Co to jest i jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika to system, który wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Najprościej tłumacząc, promienie słoneczne, które padają na ogniwa fotowoltaiczne sprawiają, że w modułach wytwarzany jest prąd stały. Prąd stały przetwarzany jest w prąd zmienny, czyli dokładnie taki, jaki występuje w gniazdkach – taki prąd nadaje się do zasilania urządzeń w domu.
Więcej szczegółowych informacji na temat sposobu działania fotowoltaiki znajdziesz w artykule: Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa?
Co wchodzi w skład systemu fotowoltaicznego?
W skład zestawu tworzącego instalację fotowoltaiczną wchodzą panele fotowoltaiczne zbudowane z płytek z półprzewodnika. Tym półprzewodnikiem jest najczęściej krzem. Panele fotowoltaiczne to najbardziej charakterystyczny element instalacji, jednak jej sercem jest falownik (tzw. inwerter), który odpowiada za zmianę prądu stałego w prąd zmienny. Ponadto w skład zestawu wchodzą: moduły, konstrukcja wsporcza, przewody oraz zabezpieczenia
Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?
Istnieją dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Pierwszy z nich to instalacje, które są podłączone do sieci elektroenergetycznej, tak zwane instalacje typu on-grid. Drugi natomiast to instalacje niepodłączane do sieci, czyli off-grid.
W instalacjach typu on-grid energia wyprodukowana przez instalację, która nie zostanie wykorzystana na bieżąco, zostaje przekazana do sieci elektroenergetycznej. Można powiedzieć, że w instalacjach typu on-grid sieć elektroenergetyczna pełni rolę magazynu energii – do niej trafia nadmiar energii wyprodukowanej przez instalację i z niej jest pobierana w zależności od Twoich potrzeb, gdy instalacja nie produkuje energii (np. nocą).
W skład instalacji fotowoltaicznej typu on-grid wchodzą:
- panele fotowoltaiczne,
- inwerter (falownik),
- zabezpieczenia.
Instalacje fotowoltaiczne typu off-grid (zwane także wyspowymi) to instalacje, które nie są podłączone do sieci elektroenergetycznej i dzięki temu stanowią samodzielny system. W tego typu instalacjach nadwyżki energii magazynowane są w specjalnych akumulatorach. Z tak zmagazynowanej energii możesz skorzystać w dowolnym czasie i o dowolnej porze.
W skład instalacji fotowoltaicznej typu off-grid wchodzą:
- panele fotowoltaiczne,
- inwerter (falownik),
- regulator ładowania,
- akumulator – magazyn energii,
- zabezpieczenia.
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i czym różnią się od siebie?

Wśród dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych wyróżniamy najczęściej dwa rodzaje – panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Warto podkreślić, że jeszcze niedawno wybór paneli miał kluczowe znaczenie, bo panele polikrystaliczne i monokrystaliczne różniły się od siebie w znaczący sposób, także jeżeli chodzi o cenę. Szybki rozwój technologii sprawia, że aktualnie różnice w cenach paneli mono- i polikrystalicznych nie są duże.
Zasadniczą różnicą między panelami mono- i polikrystalicznymi jest ich budowa. Tłumacząc najprościej, każde ogniowo panelu monokrystalicznego zbudowane jest z jednego monokryształu krzemu – ma on kształt walca i średnicę około 30 cm. Natomiast ogniwa polikrystaliczne tworzy wiele kryształów krzemu.
Przeczytaj także: Jak pogoda wpływa na działanie systemu fotowoltaiki?
Czy fotowoltaika powoduje emisję CO2 i innych substancji?
Odnawialne źródła energii, do których należy fotowoltaika, to technologie najbardziej przyjazne dla środowiska. Podczas pracy instalacji nie zachodzi jakakolwiek emisja zanieczyszczeń, a więc nie tylko wytwarzasz własny prąd, ale również dbasz o środowisko naturalne. Fotowoltaika nie oddziałuje negatywnie ani na środowisko, ani na człowieka.
Czym różni się fotowoltaika od kolektorów słonecznych? Choć na pierwszy rzut oka kolektory słoneczne wyglądają podobnie do paneli fotowoltaicznych, trzeba podkreślić, że są to dwa różne urządzenia. Panele fotowoltaiczne służą bowiem do produkcji energii elektrycznej, natomiast kolektory słoneczne podgrzewają wodę. Elementem łączącym oba te urządzenia (poza wyglądem) jest fakt, że zarówno panele, jak i kolektory wykorzystują energię słoneczną.
Fotowoltaika w ofercie TAURONA
Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?
Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.
Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – parametrów technicznych, kosztów inwestycji czy okresu zwrotu.
Bądźmy w kontakcie!