Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 540

[Q&A] Fotowoltaika – produkcja energii

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

20 procent – tylko tyle wynosi średni wskaźnik autokonsumpcji dla fotowoltaiki, czyli energia zużywana na bieżące potrzeby. A co się dzieje z pozostałą energią, którą wytwarza Twoja instalacja? Odpowiedź na te oraz inne pytania związane z produkcją energii przez fotowoltaikę znajdziesz w poniższym artykule!

Q&A

 

Skąd mam wiedzieć, ile energii produkować będzie instalacja fotowoltaiczna?

Planując inwestycję w fotowoltaikę, od firmy wykonawczej otrzymasz symulację kosztów i symulację produkcji energii. Pamiętaj jednak, że prognozowana wielkość uzysku energii może się różnić od rzeczywistych wartości. Dzieje się tak, ponieważ na efektywność pracy instalacji wpływ mają czynniki, których nie jesteś w stanie w 100% przewidzieć. Wśród nich wymienić należy nasłonecznienie czy temperaturę, które mają charakter lokalny, a to znaczy, że mogą się różnić w zależności od regionu Polski. Na szczęście różnice pomiędzy symulacją a rzeczywistą produkcją prądu z fotowoltaiki nie powinny być znacząco różne. W warunkach polskich przyjmuje się, że z każdego 1 kWp zainstalowanego w fotowoltaice uzyskuje się około 900–1100 kWh energii rocznie.

Oczywiście, najlepiej, aby Twoja instalacja była zwrócona w kierunku południowym. Jeżeli jednak będzie to orientacja na południowy-wschód czy południowy-zachód, produkcja energii z fotowoltaiki będzie po prostu nieco niższa (najczęściej od kilku do kilkunastu procent). Nie powinieneś montować paneli zwróconych na północ, gdyż ekspozycja na słońce jest wtedy zbyt mała i cała inwestycja będzie po prostu nieopłacalna.

Ile energii w ciągu roku wyprodukuje instalacja o mocy 4 kWp?

Instalacja o mocy 4 kWp powinna w ciągu roku wytworzyć około 4000 kWh. W praktyce wiele zależy od uwarunkowań lokalnych. Zdecydowanie największe uzyski generowane będą w miesiącach najbardziej słonecznych. Patrząc na profil produkcji energii z fotowoltaiki, można zauważyć, że ponad 80% energii uzyskiwane jest w okresie od marca do końca września. W miesiącach jesienno-zimowych uzyski są znacznie mniejsze. Wynika to z dużo większego zachmurzenia, krótszego dnia, a także czynników dodatkowych, takich jak okresowo zalegający na modułach śnieg. Można jednak stwierdzić, że późna jesień i zima nie mają większego wpływu na całoroczną produkcję energii elektrycznej przez instalację – kluczowe są tu miesiące wiosenno-letnie.

Kiedy fotowoltaika produkuje najwięcej energii?

Biorąc pod uwagę czynniki atmosferyczne, na efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej wpływa nie tylko ilość promieni słonecznych, ale także temperatura powietrza. Jeżeli chodzi o dostęp do promieni słonecznych, to bezwzględnie w Polsce jest on największy w okresie letnim. W przypadku temperatury jest nieco inaczej. Okazuje się bowiem, że panele fotowoltaiczne najlepiej pracują w temperaturze około 20–25°C, a taka najczęściej występuje wiosną czy wczesną jesienią. Oznacza to, że w słoneczny, wiosenny dzień instalacja będzie miała lepsze warunki do optymalnej pracy niż w dzień upalny, letni.

Jeżeli chcesz wiedzieć, w jaki sposób warunki pogodowe wpływają na pracę systemu i produkcję energii z fotowoltaiki, przeczytaj artykuł: [Q&A] Warunki atmosferyczne w Polsce a fotowoltaika.

Co jeżeli moja instalacja będzie produkować więcej energii, niż zużywam?

To, że Twoja instalacja PV produkuje więcej energii, niż zużywasz w czasie rzeczywistym, jest naturalnym zjawiskiem. Przyjmuje się, że wskaźnik autokonsumpcji, czyli energia zużywana na bieżąco, wynosi zaledwie około 20%. Nadmiar energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej, którego nie możesz wykorzystać od razu, wysyłany jest do sieci energetycznej. Sieć pełni tu funkcję magazynu energii. W przypadku instalacji wyposażonych w magazyn energii nadprodukowana energia trafia do magazynu i stamtąd w razie potrzeby jest pobierana. 

Czy dostawca energii może nie odebrać wyprodukowanych nadwyżek? Czy może zostać naliczona kara?

Zgodnie z polskim prawem, dostawca energii ma obowiązek odbioru od prosumentów nadwyżki wyprodukowanej energii. Odbiór tych nadwyżek odbywa się w sposób automatyczny i nie wymaga dodatkowych działań ze strony prosumenta. Prosument nie musi zgłaszać nigdzie, ile energii i kiedy będzie chciał oddać do sieci. W związku z tym klienci indywidualni, którzy posiadają fotowoltaikę, nie muszą się obawiać również tego, że za oddawanie nadwyżek energii do sieci naliczona zostanie kara.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „Zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – warunków formalnych, kosztów inwestycji czy okresu zwrotu.

Bądźmy w kontakcie!