Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


13 772

Mój Prąd 6.0 – kiedy ruszy kolejna edycja dofinansowania do fotowoltaiki?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Program Mój Prąd od kilku lat jest wsparciem dla osób, które decydują się na zakup i montaż fotowoltaiki oraz urządzeń dodatkowych do niej. Końcem 2023 roku zakończyła się piąta edycja programu. Czy Mój Prąd będzie kontynuowany? Jeżeli tak, to kiedy możemy spodziewać się uruchomienia dofinasowania Mój Prąd 6.0?


 

Program Mój Prąd zyskał popularność wśród osób, które inwestują w odnawialne źródło energii, jakim są instalacje fotowoltaiczne. Poprzednie edycje programu dawały możliwość uzyskania dofinansowania nie tylko do fotowoltaiki, a także do urządzeń dodatkowych do niej, takich jak: pompy ciepła, magazyn energii, magazyn ciepła, system zarządzania energią HEMS/EMS czy kolektory słoneczne. Program cieszył się ogromną popularnością wśród inwestorów, o czym świadczą liczby. W okresie trwania programu prosumenci złożyli:  

  • ponad 64 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej;
  • ponad 9,2 tys. wniosków o dofinansowanie pomp ciepła;
  • ponad 5,3 tys. wniosków o dofinansowanie magazynów energii elektrycznej.

Czy program Mój Prąd będzie kontynuowany?

Szczegóły kolejnej edycji programu Mój Prąd nie zostały jeszcze podane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak sama kontynuacja popularnego wśród prosumentów programu została potwierdzona. Wszystko wskazuje na to, że w 2024 roku nabór wniosków w programie Mój Prąd zostanie wznowiony. Szczegóły programu mają zostać przedstawione w przyszłości, a data uruchomiania programu nie została określona. Poprzednie edycje programu Mój Prąd uruchamiane były w połowie roku. Możemy się więc spodziewać, że tak będzie również w 2024 roku.  

Czy czekać z zakupem fotowoltaiki do uruchomienia programu Mój Prąd 6.0?

Kluczowym warunkiem wszystkich poprzednich edycji programu Mój Prąd było posiadanie wybudowanej instalacji w momencie składania wniosku o dofinansowanie. Dodatkowo okres kwalifikowania obejmował instalacje fotowoltaiczne zamontowane przed startem programu. Jeżeli ten warunek się nie zmieni, nie musisz czekać z decyzją o montażu instalacji fotowoltaicznej do uruchomienia nowej edycji programu.

 

Zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki? Nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać? Sprawdź ofertę TAURONA!

POZNAJ SZCZEGÓŁY

Jakie będą warunki programu Mój Prąd 6.0?

Szczegóły dotyczące dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 6.0 nie są jeszcze znane. Można się jednak spodziewać, że zasady przyznawania wsparcia będą podobne do zasad, które obowiązywały do tej pory.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Program Mój Prąd 5.0 – dofinansowanie do fotowoltaiki 2023

Wysokość dopłat w ramach programu Mój Prąd 5.0

Kwoty dofinansowania w każdej kolejnej edycji programu były wyższe w porównaniu do poprzedniej. Dlatego można spodziewać się, że również w 2024 roku będą one wyższe niż w roku 2023. Na szczegóły w tym zakresie musimy jeszcze poczekać.

Wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0, w przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV, wynosiła do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 6 000 zł.

Na większą kwotę mogli liczyć prosumenci, którzy zdecydowali się na zakup instalacji oraz urządzania dodatkowego do niej. W takim przypadku dofinasowanie wynosiło:

  • do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 000 zł;
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 000 zł;
  • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 000 zł;
  • do systemu EMS/ HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 000 zł.
 

Poszukujesz szczegółowych informacji na temat fotowoltaiki? Pobierz poradnik przygotowany przez ekspertów TAURONA. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę.

POBIERZ

Ponadto program Mój Prąd 5.0 przewidywał dofinansowania dla prosumentów rozliczających się w systemie opustów (net-metering), nawet jeśli skorzystali już wcześniej z dofinansowania. Przy zmianie systemu rozliczania na net-billing dla wcześniej dofinansowanej instalacji fotowoltaicznej mogli liczyć na kwotę do 3 000 zł. Było to możliwe pod warunkiem, że kwota nie przekraczała 50% kosztów kwalifikowanych (wpisanych w wypłaconym już wniosku) oraz prosument rozbudował instalację o co najmniej jeden dodatkowy element wskazany w punktach poniżej:

  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 000 zł;
  • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 000 zł;
  • do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 000 zł;

Warto przypomnieć, że dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej (jako urządzenia dodatkowego) można uzyskać w ramach programu „Czyste Powietrze”. Szczegóły programy znajdziesz w artykule: Dofinansowanie do wymiany pieca – jak je otrzymać w 2023 roku?