Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 633

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Pompa ciepła jest obecnie najbardziej ekologicznym i jednocześnie powszechnie dostępnym źródłem ogrzewania domów jednorodzinnych. Czysta i tania technologia zapewni komfort cieplny w domu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła, aby przez lata cieszyć się wydajną i bezawaryjną pracą urządzeń.


 

Jak wybrać pompę ciepła? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę 

Wybór pompy ciepła jest kluczowy dla poprawnego działania i trwałości instalacji grzewczej. Liczy się nie tylko klasa urządzeń, lecz także jakość wykonania prac instalacyjnych oraz dostępność serwisu. Jak wybrać pompę ciepła? Wskazujemy 5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę już na etapie planowania inwestycji. 

1. Nie kieruj się wyłącznie niską ceną – postaw na jakość 

Cena jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na zakup pompy ciepła. Jeżeli traktujesz ją jako decydujące kryterium wyboru, to wystawiasz się na ryzyko zwiększonych wydatków. Pamiętaj, że inwestujesz w sprzęt, który powinien pracować bez większych zakłóceń przez dwie lub trzy dekady. Taki okres eksploatacji jest jak najbardziej możliwy, ale tylko w przypadku, gdy głównym kryterium wyboru będzie jakość, a nie wyłącznie niska cena systemu pompy ciepła. 

Zbyt niskie koszty (w porównaniu do średnich cen rynkowych) mogą wskazywać na to, że wykonawca „oszczędza” na materiałach, korzysta z urządzeń i podzespołów o niskiej jakości, a nawet pomija niektóre elementy instalacji. Strategia polegająca na cięciu kosztów za wszelką cenę prowadzi zazwyczaj do poważnych problemów w trakcie eksploatacji pompy ciepła. W skrajnych przypadkach możesz stanąć w obliczu konieczności montażu nowego urządzenia – tym razem bez możliwości ponownego skorzystania z programów dopłat do budowy instalacji grzewczej. 

2. Sprawdź dostępne programy dotacji do pomp ciepła

Nie musisz ponosić wszystkich kosztów związanych z zakupem pompy ciepła oraz jej montażem. Skorzystaj z możliwości dofinansowań przyznawanych na poziomie ogólnopolskim i lokalnym. Doskonałymi przykładami są programy Ogrzej się z TAURONEM 2023 oraz Mój Prąd 5.0. Pompę ciepła możesz też sfinansować dzięki specjalnym kredytom, przyznawanym na preferencyjnych warunkach. 

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

Sprawdź szczegóły

3. Wybierz odpowiedni typ i moc pompy ciepła  

Pompy różnią się typem dolnego źródła ciepła. Urządzenie może czerpać je z powietrza, gruntu lub wody. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i ograniczenia. Najtańsze i najłatwiejsze w budowie są instalacje powietrznych pomp ciepła. Wymagają bardzo mało miejsca do montażu, można je ulokować przy budynku, zawiesić na fasadzie, a także zamontować na płaskim dachu.

Szczegółowy opis pozyskiwania energii termicznej z powietrza znajdziesz w artykule: Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt 

Wybór pompy ciepła nie ogranicza się do jednego typu. Alternatywnymi systemami są pompy gruntowe i pompy typu woda-woda. Tego typu instalacje wymagają dostępu do naturalnych cieków i zbiorników wodnych (jezioro, staw, rzeka, wody podziemne) lub zainstalowania wymienników ciepła w gruncie. Gwarantują one podwyższoną wydajność i stabilność produkcji ciepła. Jednak wymagają odpowiednich pozwoleń, wykonania prac ziemnych, które znacząco podnoszą koszty inwestycji. 

Zalety i ograniczenia różnych systemów omawiamy przystępnie w artykule: Rodzaje pomp ciepła – jakie są i czym się charakteryzują? 

Pamiętaj też, że pompa ciepła może służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, lecz także do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Podczas wyboru instalacji, dopytaj dostawcę (wykonawcę) o jej funkcjonalności. Kluczowe znaczenie ma też dobór odpowiedniej mocy grzewczej i wydajności, które muszą zaspokoić zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego na ciepłą wodę. Inne istotne parametry to m.in. współczynnik sprawności urządzenia, poziom emitowanego hałasu czy rodzaj czynnika chłodniczego. Nie musisz być fachowcem i samodzielnie oceniać wszystkich parametrów. Wystarczy, że znajdziesz profesjonalnego instalatora, który będzie Twoim partnerem i doradcą. 

4. Wybierz godnego zaufania wykonawcę  

Zapadła decyzja: Twój dom będzie ogrzewała pompa ciepła. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy instalacji? Jeżeli potrzebujesz zaufanego partnera, zastosuj trzy kryteria oceny: 

  • pozycja na rynku – sprawdź, jak długo wykonawca prowadzi działalność, czy cieszy się zaufaniem i ma dobre opinie klientów; 
  • doświadczenie – postaw na firmę, która jest wyspecjalizowana w montażu pomp ciepła i ma bogate portfolio zrealizowanych inwestycji; 
  • autoryzacja producenta – wykonawca, który jest oficjalnym przedstawicielem producenta pomp ciepła, gwarantuje wyższy poziom fachowości przy doborze i montażu urządzeń, a często może też udzielić dłuższej gwarancji na oferowany sprzęt. 

Jeżeli chcesz mieć pewność właściwego wyboru wykonawcy, postaw na ofertę TAURONA. Firmy partnerskie TAURONA przechodzą proces weryfikacji. Dzięki temu masz pewność, że usługa będzie wykonana zgodnie z najwyższymi standardami obowiązującymi w branży instalacyjnej. Dzięki temu wzrośnie wydajność i trwałość Twojej instalacji grzewczej.  

5. Sprawdź dostępność serwisu i czas reakcji na zgłoszenie  

Kluczowe znaczenie dla poprawnej eksploatacji pomp ciepła ma dostępność serwisu i zasady jego działania. Dlatego podczas wyboru wykonawcy, zwróć uwagę przede wszystkim na szybkość reakcji serwisowej – na to, ile czasu mija od zgłoszenia awarii pompy ciepła do przyjazdu ekipy naprawczej. Może to być 24 h, tydzień, a nawet miesiąc. Wszystko zależy od kompetencji dostawcy sprzętu, jego powiązania z producentem oraz dostępu do części zamiennych.  

Warto podkreślić, że wybór pompy ciepła nie powinien być podyktowany wyłącznie ceną inwestycji. Warunkiem ekonomicznej pracy i trwałości instalacji jest zakup wysokiej klasy urządzeń. Równie ważne jest to, aby nawiązać współpracę z renomowanymi dostawcą, który zapewni fachowe doradztwo, najwyższej klasy montaż i szybką reakcję serwisową w przypadku awarii. Dzięki temu zapewnisz komfort cieplny i bezpieczeństwo energetyczne sobie i swoim bliskim.

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Standardowa gwarancja na pompę ciepła wynosi 2 lata od pierwszego uruchomienia, jednak niektórzy producenci oferują gwarancję na 3 lata lub 5 lat z możliwością jej przedłużenia. Aby gwarancja obowiązywała, pamiętaj o corocznych przeglądach urządzenia, które mogą być wykonywane przez przedstawiciela producenta lub autoryzowaną firmę, która posiada uprawnienia. 

Na zakup pompy ciepła możesz uzyskać dofinansowanie z rządowego programu Mój Prąd 5.0. Wysokość dopłat uzależniona jest od rodzaju pompy, a maksymalna kwota dofinasowania wynosi 58 tys. zł razem z fotowoltaiką, magazynem energii, systemem HEMS/EMS i kolektorami słonecznymi. Kolejny rządowy program to Moje ciepło, z tytułu którego dostaniesz wsparcie w wysokości maksymalnie 21 tys. zł na zakup pompy ciepła do nowego domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Jeśli planujesz termomodernizację domu i wymianę starego ogrzewania na pompę ciepła, skorzystaj z programu Czyste powietrze. Kwota dotacji uzależniona jest od wysokości dochodów. Możesz skorzystać również z oferty TAURONA – program Ogrzej się z TAURONEM – i uzyskać dofinasowanie do wymiany ogrzewania (zakup pompy ciepła) w wysokości do 4400 zł.