowo) paneli, okablowania, falowników czy samej konstrukcji nośnej. Taka sytuacja generuje dodatkowe koszty związane z koniecznością monitorowania lub budowy ogrodzenia – szczególnie wtedy, gdy instalacja jest oddalona od obiektów mieszkalnych, które są stale zamieszkiwane. 

Pomimo omówionych utrudnień, nie brakuje mocnych argumentów za budową instalacji fotowoltaicznych na gruncie. 

1. Alternatywa dla braku miejsca na dachu 

Nie każdy dach nadaje się do montażu paneli ze względu na brak miejsca lub bardzo skomplikowaną konstrukcję (dachy wielospadowe o licznych połaciach o niewielkiej płaskiej powierzchni). 

2. Brak problemów z zacienieniem 

Konstrukcja pod fotowoltaikę na gruncie, w przeciwieństwie do instalacji dachowej, zapewnia dużą swobodę wyboru lokalizacji: można ją ustawić w takim miejscu, aby uniknąć zacieniania przez wysokie budynki, drzewa czy różnego rodzaju słupy i maszty. 

3. Możliwość optymalnego ustawienia paneli 

Konstrukcja PV na grunt pozwala na dowolne ustawienie paneli względem kierunków świata, czyli najlepiej na południe (także południowy-wschód i południowy-zachód), co pozwala uzyskać maksimum wydajności instalacji fotowoltaicznej. 

4. Łatwa konserwacja instalacji 

Panele PV na gruncie są łatwe do mycia, konserwacji i napraw bez użycia specjalistycznego sprzętu do prac na wysokościach. 

Konstrukcja na grunt pod fotowoltaikę może łączyć produkcję prądu z innymi funkcjami użytkowymi. Przykładem są obiekty przeznaczone do parkowania samochodów i innych pojazdów, których dach tworzą panele fotowoltaiczne. Szczegółowe omówienie tematu znajdziesz w artykule: Wiaty fotowoltaiczne i carporty – co to takiego? 

 

Chcesz wiedzieć, jakie panele wybrać do swojego domu?

Wypełnij formularz, a nasz specjalista przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!

ZAMÓW KONTAKT

Jak posadowić stelaż pod panele fotowoltaiczne na gruncie? 

Konstrukcja na grunt pod fotowoltaikę powinna być dostosowana do typu podłoża. Kluczowe znaczenie ma sposób zakotwiczenia: 

  • stopy wbijane – jeżeli grunt jest stabilny, najprostsze i najszybsze w montażu są wbijane stalowe stopy przeznaczone do osadzenia pionowych słupów stelaża na panele; 
  • stopy wkręcane – podobnie jak stopy wbijane wymagają stabilnego podłoża, lecz zapewniają znacznie mocniejsze trzymanie w gruncie. 
  • posadowienie na fundamencie – na gruntach luźnych lub podmokłych, które mogą nie utrzymać paneli. Zalecanym sposobem mocowania jest wylanie pełnego fundamentu lub betonowych, zbrojonych słupów pod metalowe słupy konstrukcji nośnej; 
  • mocowanie na betonowych bloczkach – lany beton można zastąpić gotowymi betonowymi bloczkami, które sprawdzą się przy dociążaniu i mocowaniu rusztowań, które są przeznaczone pod niewielką liczbę paneli; 

Dlaczego warto czerpać prąd ze słońca, wyjaśniamy w artykule: Zalety fotowoltaiki – poznaj 10 korzyści paneli fotowoltaicznych! 

Jaki materiał na konstrukcje pod panele fotowoltaiczne? 

Konstrukcja na grunt pod fotowoltaikę może być stalowa, aluminiowa lub stalowo-aluminiowa. Stelaże aluminiowe są lżejsze i całkowicie nierdzewne, lecz relatywnie drogie. Z kolei konstrukcje ze stali ocynkowanej są cięższe, lecz znacznie tańsze, a przy tym bardzo odporne na korozję. Wysokiej jakości blacha stalowa ocynkowana ogniowo lub malowana proszkowo (ewentualnie ocynkowana i malowana) może przetrwać przez kilka dekad. 

Rozwiązaniem pośrednim jest konstrukcja złożona ze słupów z blachy ocynkowanej z aluminiowymi profilami poziomymi, do których mocowane są moduły fotowoltaiczne. Niezależnie od wybranego materiału, z którego powstały elementy konstrukcji, do ich łączenia należy zastosować nierdzewne śruby, podkładki i wszelkie inne elementy montażowe odporne na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Dzięki temu unikniesz szybkiego powstawania ognisk korozji. 

Poziome, pionowe i obrotowe konstrukcje pod panele fotowoltaiczne 

Najpopularniejsze są poziome konstrukcie pod panele fotowoltaiczne. Umożliwiają one ustawienie ogniw słonecznych pod kątem od 25 do 50° – mniejszym na południu, a większym na północy Polski. Możliwe jest też ustawienie pionowe, czyli tzw. płot fotowoltaiczny, który zajmuje relatywnie niewiele miejsca.  

Najbardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem są stelaże obrotowe, czyli tzw. trackery solarne. To automatyczne obrotnice, które mogą działać w płaszczyźnie poziomej lub także w pionowej. Dzięki nim panel zmienia automatycznie położenie, aby przez cały dzień zachować optymalne ustawienie względem słońca

Konstrukcja pod panele na gruncie – jak zagospodarować podłoże? 

Powierzchnię pod konstrukcjami, które podtrzymują panele fotowoltaiczne, można zagospodarować na wiele różnych sposobów – od wykonania wylewki betonowej po zagrodę dla zwierząt domowych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i wysokości, którą mają konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. 

W przypadku niskich konstrukcji nośnych warto zadbać o to, aby ograniczyć rozrost trawy i chwastów, a także siewek krzewów i drzew pod panelami fotowoltaicznymi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku większych instalacji PV. Pielęgnacja trawnika czy innych upraw może nastręczać wiele trudności i generować dodatkowe koszty utrzymania. 

Chcesz ograniczyć do minimum czas poświęcony na utrzymanie porządku pod panelami PV? Zastosuj grubą agrowłóknine, która powstrzyma ekspansję roślin. Dodatkowo można cały teren wysypać białym grysem lub otoczakami. Taka aranżacja jest nie tylko estetyczna, lecz także zapewnia optymalną pracę paneli PV. Białe podłoże odbija promienie słoneczne, co jest ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem podłoża pod panelami. Dzięki temu unikniesz spadku wydajności paneli, który występuje w czasie upałów. Ogniwa słoneczne pracują najefektywniej w temperaturach z przedziału 10-25°C. Przyjmuje się, że każde trzy stopnie powyżej górnej granicy oznacza spadek wydajności produkcji prądu o 1%.  

Jeżeli potrzebujesz podstawowych informacji o instalacjach fotowoltaicznych, szukasz fachowego doradztwa w sprawie wyboru lokalizacji i sposobu montażu paneli słonecznych, sprawdź ofertę TAURONA w zakładce Fotowoltaika od TAURONA.  

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych (na dachu i na gruncie) o mocy poniżej 50 kW nie jest wymagane pozwolenie na budowę ani uzgodnienie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W sierpniu 2023 r. została wprowadzona zmiana w prawie budowlanym  art. 29 w ust. 4 w pkt 3 w lit. c, która doprowadziła do tego że instalacje o mocy nie większej niż 150kW nie będą musiały posiadać pozwolenia na budowę. Wymagane jest natomiast zgłoszenie robót budowlanych instalacji odnawialnych źródeł energii. Lokalizacja instalacji gruntowej musi być też zgodna z miejscowym planem zagospodarowania.  Problem pojawia się w przypadku dużych farm fotowoltaicznych na gruncie. W związku z brakiem jednoznacznej definicji budowli w prawie budowlanym powstaje problem z odpowiednią kwalifikacją i nakładaniem podatków. Przyjmuje się, że opodatkowaniu podlega tylko konstrukcja wsporcza, a nie panele fotowoltaiczne, falowniki i inne składniki instalacji. 

Nie ma zakazu stawiania mikroinstalacji fotowoltaicznych na gruntach rolnych. W przypadku dużych farm słonecznych obowiązuje kryterium jakości ziemi: pod budowę infrastruktury energetycznej można przeznaczyć grunty IV lub niższej klasy oraz nieużytki rolne. Farma fotowoltaiczna nie może też powstać na cennych przyrodniczo obszarach chronionych, np. terenach objętych programem Natura 2000. Inwestycja musi być też zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.