Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Magazyn energii dla domu jednorodzinnego – jaką powinien mieć pojemność? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wyposażony w magazyn energii dom jednorodzinny zyskuje większą autonomię energetyczną. W artykule wskazujemy, jakie znaczenie ma magazynowanie prądu w domu. Podpowiadamy też, jak określić optymalną pojemność magazynu energii.


 

Czym jest magazyn energii dla domu? 

Magazyn energii to urządzenie, które przyjmuje, przechowuje, a następnie oddaje energię elektryczną. Najprostszym magazynem energii do instalacji fotowoltaicznej lub turbiny wiatrowej jest akumulator. Do najczęściej stosowanych należą baterie LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe) – lżejsze i pojemniejsze od klasycznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Ponadto wyróżniają się dużą liczbą cykli pracy, czyli kolejnych rozładowań i ładowań. 

Jaką rolę pełni magazyn energii elektrycznej? 

Magazyny energii odbierają nadwyżki prądu produkowanego przez instalację fotowoltaiczną lub turbinę wiatrową. Następnie, gdy produkcja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania, braki można uzupełnić z zapasów zgromadzonych w magazynie. 

Jakie zalety ma magazynowanie prądu w domu? 

Magazyn prądu w domu pozwala lepiej wykorzystać możliwości OZE. Jednak nie jest to jedyna korzyść ze zmniejszenia ilości energii, która trafia do sieci. 

 

Magazyn energii od TAURONA może przechowywać energię, którą wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna, a Ty możesz korzystać z niej, kiedy tylko potrzebujesz – w nocy lub podczas ekstremalnych warunków pogodowych.

Dowiedz się więcej

Wzrost autokonsumpcji prądu 

W typowej instalacji fotowoltaicznej ze standardowym falownikiem stringowym tylko 20-30% prądu jest zużywana na bieżąco. Magazyn energii pozwala zwiększyć auto konsumpcję. Ogranicza niekorzystne ekonomicznie przekazywanie lub sprzedaż energii do sieci. Nie jest to korzystne dla prosumenta – niezależnie od sposobu rozliczania.  

Magazyn energii nie jest jedynym sposobem na zwiększenie bieżącego zużycia prądu z OZE. Inne możliwości omawiamy w artykule Fotowoltaika: autokonsumpcja – jak ją zwiększyć? 

Większa niezależność energetyczna 

Oprócz korzyści ekonomicznych (niższe rachunki za prąd), odpowiednio skonfigurowany magazyn energii dla domu daje większą niezależność od dostaw zewnętrznych. Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Twojego gospodarstwa domowego lub firmy. Odpowiednio pojemny akumulator (lub zestaw akumulatorów) pozwala podtrzymać zasilanie krytycznych urządzeń i systemów w czasie przerw w dostawach prądu z sieci

Szczegółowe omówienie zalet przechowywania nadwyżek prądu z OZE znajdziesz w artykule Magazyn energii fotowoltaicznej – jakie ma zalety? 

Jak duży powinien być magazyn prądu w domu? 

Zbyt mały magazyn energii nie spełni swojej funkcji, bo nie odbierze odpowiedniej ilości nadwyżek prądu. Z kolei magazyny o dużej pojemności oznaczają dużą inwestycję, która może okazać się nieopłacalna (nie zwróci się w całym okresie eksploatacji urządzenia). 

  • Aby prawidłowo dobrać pojemność magazynu energii należy przeanalizować profil zużycia energii i roczne zapotrzebowanie. Optymalne będzie dobranie pojemności magazynu, tak by naładowany w ciągu dnia przez instalację fotowoltaiczną, zaspokoił nasze popołudniowe i nocne zużycie energii.  
  • Jeśli magazyn energii pełni również funkcję awaryjnego zasilania, należy pamiętać, by odpowiednio dobrać jego moc, tak by była wystarczająca do zasilania krytycznych obwodów, oraz istotnych urządzeń, których prace chcemy podtrzymać w momencie wystąpienia awarii. 

Magazyn energii dobowy, tygodniowy czy sezonowy?  

W warunkach domowych sprawdzają się jedynie magazyny, które działają w cyklu dobowym. Zastosowanie innych rozwiązań, czyli urządzeń, które pracują w cyklach tygodniowych lub dłuższych, jest nieopłacalne.  

Koszt inwestycji w magazyny energii o gigantycznych pojemnościach ma sens tylko w przypadku produkcji przemysłowej. Jest konieczny także do zapewnienia dostaw energii dla wojska, sektora rządowego czy innych instalacji o znaczeniu strategicznym dla państwa. 

Dobrze dobrany magazyn energii dla domu jednorodzinnego lub firmy pozwala zwiększyć autokonsumpcję i niezależność od dostaw zewnętrznych. Kluczowe znaczenie ma precyzyjne dopasowanie pojemności urządzenia do mocy instalacji, zapotrzebowania dobowego i profilu zużycia (godziny najwyższego i najniższego poboru energii). 

Jeżeli potrzebujesz fachowego wsparcia przy wyborze magazynu energii elektrycznej, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Specjaliści TAURONA zaproponują optymalne, dopasowane do Twoich potrzeb rozwiązanie!