Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


8 375

Mycie paneli fotowoltaicznych – wszystko, co musisz wiedzieć 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? Jak wpływa na produkcję prądu? Jakich narzędzi i detergentów użyć do czyszczenia szkła ochronnego? Lepiej myć panele słoneczne samodzielnie czy zlecić usługę wyspecjalizowanej firmie? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule.


 

Czy panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia? 

Bezdyskusyjnie panele wymagają czyszczenia. Ustawienie paneli pod odpowiednim kątem ułatwia spływanie zanieczyszczeń w czasie opadów deszczu, zsuwanie się topniejącego śniegu i opadłych liści. Jednak nie zapobiegnie powstawaniu nalotów z sadzy, nie chroni przed kurzem czy ptasimi odchodami i innymi zanieczyszczeniami organicznymi. Co więcej, wspomniane zanieczyszczenia ułatwiają osiedlanie się glonów, porostów i mchów na powierzchni paneli.  

 

Jeżeli dopiero planujesz produkcję energii ze słońca i potrzebujesz merytorycznego wsparcia, zapoznaj się z ofertą TAURONA.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne ze względu na to, że brudne panele tracą wydajność. W przypadku modeli bez diod bocznikujących (baypasowych) nawet  częściowe zabrudzenie lub zacienienie prowadzi do spadku wydajności modułu PV. Rozrastający się mech i porosty nie tylko zmniejszają ilość światła docierającego do modułów fotowoltaicznych, ale też mogą doprowadzić do uszkodzenia paneli. Ponadto w takich przypadkach rośnie ryzyko powstania zjawiska odwrotnej polaryzacji: ogniwa zacienione pobierają energię z ogniw, które pracują pełną mocą. Długotrwałe zacienienie (np. przez liście, odchody ptaków) może doprowadzić do powstania tzw. hot-spotu, czyli miejsca, w którym przez zacienienie, ze względu na stawiany opór, punktowo wzrosła temperatura i spowodowała degradację części ogniwa.  

Opisany problem rozwiązują tzw. diody baypasowe (diody bocznikujące). Monitorują one pracę modułu fotowoltaicznego za pomocą czujników termicznych i wyłączają te sekcje, które są nadmiernie nagrzane. Większość modułów posiada 3 diody baypasowe, które chronią je przed uszkodzeniem. Udaje się w ten sposób uniknąć awarii, lecz podkreślić należy, że w takim przypadku i tak znacznie spada wydajność produkcji prądu. Dlatego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest koniecznością.   

Przeczytaj również: Jak zwiększyć efektywność paneli fotowoltaicznych?  

Kiedy najlepiej myć panele fotowoltaiczne?  

Jeżeli chcesz zachować wysoką sprawność instalacji fotowoltaicznej, warto myć panele przynajmniej dwa razy do roku. Optymalny czas na czyszczenia instalacji to wczesna wiosna i późna jesień. W pierwszym terminie chodzi o usunięcie zanieczyszczeń, które zebrały się w okresie zimowym: pyłów, sadzy, zacieków z topniejącego śniegu. Natomiast jesienne czyszczenie paneli fotowoltaicznych ma na celu usunięcie opadłych liści, drobnych gałęzi, pyłów.  

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych wiosną i jesienią jest też wskazane z tego powodu, że w tych okresach panele PV nie są intensywnie rozgrzane, co pozwala na ich bezpieczne i delikatne czyszczenie. W dodatku czyste panele pozwalają maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, zarówno latem, jak i zimą, kiedy dostęp do światła jest ograniczony. 

Czy można samodzielnie myć panele fotowoltaiczne? 

Nie ma wątpliwości, że warto myć panele fotowoltaiczne, czy jednak można to zrobić samodzielnie? Okazuje się, że nie ma ku temu przeciwwskazań, o ile zadbasz o bezpieczeństwo własne oraz samej instalacji. Oczywiście korzystanie z usług obejmujących profesjonalne mycie paneli fotowoltaicznych ma też liczne zalety. Mycie paneli fotowoltaicznych przez wyspecjalizowane firmy to rozwiązanie, które powinni rozważyć przede wszystkim właściciele instalacji zamontowanych w trudno dostępnych dachach. Jest to też opcja dla tych, którzy nie mają doświadczenia z samodzielnym czyszczeniem paneli, a także nie chcą inwestować pieniędzy w środki i sprzęt do czyszczenia, jak również nie chcą inwestować własnego czasu i sił. 

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych krok po kroku 

Jak myć panele fotowoltaiczne? Oto najważniejsze zalecenia dotyczące sposobów, narzędzi i środków czyszczących. 

1. Nie myj rozgrzanych paneli fotowoltaicznych 

Mycie powinno odbyć się w pochmurny dzień, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć szoku termicznego i ryzyka uszkodzenia rozgrzanych paneli w kontakcie z zimną wodą. Doprowadzenie do szoku termicznego to jeden z najłatwiejszych sposobów na uszkodzenie struktury paneli. 

2. Ostrożnie używaj myjki ciśnieniowej 

Myjki ciśnieniowe pozwalają na szybkie i wygodne mycie dużych powierzchni, ale trzeba pamiętać, że standardowe lance mogą wytwarzać zbyt duże ciśnienie wody. Może to doprowadzić do uszkodzeń przewodów podłączeniowych i rozszczelnień łączeń modułów, a woda pod ciśnieniem może dostać się miedzy szybę ochronną a ogniwa fotowoltaiczne. Jeśli zatem koniecznie chcesz skorzystać z myjki, myj panele niskim ciśnieniem wody. 

3. Stosuj delikatne szczotki i gąbki 

Do mycia paneli fotowoltaicznych nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Niemniej jednak gąbki i szczotki używane do mycia paneli nie powinny być zbyt twarde, a ich oprawy muszą być tak wyprofilowane, aby nie rysować czyszczonej powierzchni lub nie uszkodzić powłoki antyrefleksyjnej.   

4. Nie używaj twardej wody 

Z twardej wody wytrąca się kamień i pokrywa powierzchnię paneli, co obniża ich wydajność, dlatego nie zaleca się stosować kranówki bez środków zmiękczających. Dobrym pomysłem jest mycie paneli fotowoltaicznych wodą deszczową.  

5. Unikaj agresywnych detergentów 

Agresywne związki chemiczne mogą uszkodzić panele, dlatego należy używać wyłącznie dedykowanych środków myjących, a na zakończenie dokładnie spłukać oczyszczane powierzchnię czystą, demineralizowaną wodą. Czym myć panele fotowoltaiczne? Najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, choć nie ma też przeciwwskazań, by użyć płynu do szyb lub wodnego roztworu octu winnego.  

6. Nie stawaj na panelach 

Podczas mycia paneli nie możesz po nich chodzić, aby nie uszkodzić szkła ochronnego i nie ryzykować upadku z dużej wysokości. Zastosuj szczotki na wysięgnikach.  

Czysta fotowoltaika, mycie paneli zgodnie z opisanymi wyżej zasadami, pozwala utrzymać wydajność paneli fotowoltaicznych w zakresie produkcji prądu założonej w momencie projektowania instalacji. Niższa produkcja to mniejsze oszczędności z fotowoltaiki.     

Dlaczego warto spożytkować jak najwięcej prądu bez przekazywania (sprzedawania) go do sieci elektroenergetycznej, dowiesz się z artykułu: Fotowoltaika: autokonsumpcja – jak ją zwiększyć?  

Czy samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych ma sens?  

Fotowoltaika zamontowana na gruncie jest relatywnie łatwa do utrzymania w czystości. Wystarczy dobrać odpowiednie środki czyszczące i sprzęty, aby bezpiecznie i szybko poradzić sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. W przypadku instalacji zamontowanych na dachach lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Dlaczego? Jest kilka istotnych powodów:  

  • koszty zakupu sprzętu – czyszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu wymaga użycia odpowiedniego sprzętu: zakup szczotek i gąbek na wysięgnikach, a także zabezpieczeń do pracy na wysokości (uprzęże, liny zabezpieczające), co generuje poważne koszty;  
  • ryzyko związane z pracą na wysokości – poruszanie się po dachu stwarza bardzo duże ryzyko wypadku, szczególnie dla osób, które nie mają odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia;  
  • możliwość uszkodzenia paneli – nieumiejętne mycie paneli lub stosowanie niewłaściwych narzędzi i środków myjących może skutkować uszkodzeniami, których nie da się usunąć w ramach umowy gwarancyjnej.  

Zlecenie mycia instalacji fotowoltaicznej specjalistom jest nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne. Jeżeli dojdzie do jakichkolwiek nieprawidłowości, całą odpowiedzialność ponosi wykonawca. Ponadto możesz liczyć na dodatkowe usługi, np. dokumentację fotograficzną stanu instalacji czy nagrania kamerą termowizyjną, które pozwalają wykryć hot-spoty.  

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych? 

Koszt usługi obejmującej mycie paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od dwóch czynników — wielkości instalacji i zastosowaną metodę mycia paneli. Przegląd ofert firm, które świadczą takie usługi, pozwala jednak zauważyć, że przeciętnie ceny profesjonalnego mycia paneli fotowoltaicznych wahają się od 10 do 20 zł/m2. Nie jest to zbyt wygórowana kwota, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że korzystając ze specjalistycznych usług, dbasz o bezpieczeństwo posiadanej instalacji, a także o swoje własne, zapewniasz optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych i nie musisz ponosić dodatkowych nakładów na sprzęt i środki czyszczące.  

Mycie fotowoltaiki to jeden ze sposobów utrzymania wysokiej wydajności pracy instalacji fotowoltaicznych. Jeśli dbasz o regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, zmniejszasz ryzyko awarii i zapewniasz sobie szybszy zwrot funduszy zainwestowanych w budowę domowej elektrowni solarnej.  o awarii i zapewniasz sobie szybszy zwrot funduszy zainwestowanych w budowę domowej elektrowni solarnej. 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Mycie fotowoltaiki nie jest skomplikowanym procesem, dlatego nie ma przeciwwskazań, by samodzielnie usuwać zabrudzenia z paneli. Trzeba jednak pamiętać, że skorzystanie z usług profesjonalnych firm ma też wiele zalet. Specjaliści w szybki, skuteczny i bezpieczny sposób usuwają warstwy brudu z paneli PV, a ich właściciele nie tracą czasu, nie ryzykują własnym bezpieczeństwem i nie muszą inwestować w środki czyszczące oraz niezbędny sprzęt.  

Do mycia paneli fotowoltaicznych najlepiej nadaje się woda demineralizowana z dodatkiem specjalistycznych detergentów. Nie należy stosować twardej wody pobieranej bezpośrednio z kranu. Do usuwania zabrudzeń nadają się wyłącznie miękkie szczotki i gąbki. Świetnie sprawdza się lanca teleskopowa z możliwością podłączenia wody. Bardzo wydajne są też myjki ciśnieniowe, jednak należy pamiętać, że zbyt gwałtowny wyrzut wody może spowodować uszkodzenia w instalacji fotowoltaicznej. 

Panele fotowoltaiczne zaleca się oczyszczać przynajmniej dwa razy w roku: wczesną wiosną i późną jesienią. Konieczne może okazać się mycie interwencyjne, np. w okresach pylenia roślin lub intensywnych prac polowych, które powodują osiadanie kurzu na panelach zamontowanych na polach lub w sąsiedztwie zabudowań gospodarczych. Należy unikać polewania wodą rozgrzanych paneli, bo szok termiczny jest w stanie uszkodzić ogniwa. Dlatego najlepiej myć fotowoltaikę w pochmurne dni lub przesunąć rozpoczęcie prac na wczesny ranek, lub późny wieczór.