Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 194

Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych – czy warto w takie zainwestować? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Panele fotowoltaiczne montowane na dachach i na gruncie nikogo już dzisiaj nie dziwią. Nowością na rynku jest fotowoltaika na ogrodzeniu. Jakie są jego największe zalety i wady? Kiedy ogrodzenie z fotowoltaiki ma sens? W artykule przyglądamy się takim rozwiązaniom i oceniamy ich mocne oraz słabe strony.


 

Czym jest ogrodzenie fotowoltaiczne? 

Ogrodzenie fotowoltaiczne to klasyczny płot (parkan), w którym zamiast przęseł z metalu lub drewna zastosowano panele fotowoltaiczne. Do budowy ogrodzenia zaleca się użycie modułów  dwustronnych, czyli tzw. modułów bifacjalnych. Mogą one odbierać energie z obu stron, dzięki czemu inwestycja jest bardziej opłacalna. O ich liczbie w jednym przęśle decyduje wysokość parkanu. Aby zapewnić przęsłom trwałość, panele fotowoltaiczne w ogrodzeniu oprawiane są w ramę z profili stalowych. Pozostałe elementy ogrodzenia nie odbiegają od standardu: metalowe słupki z elementami, które umożliwiają montaż przęseł. Słupki przeznaczone są do wbicia w grunt lub zabetonowania.  

Płot fotowoltaiczny, w przeciwieństwie do instalacji na gruncie lub na dachu, zakłada ustawienie paneli słonecznych w pionie, a nie pod kątem z przedziału 25–45°. Instalacje ogrodzeniowe oparte o moduły bifacjalne, które są zainstalowane w pionie często charakteryzują się większą wydajnością przy układzie wschód zachód, ponieważ kąt padania promieni słonecznych jest korzystniejszy, jednak instalacje skierowane na południe będą również odpowiednio wydajne.

 

Chcesz wiedzieć, jakie panele wybrać do swojego domu?

Wypełnij formularz, a nasz specjalista przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!

ZAMÓW KONTAKT

Jaką wydajność mają panele fotowoltaiczne na ogrodzeniu? 

Ustawienie w pionie i zwrócenie jednej strony w kierunku wschodnim, a drugiej na zachód nie powoduje istotnego zmniejszenia efektywności instalacji. Przy ustawieniu paneli pod kątem 20–40° obniżenie produkcji energii elektrycznej w skali roku wynosi o około 15% w porównaniu z panelami ustawionymi w kierunku południowym.  

Znacznie ważniejsze od zwyżki wydajności jest zrównoważenie produkcji energii. Panele zwrócone na południe mają bardzo wysoki szczyt wydajności pomiędzy godz. 9.00 a 14.00 (w centralnej Polsce, w słoneczny dzień). Natomiast panele dwustronne, ustawione w orientacji wschód–zachód osiągają szczytową wydajność wcześniej, bo już około 7.30 i produkują intensywnie prąd do 10.00–10.30. Drugi szczyt rozpoczyna się około południa i trwa do godz. 16.00.  

Łatwo zauważyć, że fotowoltaika wschód–zachód jest lepiej dopasowana do zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Lepiej zaspokaja zwiększone zapotrzebowanie z rana i wczesnym popołudniem. W efekcie rośnie bieżąca autokonsumpcja (mniejsza ilość prądu jest odprowadzana do sieci elektroenergetycznej), co w ogólnym rozrachunku przyczynia się do obniżenia opłat za prąd

Jeżeli potrzebujesz kompendium wiedzy na temat budowy i finansowania instalacji fotowoltaicznych, zapoznaj się z treściami na stronie: Fotowoltaika od TAURONA.

Płot z paneli fotowoltaicznych – najważniejsze wady i zalety 

Jak każda nowość płot z paneli fotowoltaicznych nie jest oceniany jednoznacznie. Wszystkie opinie zweryfikują codzienne doświadczenia użytkowników. Jednak trudno nie zauważyć potencjału nowego rozwiązania. 

5 mocnych stron ogrodzeń z paneli fotowoltaicznych 

Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych ma przynajmniej pięć niepodważalnych zalet: 

  1. Oszczędność miejsca – nie musisz mieć miejsca na dachu ani na posesji, aby korzystać z fotowoltaiki: płot z paneli fotowoltaicznych zajmuje tyle powierzchni działki, ile zwykły płot i z powodzeniem pełni te same funkcje. 
  1. Większa efektywność produkcji prądu – pionowe ustawienie dwustronnych paneli fotowoltaicznych w orientacji wschód–zachód pozwala wyprodukować o około 10% energii elektrycznej więcej niż w klasycznie ustawionych panelach (orientacja południowa, ustawienie pod kątem około 30°). 
  1. Łatwość utrzymania czystości – na pionowych panelach nie zbiera się śnieg zimą i opadłe liście jesienią, natomiast inne zanieczyszczenia osiadają w mniejszej ilości niż na poziomych powierzchniach, a ich usuwanie jest o wiele łatwiejsze niż z paneli zainstalowanej na dachu. 
  1. Lepsza efektywność wykorzystania energii – fotowoltaika na ogrodzeniu ma przedłużony czas pracy, a wydajność jest w miarę stabilna (bez gwałtownych pików), co pozwala zastosować tańsze falowniki o mniejszym zakresie mocy. 
  1. Uniwersalne zastosowanie – ogrodzenie z fotowoltaiki sprawdzi się nie tylko w zabudowie miejskiej czy na posesjach, lecz także jako sposób wyznaczania granic pastwisk i terenów uprawnych oraz obiektów handlowych i przemysłowych. 

Płot fotowoltaiczny jest też łatwy w konserwacji i naprawach. Jak często kontrolować stan techniczny instalacji, dowiesz się z artykułu: Przegląd instalacji fotowoltaicznej – kompendium wiedzy

Jakie wady ma ogrodzenie fotowoltaiczne? 

Fotowoltaika na ogrodzeniu ułatwia mycie, konserwację i naprawy. Jednocześnie jest bardziej podatna na uszkodzenia przez zwierzęta, ludzi i pojazdy. Słabą stroną jest też konieczność odpowiedniego zabezpieczenia podłoża pod płotem. Najwygodniejsze są utwardzone nawierzchnie. Jeżeli ogrodzenie okala pastwisko czy zastępuje płot na granicy posesji, konieczne jest regularne koszenie trawy i usuwanie chwastów, które mogłyby przesłaniać panele. 

Na terenach zurbanizowanych dużym problemem płotów fotowoltaicznych może być zacienienie, np. przez parkujące samochody dostawcze czy cień rzucany przez wysokie budynki. Należy też wziąć poprawkę na potencjalne ataki wandali, którzy mają łatwiejszy dostęp do ustawionych na gruncie i nieogrodzonych paneli. Płot fotowoltaiczny jest też idealną płaszczyzną do malowania dla graffiterów. Farba w sprayu nie uszkadza paneli, lecz odcina dostęp światła i obniża wydajność lub wręcz wyklucza produkcję prądu. 

Dewastacja paneli oznacza krótszy okres eksploatacji. To ważny czynnik w kontekście recyklingu fotowoltaiki. Temat omawiamy szczegółowo w artykule: Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Gdzie sprawdzi się fotowoltaika na ogrodzeniu? 

Fotowoltaika na ogrodzeniu to dobre rozwiązanie dla rolników: nie zabiera ziemi pod uprawy czy wypas zwierząt, działa jak klasyczny płot, a jednocześnie dostarcza tak potrzebnej w gospodarstwie energii elektrycznej. Ogrodzenie fotowoltaiczne sprawdzi się jako pierwsza inwestycja na działce rekreacyjnej czy budowlanej. Wyznacza granice, a jednocześnie dostarcza niezbędnej energii dla systemów oświetleniowych, pozwala też zasilać maszyny i urządzenia budowlane. Płot z paneli fotowoltaicznych jest też interesującą alternatywą dla klasycznych ogrodzeń przemysłowych. Dobrze spełnia funkcję fizycznej bariery i dostarcza energii do jej oświetlenia, zasilania systemów monitorujących i ostrzegawczych. 

Analiza mocnych i słabych stron płotów fotowoltaicznych pokazuje, że mają szansę zdobyć swoje miejsce na rynku. Obecnie pozostają rozwiązaniem niszowym, które nie jest w stanie zagrozić dominującej pozycji fotowoltaiki montowanej na dachach i na gruncie.