Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 101

[Q&A] Fotowoltaika – wszystko, co musisz wiedzieć o montażu instalacji PV

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Podjąłeś decyzję o zakupie fotowoltaiki? Teraz czas na wybór firmy wykonawczej – zadanie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert, ile może potrwać proces montażu i po czym rozpoznać, że fotowoltaika została zamontowana w prawidłowy sposób.

Q&A

 

Jak sprawdzić firmę, która będzie montować instalację fotowoltaiczną?

Wybierając firmę, w której kupisz instalację fotowoltaiczną, musisz pamiętać, że nie oznacza to, że właśnie pracownicy tej firmy będą montować Twoje panele. Część firm, które w swojej ofercie mają fotowoltaikę, współpracuje bowiem z podwykonawcami. Jest to praktyka bardzo często spotykana na rynku. Z punktu widzenia formalności, kosztów – nic to nie zmienia.

Jeżeli to możliwe, jeszcze przed podpisaniem umowy zweryfikuj, jaka firma odpowiedzialna będzie za montaż Twoich paneli. Pamiętaj, że obecnie montażem fotowoltaiki zajmuje się bardzo wiele firm. Wśród wykonawców są rzetelni specjaliści z długoletnim doświadczeniem, ale też firmy, dla których fotowoltaika to dodatek do działalności podstawowej (np. firmy dekarskie czy firmy całkowicie nowe w branży). Masz prawo wymagać kompleksowej informacji już na początku współpracy, a więc na etapie rozpoznania rynku. Wczesny etap, na którym weryfikujesz potencjalnych wykonawców, może Ci wiele powiedzieć o firmie, a także uchronić przed wyborem kiepskiej firmy instalatorskiej.

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób krok po kroku znaleźć wykonawcę instalacji PV? Sprawdź osiem pragmatycznych wskazówek, dzięki którym cały proces przebiegnie szybko, sprawnie i bez stresu: Montaż fotowoltaiki – 8 kroków do wyboru fachowej ekipy.

Ile trwa proces montażu instalacji fotowoltaicznej?

Montaż paneli nie jest procesem skomplikowanym, trwa maksymalnie kilka dni, ale zazwyczaj prace zamykają się w jednym do dwóch dni. To, jak będzie przebiegał, zależy po pierwsze od wykonawcy, któremu zlecimy prace, a także od miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej. Szybciej panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dachu, który jest przygotowany pod taką inwestycję. Nieco dłużej może potrwać montaż paneli na gruncie – tu konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod konstrukcję. Czas pracy ekipy monterskiej mogą wydłużyć również wyjątkowo złe warunki pogodowe.

Po czym poznać, że fotowoltaika została zamontowana poprawnie?

Jeżeli już podjąłeś decyzję o współpracy z konkretną firmą, zwróć uwagę, w jaki sposób przygotowywany jest montaż. Sprawdź, czy wszystkie komponenty są oryginalnie zapakowane i pozbawione jakichkolwiek uszkodzeń. Sam montaż powinien przebiegać sprawnie i zgodnie z zasadami BHP.

Co powinno Cię zaniepokoić:

  • nieuważne obchodzenie się z komponentami,
  • chodzenie po modułach przez fachowców montujących instalację,
  • uszkodzenia pokrycia dachowego.

W przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych sytuacji powinieneś reagować na bieżąco – zgłaszać swoje uwagi i domagać się naprawy.

W prawidłowo zamontowanej instalacji nie będzie:

  • luźno wiszących kabli,
  • nierówno dociętych szyn montażowych,
  • modułów wystających poza obręb dachu.
 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – finansowania, podłączenia do sieci czy sposobu rozliczania.   

Bądźmy w kontakcie!