Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


9 596

[Q&A] Fotowoltaika – jak podłączyć i uruchomić instalację PV?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Montaż paneli fotowoltaicznych zakończył się sukcesem? Teraz najwyższa pora, by zgłosić instalację do dostawcy energii, podłączyć ją do sieci i uruchomić. Sprawdź, jak to zrobić, by jak najszybciej i bez niepotrzebnych stresów cieszyć się darmową energią ze słońca.

Q&A

 

Kiedy instalację zgłosić do dostawcy energii i kiedy zostanie podłączona do sieci?

Instalację fotowoltaiczną powinieneś zgłosić do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Najlepiej to zrobić co najmniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji. Informację o tym, jak tego dokonać, powinieneś znaleźć na stronie internetowej OSD. Tam również dowiesz się o tym, jakie dokumenty są niezbędne do tego, aby takiego zgłoszenia dokonać. Samego zgłoszenia w większości przypadków dokonasz przez Internet.

Ile trzeba czekać na podłączenie do sieci?

Czas, jaki OSD ma na podłączenie instalacji do sieci, jest określony w Prawie energetycznym. Wynosi on 30 dni od dnia złożenia wniosku. Pamiętaj, że gdy Twój wniosek okaże się niekompletny i operator poprosi Cię o uzupełnienie dokumentacji – do tych 30 dni doliczyć będziesz musiał okres, w którym kompletowałeś wniosek.

Kto ponosi koszty związane z przyłączeniem mojej instalacji do sieci?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie ponoszą kosztów związanych z przyłączeniem instalacji do sieci. Koszty wymiany licznika, montażu bezpieczników leżą po stronie operatora.

Licznik dwukierunkowy: co to jest i jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, licznik dwukierunkowy to licznik, który działa w dwóch kierunkach. Oznacza to, że zlicza on nie tylko energię pobieraną z sieci, ale także tę do sieci wprowadzaną. Jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej, bo tylko w taki sposób prosument może rozliczać się z dostawcą energii. Licznik dwukierunkowy działa bezobsługowo – automatycznie zlicza energię wprowadzoną do sieci i tę z niej pobraną.

Kto i kiedy powinien wymienić licznik na dwukierunkowy?

Licznik dwukierunkowy musi być zamontowany jeszcze przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej, bo jest niezbędny do prawidłowego rozliczenia energii wyprodukowanej przez panele. Za jego montaż odpowiedzialny jest operator energetyczny. Co istotne, to po stronie operatora są koszty związane z wymianą licznika – właściciel instalacji fotowoltaicznej nie ponosi kosztów w tym zakresie.

Rozruch instalacji – kto powinien go przeprowadzić i kiedy?

Rozruch instalacji fotowoltaicznej jest bardzo ważnym momentem – dlatego powinien być przeprowadzony przez uprawnionego do tego instalatora. Instalator w Twojej obecności powinien przeprowadzić cały proces. Pamiętaj, że rozruch instalacji powinien nastąpić w ciągu dnia – wtedy, kiedy instalacja produkuje prąd. Tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić, czy instalacja działa poprawnie, czy falownik nie wykazuje żadnych błędów. Rozruchu instalacji fotowoltaicznej nie powinieneś wykonywać samodzielnie – nawet wtedy, gdy wydaje Ci się to prostym zadaniem. Pamiętaj, że w takim wypadku firma instalatorska może zrzucić na Ciebie odpowiedzialność za ewentualne błędy.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której regularnie publikujemy artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – kosztów inwestycji, doboru mocy, finansowania czy sposobu rozliczania.  

Bądźmy w kontakcie!