Czy przegląd fotowoltaiki jest konieczny?
Przeglądy fotowoltaiki można podzielić na dwa typy: obowiązkowe (wymagane prawem) oraz zalecane przeglądy doraźne, które pozwalają utrzymać założoną efektywność instalacji fotowoltaicznej (PV).
Obowiązkowe przeglądy fotowoltaiki
Obowiązkowe przeglądy fotowoltaiki wynikają z Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Nakłada ona na właścicieli (i zarządców) obiektów budowlanych obowiązek przeprowadzenia okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Nie ulega wątpliwości, że instalacja PV jest częścią instalacji elektrycznej budynku. W związku z tym powinna przechodzić okresowe przeglądy minimum raz na 5 lat. Natomiast wizualnych przeglądów należy dokonywać przynajmniej raz do roku, a nawet częściej.
Chcesz wiedzieć, jakie panele wybrać do swojego domu?
Wypełnij formularz, a nasz specjalista przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!
Interwencyjne serwisy instalacji PV
Poza wymogami prawnymi istnieją też inne powody, aby wykonać przegląd instalacji fotowoltaicznej. Jednym z najważniejszych są nieprawidłowości w działaniu instalacji. Oto objawy, które powinny Cię zaniepokoić:
- niska wydajność – jeżeli realna ilość produkowanej energii znacznie odbiega od wartości nominalnej, to znak, że instalacja nie działa prawidłowo i trzeba podjąć działania naprawcze, np. wykonać przegląd paneli fotowoltaicznych, aby zlokalizować przyczynę;
- niespodziewane wyłączenia falownika – może to być efekt usterki inwertera lub niewłaściwej konfiguracji instalacji PV, lecz równie dobrze następstwo prawidłowego działania, np. w przypadku zbyt wysokiego napięcia w sieci elektroenergetycznej (środkiem zaradczym jest zwiększenie bieżącego zużycia, o czym szerzej piszemy w artykule: Fotowoltaika: autokonsumpcja – jak ją zwiększyć?);
- widoczne uszkodzenia paneli – należy skontaktować się z profesjonalnym serwisem nawet wtedy, gdy nie wystąpiły spadki wydajności.
Dlaczego warto robić przegląd instalacji fotowoltaicznej?
Bieżący monitoring wydajności, wyrywkowe kontrole i przeglądy okresowe to działania, które służą przede wszystkim właścicielowi instalacji PV:
- poprawa wydajności domowej elektrowni słonecznej – wydajnie działające panele słoneczne przyspieszają zwrot inwestycji w fotowoltaikę;
- bezpieczeństwo mienia i domowników – sprawna instalacja PV wzmacnia bezpieczeństwo domowej sieci energetycznej;
- zachowanie praw do gwarancji – część producentów uzależnia wykonanie umowy gwarancyjnej od tego, czy były prowadzone regularne przeglądy stanu technicznego instalacji elektrycznej, fotowoltaicznej i odgromowej;
- przedłużona trwałość instalacji PV – monitoring stanu technicznego pozwala uniknąć poważnych i kosztownych awarii.
Więcej informacji na temat ekonomicznych aspektów produkcji energii elektrycznej ze słońca znajdziesz w artykule: Czy fotowoltaika się opłaca? Rozwiewamy wątpliwości!
Kto może przeprowadzić przegląd fotowoltaiki?
Okresowe i awaryjne przeglądy instalacji PV może przeprowadzić właściciel lub zarządca instalacji oraz każda inna osoba, która ma odpowiednią wiedzę. Jednak wymagane prawem, obowiązkowe przeglądy fotowoltaiki, powinien wykonać i potwierdzić stosownym protokołem elektryk z uprawnieniami. Tylko taki przegląd spełnia wymogi formalne i będzie honorowany np. przy reklamacji.
Najlepiej zlecić przegląd instalacji fotowoltaicznej firmie, która zbudowała instalację fotowoltaiczną. Jeżeli potrzebujesz zaufanego wykonawcy i serwisanta, sprawdź szczegóły w zakładce Fotowoltaika od TAURONA.

Co powinien objąć przegląd paneli fotowoltaicznych?
Zakres prac zależy od typu kontroli. Przy obowiązkowych przeglądach należy sprawdzić stan paneli, przewodów i złączek oraz wszystkich innych elementów elektrycznych systemu. Celem jest ustalenie, czy nie nastąpiły niepokojące zmiany w wyglądzie, nie doszło do pogorszenia stanu technicznego lub nieprawidłowości w działaniu składników instalacji PV:
- uszkodzenia paneli – pęknięta lub stłuczona tafla ochronna ze szkła hartowanego, odklejona folia, przebarwienia (np. folii Eva) mogą świadczyć o poważnych uszkodzeniach i być przyczyną spadku wydajności;
- hotspoty – jeżeli panel nie ma widocznych uszkodzeń, a mimo to ich wydajność jest daleka od nominalnej, warto poszukać hotspotów, czyli punktów o podwyższonej rezystancji, a w efekcie podwyższonej temperaturze, które można wykryć przy użyciu kamer termowizyjnych;
- zanieczyszczenia – trwałe zabrudzenia lub zalegające liście powodują znaczne obniżenie wydajności instalacji PV;
- korozja – jej ognisk należy szukać na stelażach, na połączeniach elektrycznych i na metalowych elementach instalacji;
- zastoiny wody – należy zbadać, czy ukształtowanie lub zanieczyszczenie dachów nie prowadzi do zalewania paneli w trakcie intensywnych opadów;
- uszkodzenia izolacji – wszystkie kable muszą mieć pełną izolację, nie mogą zwisać luźno, skręcać się lub załamywać – należy też zwrócić uwagę na to, czy w trakcie eksploatacji nie dokonano jakichś przeróbek niezgodnych z pierwotnym projektem;
- brakujące elementy – przegląd instalacji PV powinien potwierdzić, że nie brakuje w niej żadnych elementów i wszystkie są poprawnie zainstalowane.
Po wykonaniu przeglądu należy niezwłocznie usunąć wszystkie usterki. Tylko w pełni sprawna instalacja PV pracuje bezpiecznie i zapewnia oczekiwane obniżenie rachunków za prąd.