Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 101

Mycie paneli fotowoltaicznych – wszystko, co musisz wiedzieć 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? Jak wpływa na produkcję prądu? Jakich narzędzi i detergentów użyć do czyszczenia szkła ochronnego? Lepiej myć panele słoneczne samodzielnie czy zlecić usługę wyspecjalizowanej firmie? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule.


 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych poprawia wydajność i bezpieczeństwo pracy instalacji 

Stwierdzenie, że  paneli fotowoltaicznych nie trzeba myć, nie jest prawdziwe. Ustawienie paneli pod odpowiednim kątem ułatwia spływanie zanieczyszczeń w czasie opadów deszczu, zsuwanie się topniejącego śniegu i opadłych liści. Jednak nie zapobiegnie powstawaniu nalotów z sadzy, nie chroni przed kurzem czy ptasimi odchodami. Zanieczyszczenia ułatwiają osiedlanie się glonów, porostów i mchów. 

 

Jeżeli dopiero planujesz produkcję energii ze słońca i potrzebujesz merytorycznego wsparcia, zapoznaj się z ofertą TAURONA.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Brudny panel fotowoltaiczny (PV) traci wydajność. W przypadku modeli bez diod bocznikujących (baypasowych) nawet częściowe zabrudzenie lub zacienienie prowadzi do spadku wydajności modułu PV. Rozrastający się mech i porosty mogą doprowadzić do uszkodzenia paneli. Ponadto w takch przypadkach rośnie ryzyko powstania zjawiska odwrotnej polaryzacji: ogniwa zacienione pobierają energię z ogniw, które pracują pełną mocą. Długotrwałe zacienienie (np. przez liście, odchody ptaków) może doprowadzić do powstania tzw. hot-spotu, czyli miejsca, w którym przez zacienienie, ze względu na stawiany opór, punktowo wzrosła temperatura i spowodowała degradację części ogniwa. 

Opisany problem rozwiązują tzw. diody baypasowe (diody bocznikujące). Monitorują one pracę modułu fotowoltaicznego za pomocą czujników termicznych i wyłączają te sekcje, które są nadmiernie nagrzane. Większość modułów posiada 3 diody baypasowe, które chronią je przed uszkodzeniem. Udaje się w ten sposób uniknąć awarii, lecz podkreślić należy, że w takim przypadku i tak znacznie spada wydajność produkcji prądu. Dlatego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest koniecznością.  

Przeczytaj również: Jak zwiększyć efektywność paneli fotowoltaicznych? 

Kiedy i jak myć panele fotowoltaiczne? 

Jeżeli chcesz zachować wysoką sprawność instalacji fotowoltaicznej, myj panele przynajmniej dwa razy do roku. Prace takie najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie – to rozwiązanie, które powinni rozważyć szczególnie właściciele instalacji zamonotowanych w trudno dostępnych miejscach. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie paneli, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.  

Optymalne terminy czyszczenia instalacji to wczesna wiosna i późna jesień. W pierwszym terminie chodzi o usunięcie zanieczyszczeń, które zebrały się w okresie zimowym: pyłów, sadzy, zacieków z topniejącego śniegu. Natomiast jesienne czyszczenie paneli fotowoltaicznych ma na celu usunięcie opadłych liści, drobnych gałęzi, pyłów. 

Jak myć panele fotowoltaiczne? Oto najważniejsze zalecenia dotyczące sposobów, narzędzi i środków czyszczących: 

1. Nie myj rozgrzanych paneli

Mycie powinno odbyć się w pochmurny dzień, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć szoku termicznego i ryzyka uszkodzenia rozgrzanych paneli w kontakcie z zimną wodą. 

2. Ostrożnie używaj myjki ciśnieniowej

Myjki ułatwiają mycie instalacji fotowoltaicznej, jednak zbyt duże ciśnienie wody może doprowadzić np. do uszkodzeń przewodów podłączeniowych lub woda pod ciśnieniem dostanie sie miedzy szybę ochronną a ogniwa.   

3. Stosuj delikatne szczotki

Gąbki i szczotki używane do mycia paneli nie powinny być zbyt twarde, a ich oprawy muszą być tak wyprofilowane, aby nie rysować czyszczonej powierzchni lub nie uszkodzić powłoki antyrefleksyjnej.  

4. Nie używaj twardej wody

Z twardej wody wytrąca się kamień i pokrywa powierzchnię paneli, co obniża ich wydajność, dlatego nie zaleca się stosować kranówki bez środków zmiękczających. 

5. Unikaj detergentów

Agresywne związki chemiczne mogą uszkodzić panele, dlatego należy używać wyłącznie dedykowanych środków myjących, a na zakończenie dokładnie spłukać oczyszczane powierzchnie czystą, demineralizowaną wodą. 

6. Nie stawaj na panelach

Podczas mycia paneli nie możesz po nich chodzić, aby nie uszkodzić szkła ochronnego i nie ryzykować upadku z dużej wysokości. Zastosuj szczotki na wysięgnikach. 

Czysta fotowoltaika, mycie paneli zgodnie z opisanymi wyżej zasadami, pozwala utrzymać wydajność produkcji prądu założoną w momencie projektowania instalacji. Niższa produkcja to mniejsze oszczędności z fotowoltaiki.    

Wybierz usługę Ochrona Fotowoltaiki 24 od TAURONA i skorzystaj m.in. z ubezpieczenia ryzyka niższej produkcji energii przez Twoją instalację. Więcej informacji znajdziesz na stronie Taurona.

Dlaczego warto spożytkować jak najwięcej prądu bez przekazywania (sprzedawania) go do sieci elektroenergetycznej, dowiesz się z artykułu: Fotowoltaika: autokonsumpcja – jak ją zwiększyć? 

Czy samodzielne mycie fotowoltaiki ma sens? 

Fotowoltaika zamontowana na gruncie jest relatywnie łatwa do utrzymania w czystości. Wystarczy dobrać odpowiednie środki czyszczące i myjki, aby bezpiecznie i szybko poradzić sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Jeżeli masz zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne, mycie lepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Dlaczego? Jest kilka istotnych powodów: 

  • koszty zakupu sprzętu – czyszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu wymaga użycia odpowiedniego sprzętu: zakup szczotek i gąbek na wysięgnikach, a także zabezpieczeń do pracy na wysokości (uprzęże, liny zabezpieczające) generuje poważne koszty; 
  • ryzyko związane z pracą na wysokości – poruszanie się po dachu stwarza bardzo duże ryzyko wypadku, szczególnie dla osób, które nie mają odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia; 
  • możliwość uszkodzenia paneli – nieumiejętne mycie paneli lub stosowanie niewłaściwych narzędzi i środków myjących może skutkować uszkodzeniami, których nie da się usunąć w ramach umowy gwarancyjnej. 

Zlecenie mycia instalacji fotowoltaicznej specjalistom jest nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne. Jeżeli dojdzie do jakichkolwiek nieprawidłowości, całą odpowiedzialność ponosi wykonawca. Ponadto możesz liczyć na dodatkowe usługi, np. dokumentację fotograficzną stanu instalacji czy nagrania kamerą termowizyjną, które pozwalają wkryć hot-spoty. 

Mycie fotowoltaiki to jeden ze sposobów utrzymania wysokiej wydajności pracy instalacji fotowoltaicznych. Jeśli dbasz o regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, zmniejszasz ryzyko awarii i zapewniasz sobie szybszy zwrot funduszy zainwestowanych w budowę domowej elektrowni solarnej. 

Zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki? Sprawdź ofertę TAURONA: Fotowoltaika od TAURONA.  

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Do mycia paneli fotowoltaicznych najlepiej nadaje się woda demineralizowana z dodatkiem specjalistycznych detergentów. Nie należy stosować twardej wody pobieranej bezpośrednio z kranu. Do usuwania zabrudzeń nadają się wyłącznie miękkie szczotki i gąbki. Świetnie sprawdza się lanca teleskopowa z możliwością podłączenia wody. Bardzo wydajne są też myjki ciśnieniowe, jednak należy pamiętać, że zbyt gwałtowny wyrzut wody może spowodować uszkodzenia w instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne zaleca się oczyszczać przynajmniej dwa razy w roku: wczesną wiosną i późną jesienią. Konieczne może okazać się mycie interwencyjne, np. w okresach pylenia roślin lub intensywnych prac polowych, które powodują osiadanie kurzu na panelach zamontowanych na polach lub w sąsiedztwie zabudowań gospodarczych. Należy unikać polewania wodą rozgrzanych paneli, bo szok termiczny jest w stanie uszkodzić ogniwa. Dlatego najlepiej myć fotowoltaikę w pochmurne dni lub przesunąć rozpoczęcie prac na wczesny ranek lub późny wieczór.