Kiedy pozwolenie na fotowoltaikę nie jest potrzebne?
W Polsce instalacja o łącznej mocy nieprzekraczającej 50 kW jest określana jako mikroinstalacja. Właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 50 kW są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zgoda na montaż paneli fotowoltaicznych nie jest wymagana pod warunkiem, że są montowane na konstrukcji o wysokości nieprzekraczającej 3 m lub na dachu budynku mieszkalnego.
Tym samym standardowa instalacja wykorzystywana do pokrycia własnych potrzeb w zakresie energii elektrycznej przeważnie nie wymaga żadnych skomplikowanych formalności. Musisz jedynie dokonać zgłoszenia mikroinstalacji swojemu operatorowi systemu dystrybucyjnego, a ten określi warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Dzięki temu cały proces jest znacznie uproszczony, a Ty możesz szybciej cieszyć się zyskiem z energii odnawialnej. Ważne jest jednak, aby instalację przeprowadził uprawniony instalator, ponieważ gwarantuje to zgodność z obowiązującymi przepisami.
Sprawdź naszege-booka, aby w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki: Mikroinstalacja – zamów i zapomnij? [E-BOOK]
Zgłoszenie fotowoltaiki do OSD
Choć zwykle pozwolenie na budowę mikroinstalacji nie jest wymagane, niezbędne jest jej zgłoszenie odpowiedniemu podmiotowi. Jest to konieczne, jeśli planujesz przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Zgłoszenia dokonujesz u operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), który odpowiada za sieć elektroenergetyczną w Twoim regionie, czyli na przykład u TAURONA.
Zgłoszenie jest konieczne i wystarczające, jeśli planujesz podłączyć instalację solarną o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nieprzekraczające 50 kW. Przekroczenie tej wartości wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Na szczęście proces zgłoszenia jest prosty. Jako nowoczesny operator systemu dystrybucyjnego TAURON umożliwiamy zgłoszenie mikroinstalacji online. Dzięki temu szybko dopełnisz wszystkich formalności, aby korzystać z energii odnawialnej.
Możesz zrezygnować ze zgłoszenia mikroinstalacji w TAURON, jeśli instalujesz panele wyłącznie do użytku prywatnego i nie będziesz podłączać instalacji do sieci energetycznej. Jednak, jeśli chcesz sprzedawać nadwyżki energii, zgłoszenie jest obowiązkowe.
Jak dokonać zgłoszenia?
Aby dokonać zgłoszenia mikroinstalacji w TAURON, musisz przesłać wypełniony formularz do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Zgłoszenia należy dokonać w terminie 30 dni przed dniem planowanego przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Możesz to zrobić zarówno online, jak i w formie tradycyjnej. Wymagane przy zgłoszeniu dokumenty i informacje, to:
- wypełniony wniosek zgłoszeniowy,
- schemat elektryczny instalacji,
- potwierdzenie, że montaż przeprowadził uprawniony instalator,
- certyfikaty i atesty paneli fotowoltaicznych oraz innych urządzeń tworzących instalację
- termin przyłączenia mikroinstalacji,
- rodzaj odnawialnego źródła energii wykorzystywanego przez mikroinstalację,
- moc zainstalowanej mikroinstalacji.
Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do TAURONA powinno zawierać również dane odbiorcy końcowego, dane techniczne mikroinstalacji, jak również odpowiednie załączniki określone przez operatora sieci. Więcej szczegółów dotyczących przebiegu procesu zgłoszenia mikroinstalacji znajdziesz na stronie TAURONA.
Zgłoszenie fotowoltaiki do Państwowej Straży Pożarnej (PSP)
Instalacje solarne o mocy przekraczającej 6,5 kW choć nie wymagają uzyskania pozwolenia na fotowoltaikę, podlegają dodatkowym wymogom prawnym. Obowiązujące w Polsce warunki fotowoltaiki jasno określają, że w takim przypadku oprócz standardowego zgłoszenia do operatora systemu dystrybucyjnego, konieczne jest również zgłoszenie instalacji do Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Obowiązek ten wynika z przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, a konkretnie z art. 29 ust. 2 pkt. 16 ustawy Prawo budowlane. Wymóg zgłaszania większych instalacji ma na celu ochronę budynków i osób przed ewentualnym zagrożeniem związanym z pracą urządzeń elektrycznych.
Jak dokonać zgłoszenia?
Aby dokonać zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kW do Państwowej Straży Pożarnej (PSP), należy złożyć odpowiednie dokumenty do komendanta powiatowego PSP właściwego dla lokalizacji instalacji. Zgłoszenie powinno zawierać:
- dane dotyczące lokalizacji instalacji,
- szczegółowy opis instalacji, w tym jej parametry techniczne,
- schemat instalacji z zaznaczeniem położenia paneli fotowoltaicznych,
- informacje o zabezpieczeniach przeciwpożarowych.
Zgłoszenie można złożyć osobiście w formie pisemnej lub elektronicznie. Dobrze przygotowana dokumentacja oraz przestrzeganie wszystkich przepisów bezpieczeństwa pożarowego są kluczowe dla zapewnienia prawidłowej eksploatacji instalacji i jej bezpiecznego użytkowania.
Wyjątki od reguły, czyli kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę
W większości przypadków montaż instalacji fotowoltaicznych zwolniony jest z konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Dotyczy to przede wszystkim mikroinstalacji. Niemniej są przypadki, gdy określone przez prawo dla fotowoltaiki warunki nakazują uzyskanie takiej zgody.
Pierwszym wyjątkiem, w którym konieczne będzie ubieganie się o pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej, jest wysokość instalacji przekraczająca 3 m. Podobnie będzie, gdy montaż paneli fotowoltaicznych wiążę się z ingerencją w strukturę budynku. Z koniecznością ubiegania się o zgodę na budowę musisz się liczyć, jeśli Twoja nieruchomość znajduje się na terenie Natura 2000 lub gdy budynek, na którym chcesz zamontować fotowoltaikę, widnieje w rejestrze zabytków.
Natomiast jeśli Twoja nieruchomość znajduje się w strefie ochronnej, np. w sąsiedztwie lotnisk czy terenów wojskowych, pozwolenie będzie wymagane ze względu na wymogi ochrony środowiska lub bezpieczeństwa lotniczego. Uzyskanie pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznej będzie też rzecz jasna konieczne, gdy planujesz montaż instalacji o mocy powyżej 50 kW.
Odprowadzanie nadwyżek do sieci
Aby móc sprzedawać nadwyżki energii wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej, konieczne jest podpisanie umów ze sprzedawcą energii oraz z dystrybutorem energii. Umowy te regulują zasady przyłączenia i rozliczania energii oddawanej do sieci. Nadwyżki rozliczane są w systemie net-billing, umożliwiającym sprzedaż energii po aktualnej cenie rynkowej.
Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule? Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.
Zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej
Zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej do TAURONA jest konieczne, aby uniknąć przeciążeń w lokalnej sieci energetycznej. Mogłyby one prowadzić do awarii lub zakłóceń w dostawie energii elektrycznej. Każdorazowo należy ocenić, czy rozbudowana instalacja spełnia wszystkie parametry techniczne oraz, czy sieć jest w stanie obsłużyć dodatkową moc. Ponadto bez formalnego zgłoszenia rozbudowana instalacja nie może być objęta systemem net-billing, co uniemożliwia Ci sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej do sieci na korzystnych warunkach.
Więcej na temat zgłoszenia i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej dowiesz się z artykułu: Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci? Zgłoszenie i uruchomienie instalacji PV
Bezpieczne podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci – warunki techniczne
Aby bezpiecznie podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej, muszą zostać spełnione określone warunki techniczne. Przede wszystkim instalacja musi być zaprojektowana i wykonana zgodnie z obowiązującymi normami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii oraz parametrami systemu elektroenergetycznego. Planowane uruchomienie mikroinstalacji wymaga sprawdzenia, czy jej komponenty, takie jak inwerter, panele i okablowanie, są kompatybilne z wymogami sieci.
Kluczowe jest, aby instalacja mogła stabilnie wytwarzać energię elektryczną bez ryzyka zakłóceń w pracy sieci. Ponadto instalacja musi zostać zabezpieczona przed ewentualnymi awariami, potencjalnie wpływającymi na jakość dostarczanej energii elektrycznej w całym systemie.
Zachowanie odpowiednich procedur przy montażu fotowoltaiki jest kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla legalnego przyłączenia do sieci elektroenergetycznych. Pamiętaj, że poprawne zgłoszenie do operatora systemu dystrybucyjnego, a w niektórych przypadkach również do Państwowej Straży Pożarnej, gwarantuje zgodność z przepisami i umożliwia rozliczenie w systemu net-billing. Jeśli planujesz inwestycję w odnawialne źródła energii, zadbaj o spełnienie wszystkich wymagań technicznych i formalnych, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tkwiący w odnawialnych źródłach energii.