W jakich miejscach mogę zamontować instalację fotowoltaiczną?
Miejsc, w których możesz zainstalować instalację fotowoltaiczną, jest wiele. Niezależnie od tego, gdzie będziesz montować fotowoltaikę, pamiętaj o tym, że najważniejsze jest to, by panele były dobrze nasłonecznione. Miejsca zacienione, przysłonięte, przez np. kominy, drzewa czy inny budynek, nie będą odpowiednie dla takiej instalacji.
Panele możesz zainstalować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Najlepiej ustawić je w kierunku południowym – wtedy docierać będzie do nich największa ilość promieni słonecznych. Przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej najlepiej skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą najbardziej odpowiednie miejsce i ułożenie paneli fotowoltaicznych, pozwalające na uzyskanie jak najlepszej efektywności.
Jak duży muszę mieć dach, by opłacało się zamontować na nim panele?
Panele fotowoltaiczne mają różną moc. Jeśli dach jest duży, możesz pozwolić sobie na zamontowanie większej liczby paneli o mniejszej mocy. Jeśli dach jest mały, może się okazać, że nie masz wyboru – musisz wybrać mniejszą liczbę paneli o większej mocy. Co to znaczy duży lub mały dach? Najlepiej posłużyć się przykładem.
Załóżmy, że właściciel nieruchomości chce zamontować na swoim dachu zestaw o mocy 3 kW. Jeden panel o niskiej mocy daje 300 W. Żeby osiągnąć pożądaną moc instalacji, konieczne będzie zamontowanie 10 paneli. Jeden ma wymiary około 1×1,7 m. Aby zmieścić panele na dachu, potrzebna będzie powierzchnia o wielkości około 17 m2.
Jeśli dysponujesz taką powierzchnią dachu, możesz pozwolić sobie na montaż tego typu paneli. Jeżeli jednak takiej powierzchni nie posiadasz, a zależy Ci na instalacji o mocy 3 kW, możesz zdecydować się na panele o większej mocy – np. 430 W. Aby osiągnąć moc instalacji 3 kW, będziesz potrzebować 7 paneli, które zmieścisz na niespełna 12 m2 swojego dachu.
Jaka ekspozycja dachu jest najlepsza dla instalacji paneli fotowoltaicznych?
Polska leży na półkuli północnej, dlatego panele słoneczne powinny zostać skierowane na południe z możliwym odchyleniem najwyżej kilkunastu stopni. Przyjmuje się, że najbardziej optymalne będzie ich nachylenie pod kątem 35°. W zależności od możliwości, kąt powinien mieścić się w przedziale od 30° do 60°. Pamiętaj, że w przypadkach, gdy dach będzie miał inną orientację niż południową lub nieodpowiedni kąt nachylenia, konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowych wysięgników.
Sprawdź, czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycjom w fotowoltaikę: Warunki atmosferyczne w Polsce a fotowoltaika
Jak panele są mocowane do dachu? Czy po ich instalacji dach zacznie przeciekać?
Odpowiedni montaż instalacji fotowoltaicznej to gwarancja bezpieczeństwa, a także niezawodności Twojej instalacji. Zestaw fotowoltaiczny musi być dobrany z uwzględnieniem parametrów konstrukcji dachu – tak by dach wytrzymał nacisk paneli i dodatkowego obciążenia (np. śniegu). Panele muszą być przymocowane stabilnie, by nie porwał ich wiatr. Instaluje się je na stelażach wkręcanych w dachowe krokwie. Monterzy, aby nie zniszczyć dachu, dobierają rodzaj wierteł i wkrętów do rodzaju poszycia. Panele powinny być zamontowane solidnie i tak, aby nie uszkodzić dachu.
Pamiętaj, że jeżeli w planach inwestycyjnych masz wymianę dachu, najlepiej zrobić to przed montażem instalacji fotowoltaicznych. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami – demontażu i ponownego montażu instalacji fotowoltaicznej.
W sąsiedztwie mojego domu znajduje się transformator – czy to wyklucza możliwość instalacji fotowoltaiki?
Niewielka odległość transformatora od nieruchomości, na terenie której chcesz zamontować instalację fotowoltaiczną, nie jest przeszkodą do montażu fotowoltaiki. Właściciele takiej nieruchomości jak najbardziej mogą rozważać taką inwestycję. Co więcej, może to przynieść korzyści – bliskość transformatora sprawi, że nie będziesz mieć problemów z przesyłem energii do sieci. Bliskość transformatora może ułatwić przesyłanie energii do sieci.
Czy jest sens zakładać panele w ekspozycji północ-wschód?
Orientacja paneli fotowoltaicznych to kluczowy parametr, który gwarantuje efektywne działanie Twojej instalacji fotowoltaicznej. Ułożenie paneli fotowoltaicznych w kierunku północnym nie jest wskazane – taka inwestycja nie będzie opłacalna, ze względu na niewielkie nasłonecznienie instalacja nie będzie działać efektywnie. Choć najlepszy kierunek do ustawienia paneli fotowoltaicznych to południowy, często także kierunek wschodni może pozwolić na uzyskanie odpowiedniej wydajności paneli fotowoltaicznych.
Przed rozpoczęciem prac montażowych najlepiej skonsultować miejsce ze specjalistą, który oceni wszystkie czynniki i pomoże podjąć najlepszą decyzję. Ustawienie paneli w kierunku północnym jest wykluczone.
Panele fotowoltaiczne na starym dachu – powyżej 30 lat. Czy warto je tam montować?
Zastanawiając się nad tym, gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną, musisz pamiętać, że w przypadku dachu kluczowy jest nie jego wiek, a stan techniczny. Jego konstrukcja musi być wytrzymała, tak by umożliwiała solidny montaż instalacji. W przypadku starych dachów ważne jest też to, abyś przed montażem fotowoltaiki zdecydował, czy w najbliższym czasie chcesz wymienić pokrycie dachowe. Taką inwestycję warto przeprowadzić przed zainstalowaniem paneli.
Fotowoltaika w ofercie TAURONA
Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?
Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.
Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – sposobów finansowania, doboru mocy warunków formalnych czy miejsca montażu.
Bądźmy w kontakcie!