Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 783

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – kompendium wiedzy 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Zastanawiasz się, jak zadbać o panele fotowoltaiczne, gdy dni są krótkie, słońca mało, a z nieba sypie biały puch? Czy trzeba je odśnieżać? A jeżeli tak, to jak to zrobić? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z eksploatacją fotowoltaiki w zimie.


 

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać? 

Panele fotowoltaiczne pokryte śniegiem nie produkują energii elektrycznej lub robią to w bardzo ograniczonym zakresie. Czy oznacza to, że panele należy koniecznie odśnieżać? 

Czy śnieg może uszkodzić panele fotowoltaiczne? 

Szkło hartowane, które pokrywa panele, wytrzymuje uderzenia gradu, nie boi się ptasich pazurów i obciążenia około 550 kg/m2. Nawet kompletnie zasypane śniegiem panele fotowoltaiczne nie są narażone na uszkodzenie. Kontakt z białym puchem nie degraduje w żaden sposób ogniw i nie wpływa na trwałe obniżenie ich wydajności energetycznej. Dlatego odśnieżanie jako sposób ochrony fotowoltaiki przed zniszczeniem nie ma uzasadnienia. Wręcz przeciwnie, to nieumiejętne odśnieżanie może doprowadzić do uszkodzenia paneli.  

 

Chcesz wiedzieć, jakie panele wybrać do swojego domu?

Wypełnij formularz, a nasz specjalista przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!

ZAMÓW KONTAKT

Odśnieżać fotowoltaikę czy czekać na odwilż?

Szkło pokrywające panele fotowoltaiczne jest gładkie i śliskie. To podłoże, na którym śnieg długo się nie utrzyma. Panele zamontowane na stromych połaciach dachowych łatwo uwalniają się od śniegu bez dodatkowej pomocy. Warstwa białego puchu zsuwa się z nich łatwo nawet przy bezwietrznej pogodzie. 

Samooczyszczaniu sprzyja też kolor paneli. Ogniwa polikrystaliczne wyróżnia nieregularna struktura krzemu, co manifestuje się głęboką niebieską barwą. Natomiast panele monokrystaliczne są bardzo ciemne, prawie czarne. Intensywne kolory sprawiają, że panele łatwo wchłaniają energię cieplną słońca. Istnieje możliwość takiego ustawienia modułów fotowoltaicznych, aby łatwiej nagrzewały się i topiły zalegający na nich śnieg. To naturalny sposób czyszczenia szkła ochronnego. 

Tylko przy ekstremalnych opadach marznącego deszczu lub śniegu może dojść do oblodzenia, lub całkowitego odcięcia paneli fotowoltaicznych od dostępu światła słonecznego. Takie sytuacje są wyjątkowe i zdarzają się rzadko. Jednak nawet wówczas, gdy mróz trzyma przez kilka tygodni z rzędu, nie jest to powód, aby ruszać ze szczotką na dach. Dlaczego? Bo nie zawsze ma to ekonomiczne uzasadnienie. 

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest opłacalne? 

Zimą dochodzi do gwałtownych spadków produkcji energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych. Dni są krótkie, często pochmurne, ponadto śnieg często pokrywa panele. Listopad, grudzień, styczeń i luty to okres, w którym w Polsce – nawet przy sprzyjającej pogodzie – produkcja prądu zmniejsza się nawet o 75% w stosunku do miesięcy letnich. Przy tak małej wydajności zaleganie śniegu na panelach ma niewielki wpływ na roczny bilans fotowoltaiki.

 

Więcej na temat produkcji energii elektrycznej w prywatnych instalacjach słonecznych przeczytasz w naszym bezpłatnym e-booku „Fotowoltaika dla domu”.

POBIERZ ZA DARMO

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na dachu jest bezpieczne? 

Samodzielne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na stromym dachu nie należy do zajęć łatwych ani bezpiecznych. Ponadto wymaga profesjonalnego sprzętu i odpowiedniego stroju. Możesz użyć podnośnika koszowego, który zapewnia dużą wygodę i bezpieczeństwo pracy. Tańszą alternatywą jest drabina i szczotka na teleskopowym wysięgniku. 

Jeżeli nie masz własnego sprzętu, to jego zakupu na pewno nie zrekompensuje zwyżka produkcji energii związana z odśnieżaniem paneli. Ze względów ekonomicznych i z powodu dużego ryzyka, najlepiej jest wynająć ekipę specjalistów od robót na wysokościach. 

Odśnieżanie paneli na gruncie  

Łatwiej, i co najważniejsze, bezpieczniej usunąć śnieg z paneli mogą właściciele instalacji fotowoltaicznych usytuowanych na gruncie. Dlatego w tym przypadku można zdecydować się na taką czynność. Należy przy tym zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, używać do tego odpowiedniego sprzętu – tak aby nie uszkodzić paneli. Pamiętać należy, że również w przypadku instalacji na gruncie usunięcie śniegu nie wpłynie znacząco na zwiększenie bilansu energetycznego instalacji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku instalacji zamontowanych na dachach płaskich. Tu odśnieżanie samego dachu jest istotne ze względu bezpieczeństwa, a odśnieżanie instalacji usytuowanej na takim dachu jest łatwiejsze. 

Jak i czym odśnieżać panele fotowoltaiczne? 

Z powyższych informacji wynika oczywisty wniosek: odśnieżanie paneli fotowoltaicznych nie ma uzasadnienia. Jeżeli mimo to zdecydujesz się usuwać śnieg z paneli, zrób to bardzo ostrożnie. Odśnieżaj tylko powierzchnie paneli, używaj miękkich szczotek na plastikowych wysięgnikach. Nie dociskaj ani nie szoruj powierzchni szkła ochronnego. Nie stosuj narzędzi ostrych, ciężkich i wykonanych z metalu. 

Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych

Na pytanie: co zrobić, gdy śnieg pokryje panele fotowoltaiczne, odpowiadamy z przekonaniem: najlepiej nie robić nic. Wydatki na sprzęt niezbędny do usuwania śniegu, zagrożenie urazami na skutek upadku z drabiny lub z dachu oraz ryzyko uszkodzenia paneli są niewspółmierne do zysków. Wartość dodatkowo wyprodukowanego prądu nigdy nie zrekompensuje nakładów finansowych i strat, które może spowodować próba własnoręcznego odśnieżania paneli fotowoltaicznych. W samym bilansie energetycznym instalacji, który otrzymamy jeszcze na etapie planowania inwestycji, mniejsza produkcja energii w okresie zimowym (ze względu m.in. na śnieg zalegający na panelach, mniejsze nasłonecznie) jest już uwzględniona.