Fotowoltaika nie działa w zimie ani w niskich temperaturach – FAŁSZ
Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię w zależności od ilości dostarczonego światła słonecznego, a nie w zależności od temperatury otoczenia. Ponadto, wbrew powszechnym przekonaniom, moduły działają wydajniej w niższych temperaturach niż przy bardzo wysokiej temperaturze otoczenia (spadek mocy wiąże się ze wzrostem temperatury). Zatem ilość energii wytworzona w słoneczny wiosenny dzień może być wyższa niż uzysk energii w upalny letni dzień.
Instalacje fotowoltaiczne są awaryjne – FAŁSZ
Systemy fotowoltaiczne dostępne obecnie na rynku są projektowane tak, aby zagwarantować działanie przez ponad 20 lat. Długie działanie systemu potwierdzają również okresy gwarancyjne oferowane przez producentów modułów i falowników. W przypadku właściwie zaprojektowanej instalacji awaryjność jest niska, co wynika z prostej struktury całego systemu, a do tego jest pozbawiony ruchomych części, które zazwyczaj są najbardziej awaryjne. Warto jednak podkreślić, że na prawidłowe i długie działanie instalacji fotowoltaicznej ma wpływ:
• sposób zaprojektowania instalacji,
• wykorzystanie komponentów wysokiej jakości,
• rzetelne wykonawstwo,
• prawidłowe użytkowanie (regularne przeglądy czy serwis).
Fotowoltaika jest nieopłacalna – okres zwrotu jest bardzo długi – TO ZALEŻY
Tu akurat odpowiedź jest złożona – wszystko zależy od źródła finansowania. Jeżeli finansujesz instalację z własnych środków, okres zwrotu najczęściej wynosi około 9,5 roku. Opłacalność inwestycji wzrasta, gdy korzystasz z dodatkowego finansowania (działających na rynku programów dotacji czy dofinansowania), które w połączeniu z ulgą termomodernizacyjną pozwalają skrócić okres zwrotu z inwestycji. Biorąc pod uwagę, że żywotność instalacji wynosi ponad 20 lat, inwestycja w panele fotowoltaiczne może być opłacalna.
Pamiętaj jednak, że są czynniki, które wpłyną na wydłużenie okresu zwrotu takiej inwestycji. Będą to wszystkie koszty dodatkowe. Wśród nich wymienić można np. koszty kredytu (jeżeli zdecydujesz się na zakup ratalny) czy koszty ubezpieczenia. Dlatego rozważając zakup fotowoltaiki, szukaj atrakcyjnych rozwiązań – np. kredytu niskooprocentowanego, kredytu z RRSO 0% czy oferty z darmowym ubezpieczeniem.
Dzięki fotowoltaice przerwy w dostawie energii mnie nie dotyczą – FAŁSZ
Wszystkie inwertery podłączone bezpośrednio do sieci energetycznej muszą być wyposażone zgodnie z przepisami w zabezpieczenia antywyspowe, dzięki którym w momencie, gdy następuje przerwa w dostawie prądu (awaria lub planowe wyłączenie) falownik zostaje wyłączony. Wynika to ze względów bezpieczeństwa – chodzi o to, aby elektrycy pracujący przy naprawie sieci nie zostali porażeni prądem z podłączonych do niej instalacji fotowoltaicznych.
Wyjątek stanowią instalacje fotowoltaiczne typu off-grid, wykorzystujące własne magazyny energii. Są to jednak systemy znacznie droższe ze względu na dodatkowe koszty magazynów energii, przez co są znacznie mniej popularne od instalacji fotowoltaicznych typu on-grid, a więc podłączonych do sieci energetycznej.
Ciekawym sposobem na uniezależnienie się od przerw w dostawie energii są instalacje hybrydowe – łączące funkcję on-grid i off-grid. W przypadku awarii instalacja odłącza się od sieci i zaczyna pracować wyspowo – zasila odbiorniki w budynku energią zgromadzoną w akumulatorach.
Panele fotowoltaiczne działają tylko przy mocnym słońcu – FAŁSZ
Oprócz promieniowania bezpośredniego panele PV wykorzystują promieniowanie rozproszone. Co prawda, wydajność działania instalacji fotowoltaicznej będzie znacznie niższa przy zachmurzonym niebie lub w deszczowe dni (np. 15-25% uzysku notowanego w dzień słoneczny), jednak nieprawdą jest, że Twój system przestanie w ogóle działać.
Moc modułów fotowoltaicznych szybko spada – FAŁSZ
Owszem, sprawność modułów fotowoltaicznych będzie niższa każdego roku, jednak roczny ubytek mocy kształtuje się na poziomie 0,1-0,5%, a więc postępuje on bardzo wolno. Wielu producentów ogniw fotowoltaicznych gwarantuje, że liniowy ubytek mocy ogniw w ciągu 20-25 lat nie będzie większy niż 20%.
Moduły fotowoltaiczne łatwo ulegają zniszczeniu – FAŁSZ
Wszystkie panele dobrej jakości przechodzą testy wytrzymałościowe – najczęściej są to testy na uderzenie gradu (hail impact test) oraz testy na obciążenia mechaniczne statyczne (static load test). Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń modułu. Śnieg również nie stanowi problemu – panele wytrzymują nacisk o sile nawet do 800 kg/m2 .
Instalacja fotowoltaiczna przyciąga pioruny – FAŁSZ
Instalacja fotowoltaiczna w żaden sposób nie podnosi ryzyka uderzenia pioruna w nasz dom. Oczywiście, piorunochron jest rozwiązaniem wartym zastanowienia, gdyż ewentualne uderzenie pioruna może zniszczyć naszą instalację i doprowadzić do pożaru. Należy jednak podkreślić, że brak piorunochronu i obecność instalacji fotowoltaicznej na dachu nie spowodują, że ryzyko uderzenia pioruna w nasz dom będzie większe niż ryzyko w przypadku domów bez instalacji PV na dachu.
Systemy fotowoltaiczne – skąd czerpać wiedzę?
Systemy fotowoltaiczne to temat, wokół którego narosło wiele nieprawdziwych mitów przekonań – powielanych i utrwalanych w sieci, odciągających osoby zainteresowane od podjęcia decyzji o zakupie instalacji. Dlatego też podczas robienia researchu – warto zasięgać opinii wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Wiele przydatnych informacji znajdziesz na naszej stronie poświęconej fotowoltaice.
Pobierz e-book
Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania, optymalnej wielkości czy kosztów związanych z inwestycją w PV, pobierz bezpłatny poradnik „100 pytań o fotowoltaikę. Odpowiedzi jasne jak słońce”. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę.