Skip to main content

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


[Q&A] Fotowoltaika – produkcja energii

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

20 procent – tylko tyle wynosi średni wskaźnik autokonsumpcji dla fotowoltaiki, czyli energia zużywana na bieżące potrzeby. A co się dzieje z pozostałą energią, którą wytwarza Twoja instalacja? Odpowiedź na te oraz inne pytania związane z produkcją energii przez fotowoltaikę znajdziesz w poniższym artykule!

Q&A
[Q&A] Fotowoltaika – produkcja energii

 

Skąd mam wiedzieć, ile energii produkować będzie instalacja fotowoltaiczna?

Planując inwestycję w fotowoltaikę, od firmy wykonawczej otrzymasz symulację kosztów i symulację produkcji energii. Pamiętaj jednak, że prognozowana wielkość uzysku energii może się różnić od rzeczywistych wartości. Dzieje się tak, ponieważ na efektywność pracy instalacji wpływ mają czynniki, których nie jesteś w stanie w 100% przewidzieć. Wśród nich wymienić należy nasłonecznienie czy temperaturę, które mają charakter lokalny, a to znaczy, że mogą się różnić w zależności od regionu Polski. Na szczęście różnice pomiędzy symulacją a rzeczywistymi uzyskami nie powinny być znacząco różne. W warunkach polskich przyjmuje się, że z każdego 1 kWp zainstalowanego w fotowoltaice  uzyskuje się około 900–1100 kWh energii rocznie.

Oczywiście, najlepiej, aby Twój system był zwrócony w kierunku południowym. Jeżeli jednak będzie to orientacja na południowy-wschód czy południowy-zachód, Twoje uzyski będą po prostu nieco niższe (najczęściej od kilku do kilkunastu procent). Nie powinieneś montować paneli zwróconych na północ, gdyż ekspozycja na słońce jest wtedy zbyt mała i cała inwestycja będzie po prostu nieopłacalna.

Ile energii w ciągu roku wyprodukuje instalacja o mocy 4 kWp?

Instalacja o mocy 4 kWp powinna w ciągu roku wytworzyć około 4000 kWh. W praktyce wiele zależy od uwarunkowań lokalnych. Zdecydowanie największe uzyski generowane będą w miesiącach najbardziej słonecznych. Patrząc na profil produkcji energii z instalacji, można zauważyć, że ponad 80% energii uzyskiwane jest w okresie od marca do końca września. W miesiącach jesienno-zimowych uzyski są znacznie mniejsze. Wynika to z dużo większego zachmurzenia, krótszego dnia, a także czynników dodatkowych, takich jak okresowo zalegający na modułach śnieg. Można jednak stwierdzić, że późna jesień i zima nie mają większego wpływu na całoroczną produkcję energii przez instalację – kluczowe są tu miesiące wiosenno-letnie.

Kiedy fotowoltaika produkuje najwięcej energii?

panele fotowoltaiczne produkcja prądu

Biorąc pod uwagę czynniki atmosferyczne, na efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej wpływa nie tylko ilość promieni słonecznych, ale także temperatura powietrza. Jeżeli chodzi o dostęp do promieni słonecznych, to bezwzględnie w Polsce jest on największy w okresie letnim. W przypadku temperatury jest nieco inaczej. Okazuje się bowiem, że panele fotowoltaiczne najlepiej pracują w temperaturze około 20-25°C, a taka najczęściej występuje wiosną czy wczesną jesienią. Oznacza to, że w słoneczny, wiosenny dzień instalacja będzie miała lepsze warunki do optymalnej pracy niż w dzień upalny, letni.

Jeżeli chcesz wiedzieć, w jaki sposób warunki pogodowe wpływają na pracę systemu fotowoltaicznego, przeczytaj artykuł: [Q&A] Warunki atmosferyczne w Polsce a fotowoltaika.

Co jeżeli moja instalacja będzie produkować więcej energii, niż zużywam?

To, że Twoja instalacja produkuje więcej energii, niż zużywasz w czasie rzeczywistym, jest naturalnym zjawiskiem. Przyjmuje się, że wskaźnik autokonsumpcji, czyli energia zużywana na bieżąco, wynosi zaledwie około 20%. Nadmiar energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej, którego nie możesz wykorzystać od razu, wysyłany jest do sieci energetycznej. Sieć pełni tu funkcję magazynu energii. W przypadku instalacji wyposażonych w magazyn energii nadprodukowana energia trafia do magazynu i stamtąd w razie potrzeby jest pobierana. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat nadwyżek energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną? Przeczytaj artykuł: Fotowoltaika – co zrobić z nadmiarem energii?

Czy dostawca energii może nie odebrać wyprodukowanych nadwyżek? Czy może zostać naliczona kara?

Zgodnie z polskim prawem, dostawca energii ma obowiązek odbioru od prosumentów nadwyżki wyprodukowanej energii. Odbiór tych nadwyżek odbywa się w sposób automatyczny i nie wymaga dodatkowych działań ze strony prosumenta. Prosument nie musi zgłaszać nigdzie, ile energii i kiedy będzie chciał oddać do sieci. W związku z tym klienci indywidualni, którzy posiadają fotowoltaikę, nie muszą się obawiać również tego, że za oddawanie nadwyżek energii do sieci naliczona zostanie kara. Pamiętaj jednak, że zgodnie z funkcjonującym w Polsce systemem rozliczeń prosument może z sieci odebrać za darmo 80% energii wprowadzonej do sieci.

 
panel - fotowoltaika

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ arrow

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „Zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – warunków formalnych, kosztów inwestycji czy okresu zwrotu.

Bądźmy w kontakcie!