Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 573

Smart city – przykłady realizacji

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Inwestowanie w ludzi wspomagane doskonaleniem infrastruktury to podstawa zrównoważonego rozwoju gospodarczego. W myśl tego stwierdzenia coraz więcej miast wykorzystuje nowoczesne technologie po to, żeby ułatwiać życie swoim mieszkańcom i poprawiać jakość ich życia. Dzięki tym działaniom wiele miast – także w Polsce – zyskuje miano smart city. Z tego artykułu dowiesz się, co to oznacza oraz poznasz ciekawe projekty realizujące te założenia.


 

Czym jest smart city?

Smart city to inaczej inteligentne miasto. Chociaż termin ten nie ma jednej definicji, przyjmuje się, że inteligentne miasta to takie, które wykorzystują nowoczesne technologie do poprawienia jakości świadczonych usług publicznych.

Najważniejsze cechy inteligentnych miast

Według specjalistów z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu inteligentne miasta i ich zarządzający wyróżniają się na tle innych miast w sześciu głównych obszarach:

  1. Komunikacja – inteligentne miasta mogą pochwalić się zintegrowanym, przyjaznym dla środowiska transportem oraz powszechną dostępnością infrastruktury IT.
  2. Środowisko – władze lokalne dbają o jakość powietrza w mieście, zarządzają zasobami w zrównoważony sposób i poszerzają świadomość ekologiczną mieszkańców.
  3. Zarządzanie – smart cities oferują liczne usługi socjalne i publiczne (np. darmowy transport), są zarządzane w transparentny sposób, co zachęca mieszkańców do udziału w życiu miasta.
  4. Gospodarka – inteligentne miasta sprzyjają innowacyjności, przedsiębiorczości i produktywności. Nawiązują kontakt z miastami partnerskimi za granicą.
  5. Jakość życia – zarządzający stale dbają o poziom życia mieszkańców. Zapewniają szeroki dostęp do ośrodków kultury, ochrony zdrowia, edukacji i rekreacji.
  6. Ludzie – smart cities cechują się otwartością na nowych mieszkańców z różnych grup etnicznych i społecznych. Wspierają integrację mieszkańców i wspólną realizację projektów.

Każdy z tych obszarów jest niezwykle ważny. Razem tworzą ekosystem smart city, który wyróżnia miasto na tle innych. 

Smart city – przykłady rozwiązań w Polsce

Jeśli czytając definicję inteligentnych miast, którą przytoczyliśmy na początku tekstu, wydawało Ci się, że to opis odległych metropolii, możesz się zdziwić. Rozwiązania smart city możesz spotkać już w Polsce – ku zaskoczeniu nawet w naprawdę niewielkich miastach. Dzięki mądrym inwestycjom samorządów i nowoczesnym rozwiązaniom dostępnym na rynku realizacji smart city w naszym kraju stopniowo przybywa. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych projektów z ostatnich lat:

Inteligentne przejście dla pieszych w Nysie

Jedno z najciekawszych rozwiązań smart city można znaleźć w Nysie. Znajduje się tam inteligentne przejście dla pieszych, czyli system poprawiający bezpieczeństwo pieszych i kierowców.

Rozwiązania zastosowane w tym projekcie mają na celu ochronę pieszego, który przechodzi przez jezdnię lub znajduje się w pobliżu przejścia. Można je łatwo włączyć do już istniejącej infrastruktury miejskiej (np. monitoringu).

Jak to działa? Zamontowane kamery rozpoznają motorykę ruchu na określonym obszarze. Zapala się światło, które dobrze oświetla zarówno przejście, jak i przylegającą do niego jezdnię. W stronę nadjeżdżającego kierowcy system emituje ostrzegawcze sygnały świetlne z łącznie 8 punktów zamontowanych w słupach. Dodatkowo przejście wyposażone zostało w nagłośnienie, które wysyła ostrzeżenie dźwiękowe dla pieszego. Ten system umożliwia także montaż radarów, które mierzą prędkość przejeżdżających pojazdów oraz sterują sygnalizacją ostrzegawczą zainstalowaną na słupach.

Ledowe oświetlenie uliczne w Niemodlinie

Kolejne rozwiązanie smart city zastosowano w Niemodlinie. Władze miasta postanowiły przeprowadzić modernizację starej infrastruktury oświetleniowej na nowoczesne, energooszczędne lampy w technologii LED. Jakie są zalety tego rozwiązania? Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również większą żywotność oraz odporność na wstrząsy i wibracje w porównaniu z typowymi żarówkami żarowymi. Wymiana opraw gwarantuje także oszczędności zużycia energii elektrycznej. Aby zmodernizować dotychczasową infrastrukturę, konieczna była wymiana słupów i kabli.

Inteligentne liczniki i inne rozwiązania smart city w Polsce

Bardzo ciekawy projekt smart city został zainicjowany we Wrocławiu. Dzięki inteligentnym licznikom (AMI) mieszkańcom miasta zaproponowano szereg nowych udogodnień, takich jak na przykład dostęp do danych dotyczących zużycia energii w trybie dziennym i miesięcznym. Uczestnicy projektu AMIPlus Smart City Wrocław mogą sprawdzać stan licznika i porównywać zużycie w różnych okresach. W ramach instalacji do końca 2018 roku wymieniono 374 000 liczników.

Projekt objął także prace nad rozszerzeniem funkcji słupów oświetleniowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest zliczanie pojazdów, rowerów i pieszych, a także dostosowanie natężenia światła do warunków zewnętrznych. Ale to nie wszystko! Za sprawą odpowiednio dobranych rozwiązań możliwe jest również efektywne zarządzanie miejskimi śmietnikami zamontowanymi na przystankach i skrzyżowaniach. Na 131 wrocławskich koszach zainstalowano specjalne czujniki zapełnienia, które informują o konieczności opróżnienia pojemników, zbyt wysokiej temperaturze panującej wewnątrz kosza i pożarze.

Inteligentne miasta mają dużo do zaoferowania swoim mieszkańcom. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii poprawia się bezpieczeństwo, jakość życia i dostęp do różnego typu udogodnień i usług. Zdecydowanie warto śledzić trend smart city i wspierać wprowadzanie tych rozwiązań do polskich miast.