Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 154

Magazyn energii fotowoltaicznej – jakie ma zalety?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Magazyn energii fotowoltaicznej zmienia definitywnie działanie instalacji. Dzięki niemu nie musisz odprowadzać nadwyżek energii do sieci i tym samym zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej przez Twoją instalację fotowoltaiczną. Zainteresował Cię temat magazynów energii? Poznaj ich mocne strony!


 

Magazyn energii – fotowoltaika jeszcze bardziej opłacalna 

Aby lepiej zrozumieć, jaką rolę pełni magazyn energii, poznaj budowę i zasadę działania standardowej instalacji fotowoltaicznej:  

  • panele fotowoltaiczne – ich zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej w prąd stały; 
  • inwerter (falownik) – przekształca prąd stały w prąd zmienny, którego można użyć do zasilania instalacji i urządzeń lub przekazać nadwyżkę do sieci energetycznej; 
  • licznik dwukierunkowy – wykonuje pomiary dwukierunkowego przepływu prądu: rejestruje ilość energii wyprodukowanej oraz pobranej z sieci energetycznej. 

Jeżeli chcesz zwiększyć poziom autokonsumpcji i zmniejszyć ilość energii oddawanej do sieci możesz zdecydować się na montaż magazynu energii. Dzięki temu fotowoltaika dostarczy Ci prąd nie tylko na bieżące potrzeby, lecz także do stworzenia rezerwy. Zamiast przekazywać nadwyżki do sieci, zgromadzisz je i zachowasz do późniejszego wykorzystania. 

Oznacza to, że nie będziesz musiał odprowadzać nadwyżek energii do sieci i odbierać ich w okresach zwiększonego zapotrzebowania (system opustów) lub sprzedawać i ponownie kupować (rozliczenie w systemie net-billing).  

Nowy system rozliczeń prosumentów omawiamy w artykule Czym jest net-billing? Szczegółowe informacje o nowych zasadach obrotu energią elektryczną z fotowoltaiki, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku, znajdziesz w artykule Fotowoltaika po zmianach w 2022 – na czym polega nowy system rozliczeń? 

Partner TAURONA przedstawi Ci spersonalizowaną ofertę na instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii. Jej sercem jest inwerter hybrydowy.

Czym jest inwerter hybrydowy? 

Inwerter nie tylko zamienia prąd stały na zmienny, lecz także zarządza obrotem energią produkowaną w instalacji fotowoltaicznej. Na rynku dostępne są trzy typy urządzeń: 

  • inwertery on-grid – odpowiadają za przekazywanie nadwyżek energii z fotowoltaiki do sieci i pobieranie jej, gdy produkcja własna jest niewystarczająca – wadą inwerterów on-grid jest to, że w przypadku przerwy w dostawach energii elektrycznej z sieci, przestaje działać też fotowoltaika; 
  • inwertery off-grid (wyspowe) – pracują poza siecią energetyczną (nie są do niej podłączone) – przekazują energię do bezpośredniego zużycia i do akumulatorów (magazynów energii), a także pobierają zmagazynowane zapasy, aby przekształcić w prąd zmienny i wprowadzić do domowej instalacji; 
  • inwertery hybrydowe – łączą zalety falowników on-grid i off-grid, obsługują równolegle magazyny energii i wymianę z siecią publiczną, dzięki czemu są najbardziej uniwersalne i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa dostaw prądu. 

Przy wyborze inwertera, pamiętaj, że masz do dyspozycji urządzenia 1-fazowe lub 3-fazowe. Decyzja o zakupie konkretnego modelu zależy od tego, jakiego prądu potrzebują Twoje urządzenia i maszyny. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie magazynu energii? 

Magazyn energii to – w pewnym uproszczeniu – zestaw akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4) wraz z modułem sterowania. Aby wybrać optymalny model magazynu energii, zwróć uwagę na następujące kwestie:  

  • pojemność – ważne jest rozróżnienie pojemności nominalnej (widniejącej na obudowie) i użytkowej (efektywnej), która jest około 20% niższa; 
  • realne zapotrzebowanie na moc – pojemność magazynu energii powinna być dostosowana do mocy instalacji fotowoltaicznej, lecz przede wszystkim do zapotrzebowania na energię elektryczną na wypadek przerwania dostaw z sieci publicznej: zapas energii powinien wystarczyć na podtrzymanie pracy urządzeń krytycznych (zależnie od obiektu może to być np. ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie czy monitoring) przez założony czas (np. przez noc, w czasie pochmurnych dni lub przerw w dostawach energii z sieci); 
  • zabezpieczenia – magazyn energii fotowoltaicznej powinien być wyposażony w systemy monitorowania i zabezpieczenia chroniące np. przed przeładowaniem;  

O tym, czy produkcja energii elektrycznej ze słońca wiąże się z ryzykiem, przeczytasz w artykule Czy fotowoltaika na dachu jest bezpieczna?

  • modułowa konstrukcja – optymalne są magazyny, które pozwalają na łatwą rozbudowę w przyszłości, gdy wzrośnie zapotrzebowanie na energię Twojego gospodarstwa domowego; 
  • żywotność akumulatorów – to liczba cykli (pełnych naładowań i rozładowań), która powinna wynosić około 5000, co wystarcza na blisko 14 lat, przy założeniu, że odbywa się jeden cykl dziennie; 
  • gwarancja – zwróć uwagę na deklarację producenta dotyczącą pojemności akumulatorów: dobrym wynikiem jest gwarancja zachowania 70-80% pojemności użytkowej po 10 latach eksploatacji, przy jednym pełnym cyklu pracy dziennie; 
  • moc przyłączeniowa – suma mocy mikroinstalacji fotowoltaicznej i magazynu energii nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej obiektu ani 50 kW, czyli maksymalnej wartości dostępnej dla prosumentów. 

Czy warto zainwestować w magazyn energii fotowoltaicznej? 

Pytanie o sens inwestowania w instalację i magazyn energii fotowoltaicznej jest czysto retoryczne: jeśli produkujesz prąd na własne potrzeby, minimalizujesz rachunki. Jeżeli potrzebujesz wyczerpującej odpowiedzi, zapraszamy do lektury artykułu Czy fotowoltaika się opłaca? 

Jak magazyn energii wpływa na opłacalność fotowoltaiki? Oto trzy zalety, które ma instalacja zdolna tworzyć własne zasoby energetyczne: 

  • brak (lub ograniczenie) wymiany energii z siecią – niezależnie od tego, czy rozliczasz się w systemie opustów, czy stosujesz net-billing, wprowadzasz energię do sieci, a następnie pobierasz ją lub kupujesz – magazyn energii pozwala zachować część wyprodukowanej energii, która zaspokoi własne potrzeby w okresie, w którym instalacja nie będzie produkowała energii; 
  • niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania – posiadając własne zapasy, zabezpieczasz się przed niekorzystną pogodą (gdy instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza wystarczającej ilości energii) i awariami źródeł zewnętrznych (magazyn pozwala przetrwać przerwy w dostawach prądu z sieci energetycznej). 

Wybierz magazyn energii z oferty TAURONA, zyskaj jakość gwarantowaną przez takich renomowanych producentów jak Huawei, Pylontech, FoxESS, Solplanet i Growatt. 

Dofinansowanie magazynów energii w programie Mój Prąd 4.0 

Oferowane przez nas magazyny energii są objęte dofinansowaniem w ramach programu Mój Prąd 4.0. Do budowy nowej instalacji z magazynem energii oraz systemem zarządzania energią otrzymasz do 26 000 zł. Dofinansowanie magazynu energii przeznaczonego do istniejącej instalacji fotowoltaicznej to maksymalnie 16 000 zł. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zakup instalacji fotowoltaicznej lub rozbudowa obecnej instalacji i stosowanie systemu rozliczeniowego net-billing.  

Szerzej o możliwościach korzystania z dotacji piszemy w artykule Program Mój Prąd 4.0 – szczegóły dofinansowania fotowoltaiki

Co ciekawe, niezbędne elementy wchodzące w skład urządzeń do magazynowania energii kwalifikują się do dotacji w zakresie HEMS/EMS.    

Magazyn energii fotowoltaicznej to jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń na wypadek przerwy w dostawach prądu z sieci. Dzięki nim utrzymasz pracę domowych urządzeń i działanie paneli bez zasilania zewnętrznego. Można przypuszczać, że magazyny energii stopniowo staną się standardem – niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej.