Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 661

[Q&A] Fotowoltaika – parametry techniczne

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru paneli fotowoltaicznych? Oczywiście na parametry techniczne. Jeśli nauczysz się je prawidłowo interpretować, zyskasz pewność, że to, co kupujesz jest warte swojej ceny. Sprawdź, jak to robić w poniższym artykule.

Q&A

 

Gdzie znaleźć informacje o parametrach paneli fotowoltaicznych?

Cennym źródłem informacji o produkcie są karty produktu (karty techniczne). Na kartach tych znajdziesz wiele istotnych danych – poza parametrami technicznymi powinna znaleźć się tu także informacja o udzielanej przez producenta gwarancji. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre dane techniczne podawane są dla warunków laboratoryjnych/testowych (STC), a także dla normalnych warunków eksploatacyjnych. Z punktu widzenia użytkowników, ważniejsze są te drugie.

Na jakie parametry powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim?

Najważniejsze parametry paneli fotowoltaicznych, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:

  • Moc w punkcie MPP (PMPP) [W] STC – oznacza maksymalny punkt pracy w standaryzowanych warunkach testowych (STC, z ang. Standard Test Conditions). Są to warunki osiągane w laboratorium (temperatura 25°C i nasłonecznienie 1000 W/m2 ). Warto pamiętać, że są one różne od rzeczywistych warunków pracy modułu.
  • Moc w punkcie MPP (PMPP) [W] NOCT – oznacza moc panelu fotowoltaicznego (maksymalny punkt pracy) w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (NOCT, z ang. Normal Operating Cell Temperature).
  • Temperaturowy współczynnik mocy PMPP [%/K] – to jeden z kluczowych parametrów paneli, który opisuje spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury powyżej 25°C (czyli temperatury osiąganej w standardowych warunkach testowych). Im niższa wartość współczynnika, tym wyższa wydajność panelu w warunkach roboczych, czyli im parametr ten jest bliższy zeru, tym lepiej.
  • Sprawność [%] – parametr, który określa, jak skutecznie panel będzie przetwarzał energię słoneczną w prąd elektryczny. Im wyższa wartość, tym większa sprawność.
  • Współczynnik wypełnienia FF – pokazuje, w jakim stopniu charakterystyka prądowo-napięciowa ogniwa PV jest zbliżona do idealnej. Moduły wysokiej jakości charakteryzują się wartością większą lub równą 0,75.
  • Dodatnia tolerancja mocy – to informacja, czy dany moduł będzie miał moc niższą czy wyższą niż nominalna.
  • Temperatura NOCT – to temperatura modułu w warunkach pracy przyjętych za typowe. Wartość ta mówi o tym, jak bardzo moduł jest podatny na nagrzewanie się. Im niższa jest wartość, tym korzystniej dla wydajności.

Czy poza parametrami technicznymi są inne elementy, które warto zweryfikować na etapie wyboru paneli?

Oprócz parametrów technicznych, kluczowe są inne elementy, które również wpływają na trwałość i efektywność pracy instalacji. Wśród nich wymienić należy m.in. rodzaj zastosowanego szkła – szyba na modułach powinna być hartowana. Nie bez znaczenia są też elementy widoczne „gołym okiem”. Powinieneś zwrócić uwagę na:

  • staranność wykonania modułu – odkształcenia, nieszczelności, wygięcia powinny wzbudzić Twoją czujność, bo świadczą o błędach na etapie produkcji,
  • rozmieszczenie płytek krzemu – płytki krzemu powinny być równo ułożone i szczelnie przylegać do folii na powierzchni modułu,
  • brak zanieczyszczeń między szybą a ogniwami,
  • szczelne przyleganie folii – z tyłu panelu powinna przylegać na całej powierzchni,
  • zgodność z europejskimi normami.

Co oznacza dodatnia/ujemna tolerancja mocy i jakie ma znaczenie?

Musisz pamiętać, że moc paneli fotowoltaicznych podawana jako nominalna przez producentów może w rzeczywistości być nieco inna. Wynika to ze specyfiki procesu produkcji. Co ważne, różnice te mogą występować także między panelami wyprodukowanymi w tej samej partii. Przyjmuje się, że różnice te mogą wynosić do 5%.

Warto podkreślić, że moc ta może być wyższa (dodatnia tolerancja) lub niższa (ujemna tolerancja) od nominalnej. Oznacza to, że panel, którego moc nominalna określona została na poziomie np. 300 W, może mieć w rzeczywistości moc 285 W (-5%), 300 W (0%) lub 315 W (+5%).

Tolerancja mocy to informacja, którą znajdziesz na karcie produktu. Może ona być oznaczana na kilka sposobów:

-5% – moc może być niższa od nominalnej,

0% – moduł nie będzie miał niższej mocy od nominalnej,

+5% – moc może być wyższa od nominalnej.

Co to jest MPPT?

MPPT (z ang. Maximum Power Point Tracker) to proces śledzenia tak zwanego maksymalnego punktu mocy modułów fotowoltaicznych (MPP, z ang. Maximum Power Point). W moduł ten wyposażone są nowoczesne falowniki, co znacząco podnosi efektywność pracy całego systemu. Aby zrozumieć, dlaczego moduł śledzenia MPPT jest istotny dla efektywnej pracy instalacji fotowoltaicznej, trzeba uświadomić sobie, jak działa instalacja.

Pamiętaj, że to, ile panele fotowoltaiczne produkują energii, zależy od kilku czynników, m.in. ilości światła czy temperatury. Te czynniki są zmienne – nietrudno zauważyć, że w momencie, gdy zmienia się ilość światła padającego na panele czy temperatura, zmieniają się także parametry panelu fotowoltaicznego, w których może on osiągać maksymalną moc. Zadaniem modułu śledzenia MPPT jest więc taka optymalizacja pracy paneli, aby przy zmiennych warunkach pracowały najefektywniej.

Ile waży panel fotowoltaiczny i ile ważyć będzie instalacja fotowoltaiczna?

Waga jest bez wątpienia jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując inwestycję w fotowoltaikę. To między innymi również od niej zależy bezpieczeństwo Twojej instalacji. Najczęściej waga jednego panelu fotowoltaicznego wynosi 18–25 kg. Nietrudno więc zauważyć, że to, ile ważyć będzie cała instalacja, zależy przede wszystkim od mocy instalacji, a więc liczby paneli, które będą ją tworzyć. Pamiętaj, aby jeszcze przed decyzją o montażu fotowoltaiki sprawdzić, jaki ciężar jest w stanie udźwignąć konstrukcja dachu.

Przeczytaj także: [Q&A] Fotowoltaika – miejsce montażu

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – sposobów finansowania, doboru mocy warunków formalnych czy miejsca montażu.

Bądźmy w kontakcie!