Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 376

OZE – sprawdź, dlaczego to się opłaca!

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Opłacalność OZE (odnawialnych źródeł energii) przez lata była tematem burzliwych dyskusji. Obecnie nikt już nie ma wątpliwości, że to czyste, a więc ekologiczne źródła energii, niosą też korzyści ekonomiczne także dla gospodarstw domowych.


 

Odnawialne źródła energii – czym są?

Dostępne źródła energii dzielą się na odnawialne (OZE) i nieodnawialne. Te drugie charakteryzują się tym, że ich zasoby są ograniczone oraz wyczerpywalne. Cechą OZE jest niewyczerpywalność lub łatwa odnawialność źródła. Energię wiatru, słońca, wody i ziemi można pozyskiwać w nieskończoność – jej zasoby są praktycznie nieograniczone. Z kolei źródłem wyczerpywalnym, lecz bardzo łatwo odnawialnym, jest biomasa. To różnego rodzaju substancje organiczne, które można spalić, zgazować, poddać estryfikacji lub fermentacji.

Jeżeli zainteresował Cię temat, zapraszamy do lektury artykułu OZE w pigułce, w którym szczegółowo wyjaśniamy zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii.

Czy inwestycja w OZE jest dla każdego?

Część sposobów wykorzystywania OZE dostępna jest również dla indywidualnych producentów energii cieplnej i elektrycznej. Na przykład duże gospodarstwa rolne i hodowlane przetwarzają biomasę (w celu pozyskania metanu). Najbardziej popularna wśród indywidualnych inwestorów jest jednak  fotowoltaika – źródło energii odnawialnej dostępne praktycznie dla każdego.

Po zmianach przepisów, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 r., rozszerzyła się grupa prosumentów: pojawił się prosument zbiorowy. Oznacza to, że również wspólnoty mieszkaniowe w budynkach wielorodzinnych mogą produkować prąd na własne potrzeby. Jeżeli chcesz szybko i bezpiecznie dołączyć do grona prosumentów, idealnym wyborem jest fotowoltaika od TAURONA – oferta wraz ze wsparciem merytorycznym i technicznym dla osób zainteresowanych produkcją na własne potrzeby energii elektrycznej ze słońca. Oferta obejmuje fachowy projekt i wykonanie instalacji fotowoltaicznej, a także doradztwo w poszukiwaniu dotacji i załatwianiu formalności.

Inwestycja w OZE – korzyści

Korzyści z odnawialnych źródeł energii dla gospodarek narodowych i gospodarstw domowych można opisać w różnych kategoriach:

  • zielona energia – OZE są czystym źródłem energii elektrycznej, której wytwarzaniu nie towarzyszy emisja gazów cieplarnianych lub toksycznych związków do środowiska naturalnego,
  • niezależność energetyczna – częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw prądu,
  • obniżone rachunki za prąd – przy doborze optymalnego sprzętu i mocy instalacji fotowoltaicznej oszczędności na rachunkach za prąd mogą sięgać nawet 80%,
  • postawa odpowiedzialności społecznej – wytwarzając własny prąd ze słońca, przyjmujesz świadomie odpowiedzialność za przyszłość planety,
  • zwiększenie świadomości ekologicznej – fotowoltaika dla firmy jest elementem strategii CSR, a dla gospodarstwa domowego okazją, aby rozwijać nawyki ekologiczne: segregować śmieci, naprawiać zużyte lub uszkodzone sprzęty, oszczędzać media, korzystać z elektronicznych dokumentów, w tym e-faktur za energię elektryczną.

Inwestycja w OZE niesie korzyści nie tylko ekologiczne, ale również etyczne. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się odpowiedzialnym stylem życia, który warto promować. Kiedy wybierasz zieloną energię, wybierasz lepszą przyszłość – dla siebie, swoich dzieci, dla świata.

Dlaczego OZE się opłaca? Czym są odnawialne źródła energii? Dostępne źródła energii dzielą się na odnawialne (OZE) i nieodnawialne. Te drugie to zasoby ograniczone oraz wyczerpywalne. Cechą OZE jest niewyczerpywalność lub łatwa odnawialność źródła. Korzyści z inwestycji w OZE, to: zielona energia – OZE są czystym źródłem energii elektrycznej, której wytwarzaniu nie towarzyszy emisja gazów cieplarnianych lub toksycznych związków do środowiska naturalnego; niezależność energetyczna – częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw prądu; obniżone rachunki za prąd – przy doborze optymalnego sprzętu i mocy instalacji fotowoltaicznej oszczędności na rachunkach za prąd mogą sięgać nawet 80%; postawa odpowiedzialności społecznej – wytwarzając własny prąd ze słońca, przyjmujesz świadomie odpowiedzialność za przyszłość planety; zwiększenie świadomości ekologicznej – fotowoltaika dla firmy jest elementem strategii CSR, a dla gospodarstwa domowego okazją, aby rozwijać nawyki ekologiczne: segregować śmieci, naprawiać zużyte lub uszkodzone sprzęty, oszczędzać media, korzystać z elektronicznych dokumentów, w tym e-faktur za energię elektryczną.