Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – jakie obszary obejmuje?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wymaga analizy zagadnień technicznych. Możesz ją przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia merytorycznego i technicznego naszych fachowców. Wszystkie informacje znajdziesz w zakładce Fotowoltaika od TAURONA. Rozstrzygnięcia wymagają trzy podstawowe kwestie.
1. Czy masz miejsce na montaż nowych paneli?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wymaga miejsca. Potrzebujesz miejsca na działce lub osobnej działki, na której ustawisz stelaże pod panele. Wbrew pozorom potrzeba sporo miejsca, ponieważ panele nie mogą stać w zacienionych miejscach, np. przy budynkach czy pod drzewami.
Dużym wyzwaniem jest też rozbudowa fotowoltaiki zamontowanej na dachu. Miejsca jest znacznie mniej niż na gruncie. Poza tym nie wszystkie połacie mają odpowiednie nachylenie i są zwrócone we właściwą stronę (najlepiej na południe). Dlatego często jedynym sposobem rozbudowy instalacji jest wymiana starych paneli na nowe modele o większej mocy i lepszej wydajności.
2. Rozbudowa fotowoltaiki to nie tylko nowe panele
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj nie ogranicza się do dodania nowych paneli. Zwiększenie mocy wiąże się często z koniecznością wymiany falownika lub zastosowaniem większej liczby falowników (mikrofalowników). Często niezbędny okazuje się też monitoring i system inteligentnego zarządzania energią.
Ponto możesz zdecydować się na rozbudowę instalacji PV o magazyn energii. Dodanie magazynu energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej to doskonały sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Magazyn pozwala na gromadzenie nadwyżki wyprodukowanej energii, która może być wykorzystana w okresach większego zapotrzebowania lub w razie awarii sieci. Własny magazyn energii daje niezależność i możliwość optymalizacji kosztów, co przekłada się na oszczędności.
3. Optymalne dopasowanie mocy przydomowej elektrowni słonecznej
Oszczędności na rachunkach za prąd zapewnia tylko dobrze wyskalowana fotowoltaika. Rozbudowa instalacji jest doskonałą okazją, aby przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Dzięki temu precyzyjnie ocenisz zapotrzebowanie na prąd i precyzyjnie dobierzesz moc fotowoltaiki. Tylko w ten sposób maksymalnie wykorzystasz potencjał urządzeń i optymalizujesz koszty produkcji energii elektrycznej.
Przygotowując modernizację, warto rozważyć możliwość gromadzenia zapasów energii. Szczegółowe omówienie tego tematu znajdziesz w artykule: Magazyn energii fotowoltaicznej – jakie ma zalety?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a nowe przepisy
Przedstawiamy najważniejsze regulacje prawne, które należy uwzględnić przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznych:
- przy modernizacji i rozbudowie instalacji PV (do 50 kWp) możesz zachować dotychczasową formę rozliczania się, czyli pozostać przy systemie opustów (net-metering), jednak po przekroczeniu mocy 10 kWp nadwyżki wprowadzonej do sieci energii będą rozliczane w stosunku 1:07, a nie 1:08, tak jak to jest w przypadku instalacji do 10 kWp; maksymalna moc zainstalowana nie może przekroczyć 50kW, ponieważ do tej wartości jesteś prosumentem;
- natomiast przy rozliczeniu w systemie net-billing pamiętaj tylko, by moc instalacji po rozbudowie nie przekroczyła 50 kWp;
- rozbudowa instalacja prosumencka (maksymalnie do 50 kWp) nie wymaga pozwolenia na budowę;
- każdą rozbudowę instalacji PV należy zgłosić do operatora sieci dystrybucyjnej (OSD);
- jeżeli moc instalacji po rozbudowie jest większa od mocy przyłączeniowej, to należy złożyć wniosek o jej zwiększenie przed uruchomieniem fotowoltaiki;
- osoby prywatne, spółdzielnie (wspólnoty) mieszkaniowe i niewielkie firmy mogą rozliczać się na zasadach przynależnych prosumentom pod warunkiem, że łączna moc instalacji z magazynem energii oraz innymi źródłami OZE nie przekroczy 50 kWp (jeżeli potrzebujesz większej mocy, załóż działalność gospodarczą i uzyskaj wpis do rejestru wytwórców energii);
- co do zasady rozbudowa instalacji fotowoltaicznych nie jest finansowana ze środków publicznych, jednak możesz ubiegać się o dofinansowanie zakupu np. fotowoltaiki i magazynu energii i/lub magazynu ciepła z programu Mój Prąd 6.0;
- fotowoltaika o mocy 6,5 kWp lub większej wymaga zaświadczenia o zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej;
- rozbudowa instalacji o magazyn energii lub rozbudowa magazynu energii (np. zwiększenie mocy i pojemności) wymagają zgłoszenia do operatora systemu dystrybucyjnego.
Więcej na temat formalnej strony produkcji prądu ze słońca znajdziesz w artykule: Fotowoltaika: warunki formalne – jakie należy spełnić?
Wymienione wyżej regulacje prawne dotyczą instalacji on-grid, które działają wyłącznie w połączeniu z siecią energetyczną, oraz hybrydowych, które wymieniają energię z siecią, ale mogą też pracować autonomicznie. W przypadku instalacji typu off-grid (wyspowych) nie są konieczne zgłoszenia do OSD.
Czy możliwa jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o inne panele od już używanych?
Optymalnym rozwiązaniem jest budowa instalacji w oparciu o panele o identycznych parametrach prądowych. Warto też korzystać z oferty jednego producenta. Dzięki temu masz gwarancję, że wszystkie moduły będą działały z identyczną mocą rzeczywistą (nie zawsze jest jednolita z mocą nominalną). Poprawia to stabilność pracy całej instalacji i przedłuża jej żywotność. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o inne panele (o różnych mocach) może przynieść różne efekty, w zależności od zastosowanego sposobu łączenia.
Stringi, czyli panele łączone szeregowo
Instalacja PV składa się z zestawów paneli, które mogą być połączone szeregowo lub równolegle. W pierwszej wersji napięcie całego zestawu jest sumą napięć poszczególnych paneli. Natomiast natężenie całego stringu jest takie same jak pojedynczego modułu. Jeżeli połączysz szeregowo moduły o różnych mocach nominalnych i odmiennych parametrach prądowych, to cały string będzie pracował tak wydajnie, jak jego najsłabsze ogniwo. Dlatego może się okazać, że dokładanie nowych paneli do starego zestawu nie przynosi spodziewanej, wysokiej wydajności.
Połączenie równoległe paneli o różnych mocach
Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku połączenia równoległego: napięcie w całym zestawie jest takie samo, natomiast dochodzi do sumowania natężeń współdziałających ze sobą modułów. Dlatego łączenie równoległe pozwala wykorzystać efektywnie panele o różnych mocach nominalnych. Jednak pod warunkiem, że każdy zestaw paneli (moduł) będzie działał pod kontrolą osobnego mikroinwertera.
Jaki jest koszt rozbudowy instalacji fotowoltaicznej?
Koszt rozbudowy instalacji fotowoltaicznej jest porównywalny z budową nowej instalacji (w przeliczeniu na 1 kWp). Na budżet inwestycji najmocniej wpływają:
- planowana moc – zwiększenie mocy wymaga zakupu nowych paneli i najczęściej także wymiany falownika;
- struktura posiadanej instalacji – zazwyczaj wyższe koszty generuje rozbudowa systemu z inwerterem centralnym, natomiast tańsze jest dodawanie nowych paneli w przypadku zastosowania mikroinwerterów obsługujących poszczególne moduły (zestawy paneli);
- zmiana typu instalacji – jeżeli korzystasz z systemu on-grid i chcesz go zmienić na model hybrydowy, zaplanuj w budżecie zakup magazynu energii i nowego falownika, który jest w stanie obsługiwać wymianę energii z siecią i magazynem;
- stan techniczny urządzeń i stelaży – modernizacja często wiąże się z wymianą uszkodzonych paneli i naprawą usterek w okablowaniu, a także kosztami rozbudowy konstrukcji, na których wspierają się panele;
- usługi montażowe – duży udział w budżecie modernizacji mają koszty usług projektowych i montażowych.
Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule? Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.
Jeżeli nie masz czasu na samodzielne analizy techniczne i prawne, skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia. Zajmiemy się też kwestiami technicznymi, budową i przyłączeniem instalacji do sieci. Na warunkach, które proponuje TAURON, rozbudowa instalacji fotowoltaicznej będzie szybka, bezpieczna i zgodna z aktualnymi przepisami!