Skip to main content

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 691

[Q&A] Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Zakup i montaż systemu fotowoltaicznego w domu jednorodzinnym to duża inwestycja. Z pewnością zależy Ci na tym, by była opłacalna, a korzyści, które przynosi – długofalowe. Na szczęście wyliczenie przybliżonego okresu zwrotu inwestycji w fotowoltaikę nie jest wcale trudne. Wystarczy, że skorzystasz ze wzoru podanego w poniższym artykule. Po lekturze tekstu będziesz wiedzieć, czy montaż fotowoltaiki jest opłacalny oraz jakie czynniki mogą wpłynąć na długość okresu zwrotu z inwestycji.

Q&A

 

Czy montaż fotowoltaiki w domu jest opłacalny?

Brak opłacalności inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest jedną z najczęstszych obaw wśród osób, które rozważają zakup i montaż systemu PV. Trudno się temu dziwić – dla właścicieli domów jednorodzinnych to spory wydatek. Jeżeli decydujesz się na inwestycję w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych, oczekujesz, że będzie ona opłacalna. Najlepiej też, jeśli uzyskiwane przez Ciebie korzyści nie będą jednorazowe a długofalowe. Fotowoltaika to rozwiązanie, które spełnia oba te kryteria. Po pierwsze, biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej, okres zwrotu może wynosić mniej niż 10 lat. Po drugie, trwałość dobrze wykonanego systemu fotowoltaicznego to około 20–25 lat użytkowania, co sprawia, że przez wiele lat będziesz mógł cieszyć się darmową energią ze słońca.

Jaki jest okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę?

Okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy bezpośrednio od wysokości poniesionych przez Ciebie nakładów finansowych, a także od sposobu finansowania. Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem.

Jak sam mogę obliczyć okres zwrotu?


Aby obliczyć okres zwrotu, będziesz potrzebować kilku informacji:

A – roczny koszt rachunków za prąd przed zamontowaniem fotowoltaiki;
B – szacowany koszt za energię elektryczną, który będziesz ponosić już po montażu fotowoltaiki;
C – całkowity koszt instalacji (wraz z kosztami dodatkowymi, takimi jak np. koszty kredytu);
D – wysokość uzyskanych dopłat/dofinansowań czy też ulg.

Powyższe dane wystarczą, aby obliczyć przybliżony okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Jak to zrobić? Wystarczy, że koszt instalacji (pomniejszony o sumę wszystkich dotacji) podzielisz przez oszczędności, które uzyskasz dzięki fotowoltaice. Najlepiej w tym celu posłużyć się wzorem:

(C–D)/(A–B) = okres zwrotu

Pamiętaj jednak, że przedstawiony powyżej schemat jest uproszczony. Nie zawiera innych kosztów, których nie jesteś w stanie przewidzieć, np. kosztów przeglądów, ewentualnych napraw. Niemniej jednak nawet dzięki takim obliczeniom możesz się przekonać o tym, że inwestycja w fotowoltaikę może być opłacalna i może zdecydowanie obniżyć Twoje wydatki na prąd.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej wyliczeń okresu zwrotu na konkretnych przykładach, przejdź do artykułu:Fotowoltaika – kiedy się zwróci?

Jakie czynniki wpływają na skrócenie okresu zwrotu inwestycji w fotowoltaikę, a jakie go wydłużają?


Na skrócenie okresu zwrotu inwestycji w fotowoltaikę wpływają te czynniki, które pozwalają zmniejszyć Twój wkład finansowy w inwestycję. Będą to więc wszelkiego rodzaju dopłaty, dofinansowania czy ulgi podatkowe. Z kolei na wydłużenie okresu zwrotu wpływ będą miały m.in. koszty dodatkowe związane z inwestycją. Wśród nich wymienić można np. koszty kredytu (jeżeli zdecydujesz się na zakup ratalny) czy np. koszty ubezpieczenia. Dlatego rozważając zakup fotowoltaiki, warto szukać atrakcyjnych rozwiązań – np. kredytu niskooprocentowanego, kredytu z RRSO 0% czy oferty z darmowym ubezpieczeniem. Takie możliwości daje m.in. oferta fotowoltaiki TAURONA.

Niezależnie od wybranego źródła finansowania musisz pamiętać również, że każda awaria, naprawa czy konieczność wymiany urządzenia poza gwarancją wydłuży zakładany okres zwrotu. Dlatego tak ważny jest wybór urządzeń wysokiej jakości, które zamontują wykwalifikowani specjaliści. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się energią z fotowoltaiki przez wiele lat i skrócić okres zwrotu inwestycji do minimum.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ arrow

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – sposobów dofinansowania, montażu czy rozliczenia.

Bądźmy w kontakcie!

FAQ

Czy montaż fotowoltaiki w domu jest opłacalny?

Ogólnie możemy przyjąć, że instalacja fotowoltaiki jest opłacalna. Wpływ na to ile zaoszczędzimy na energii po jej montażu, zależy jednak od wielu czynników, takich jak kąt nachylenia, liczba paneli czy usytuowanie budynku.

Jaki jest okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę?

To jak szybko zwróci nam się montaż paneli fotowoltaicznych, zależy od wielu indywidualnych kwestii. Najczęściej przyjmuje się jednak, że instalacja fotowoltaiczna zwróci się w okresie krótszym niż 10 lat.

Jakie czynniki wpływają na skrócenie okresu zwrotu inwestycji w fotowoltaikę, a jakie go wydłużają?

Największy wpływ na skrócenie czasu zwrotu inwestycji w fotowoltaikę mają rozmaite dofinansowania i dotacje, o jakie możemy się postarać przy montażu paneli. Wynika to z prostej przyczyny – im mniej zapłacimy za fotowoltaikę z własnych środków, tym szybciej odzyskamy swój wkład. Wydłużyć czas zwrtou mogą wszystkie nieprzewidziane scenariusze, takie jak konieczność naprawy paneli.