Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


23 650

[Q&A] Fotowoltaika – jak dobrać moc instalacji?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę? Doskonale! Teraz pora, by pójść o krok dalej i zastanowić się, jak dobrać moc przyszłej instalacji, by była adekwatna do Twoich potrzeb. Przeczytaj krótki poradnik i zobacz, jak się to robi na prostym przykładzie.

Q&A

 

Jak wyliczyć optymalną moc instalacji?


Obowiązujący w Polsce system opustów działa zgodnie z zasadą, że wyprodukowanej energii nie można sprzedać. Można jedynie zbilansować energię pobraną z sieci i tę do sieci wprowadzoną. Choć w odpowiedzi na to pytanie powyższa informacja wydaje się nie mieć znaczenia, to wbrew pozorom jest kluczowa. Skoro nadmiaru energii nie można sprzedać, to produkowanie jej w ilościach znacznie przekraczających Twoje zużycie nie jest uzasadnione. Dlatego to wielkość zużycia – ta obecna, ale też uwzgledniająca plany inwestycyjne (np. zmianę ogrzewania) – powinna stanowić podstawę do wyliczenia mocy Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Przyjmuje się zasadę, że dla gospodarstw domowych wielkość instalacji powinna być dobrana tak, aby wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała całkowitego rocznego zużycia. Taki dobór mocy umożliwi zrównoważenie tej części energii, która pozostaje w sieci zgodnie z systemem opustów, a jednocześnie pozwoli uniknąć nadmiarowej produkcji energii w stosunku do Twoich potrzeb.

Orientacyjnie możesz samemu oszacować moc instalacji fotowoltaicznej, jaka będzie dla Ciebie optymalna. W tym celu musisz sprawdzić swoje roczne zużycie energii – znajdziesz je na fakturze od dostawcy energii elektrycznej. Możesz przyjąć, że na każde 1000 kWh powinieneś dobrać około 1 kWp mocy instalacji PV.

Przykład: Tadeusz z rodziną mieszkają w domu jednorodzinnym. Ich roczne zużycie energii wynosi około 3200 kWh. W najbliższych latach nie planują inwestycji, która znacząco podniesie to zużycie (wymiany ogrzewania czy zmiany sposobu podgrzewania wody). Jaka instalacja będzie dla nich odpowiednia?

3200 / 1000 x 1 = 3,2

Dla tej rodziny optymalna będzie instalacja o mocy około 3,2 kWp.

Powinieneś pamiętać, że wielkość instalacji ma bezpośredni wpływ na koszt, jaki będziesz musiał ponieść, a co za tym idzie, bezpośrednio przekłada się na okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne. Biorąc pod uwagę obecny model prosumencki i system opustów – przewymiarowanie instalacji (instalacja o mocy znacznie przewyższającej nasze zapotrzebowanie na energię) nie da Ci żadnych korzyści, gdyż nadwyżka energii wprowadzona do sieci i nieodebrana w ciągu 12 miesięcy przepadnie, a okres zwrotu z inwestycji będzie dłuższy. Dlatego dokładny dobór mocy i liczby paneli powinieneś powierzyć specjalistom.

Więcej na temat doboru moc instalacji fotowoltaicznej przeczytasz w artykule: Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska sposób rozliczania się z niewykorzystanej energii może w niedalekiej przyszłości ulec zmianom. Według projektu nowelizacji ustawy od 2022 roku obowiązywać będzie nowy model prosumencki o charakterze sprzedażowym. System opustów miałby  obowiązywać tylko do końca grudnia 2021 roku. Wyjątkiem zostaną objęte osoby, które do końca roku zamontują i uruchomią instalację fotowoltaiczną – te mają pozostać w aktualnym systemie rozliczeń na kolejne 15 lat. Warto zauważyć, że zapowiadane zmiany wejdą w życie wraz z zakończeniem procesu legislacyjnego, a ten może potrwać dłużej niż pół roku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Przyszłość fotowoltaiki w Polsce – jakie zmiany nas czekają?

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – doboru mocy, miejsca montażu czy wyboru oferty i wykonawcy.  

Bądźmy w kontakcie!