Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 320

Sprawność pompy ciepła – od czego zależy i jak ją obliczyć? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Pompy ciepła wydajnie, tanio i ekologicznie ogrzewają wnętrza w okresie zimowym i efektywnie chłodzą je w okresie letnim. Jednak to, czy wybrane urządzenie spełni oczekiwania jej użytkowników, zależy od COP – współczynnika efektywności pompy ciepła. Co to za współczynnik i jak go obliczyć?


 

Co to jest COP w pompie ciepła? 

Sprawność pompy ciepła jest miarą efektywności urządzenia w przekazywaniu ciepła z jednego obszaru do drugiego przy jednoczesnym zużyciu energii. W uproszczeniu to wskaźnik określający, ile ciepła lub chłodzenia wygeneruje pompa ciepła w porównaniu do ilości energii elektrycznej, którą zużywa. Sprawność pompy ciepła jest więc kluczowym parametrem, ponieważ wpływa na koszty eksploatacji i środowiskowe korzyści związane z użytkowaniem tego urządzenia.  

Wysoka sprawność oznacza, że pompa ciepła zużywa mniej energii elektrycznej do wytworzenia określonej ilości ciepła lub chłodu, co przekłada się na niższe rachunki za energię i jednocześnie mniejszy wpływ na środowisko. Istnieją różne wskaźniki sprawności, w zależności od zastosowania pompy ciepła. Najczęściej używane to COP ogrzewania (COPheating) i COP chłodzenia (COPcooling). Jak obliczyć sprawność pompy ciepła? 

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

Sprawdź szczegóły

COP – pompa ciepła a obliczanie współczynnika efektywności 

Jeśli chcesz określić efektywność pompy ciepła w zakresie ogrzewania, ilość ciepła dostarczonego przez pompę ciepła podziel przez ilość energii elektrycznej, jaką zużyło urządzenie. Analogicznie, w przypadku pompy ciepła w zakresie chłodzenia, podziel ilość ciepła usuniętego przez pompę ciepła przez ilość energii elektrycznej wykorzystanej podczas pracy urządzenia. 

Przykładowo, jeśli pompa ciepła wytwarza energię cieplną wynoszącą 12 kW, a do jej wytworzenia zużywa energię elektryczną o mocy 4 kW, to współczynnik efektywności pompy ciepła wynosi 3. Jak interpretować uzyskany wynik? Im wyższy współczynnik, na przykład na poziomie 5 lub 6, tym zakup i montaż sprzętu są bardziej opłacalne. I odwrotnie – im niższy współczynnik efektywności pompy ciepła, a więc około 1 lub 2, tym mniej opłacalny jest zakup i montaż urządzenia. 

Przeczytaj też: Montaż pompy ciepła – jak przebiega i ile kosztuje? 

Od czego zależy wartość współczynnika COP? 

Kiedy oceniasz sprawność pompy ciepła, miej na uwadze fakt, że w naszym klimacie występują znaczne wahania temperatur. To sprawia, że wydajność pompy ciepła zmienia się w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych. Zazwyczaj, im niższa temperatura zewnętrzna, tym niższy COP. Wskutek tego w trudniejszych warunkach zimowych może być potrzebna większa ilość energii elektrycznej do uzyskania wymaganego ciepła.  

Często zdarza się, że producenci pomp ciepła określają efektywność urządzeń nie z pomocą COP, a z pomocą sezonowego współczynnika efektywności (SCOP – Seasonal Coefficient of Performance), gdyż uwzględnia on zmienne warunki klimatyczne i dokładniej odzwierciedla roczne zużycie energii. 

COP różni się także w zależności od rodzaju pompy ciepła. Na przykład, pompy ciepła powietrze – powietrze mają inne wartości COP niż wodne lub gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują bardziej stabilne źródła ciepła. Dlatego wybieraj rodzaj urządzeń odpowiednio do indywidualnego zapotrzebowania na ciepło i na chłodzenie.  

Wydajność pompy ciepła jest też zależna od jakości urządzenia. Lepsze, bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mogą osiągać wyższe wartości COP. Znaczenie ma też odpowiedni dobór wielkości pompy ciepła do wymagań budynku. Na utrzymanie efektywności pompy ciepła na odpowiednim poziomie wpływa również regularna konserwacja urządzenia

Sprawdź również: Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła? 

Wybór odpowiedniej pompy ciepła 

Jeśli uwzględniasz czynniki związane ze sprawnością pomp ciepła, możesz podjąć odpowiednie decyzje w zakresie wyboru, instalacji i eksploatacji urządzenia, tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał pompy ciepła w zakresie efektywności energetycznej. Część czynników jest bezpośrednio zależna od samego urządzenia, jak jego rodzaj czy jakość wykonania. Niektóre elementy wpływające na efektywność pompy to czynniki zewnętrzne, jak choćby warunki atmosferyczne czy termoizolacja budynku. Im cieplej i lepiej budynek jest izolowany, tym mniej ciepła trzeba dostarczyć, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Jeśli wybierzesz pompę ciepła od Taurona, możesz liczyć na profesjonalne doradztwo przy wyborze odpowiedniego urządzenia na miarę własnych potrzeb. 

Weź pod uwagę współczynnik efektywności pompy ciepła i wybierz urządzenie, które w praktyce będzie tanie w eksploatacji, przyjazne środowisku, wydajne, dostosowane do zmieniających się warunków. Zapewni ono wysoki poziom komfortu termicznego, zarówno w ogrzewanych, jak i chłodzonych pomieszczeniach. Inwestycja w urządzenie o optymalnym współczynniku efektywności to zawsze dobry wybór i nie warto na tym oszczędzać, tym bardziej, że na zakup pompy ciepła możesz otrzymać dotację. Ostatecznie zakup urządzenia z wysokim COP to w dalszej perspektywie oszczędność pieniędzy, a także korzyść dla środowiska. 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

COP (Coefficient of Performance) to wskaźnik efektywności pompy ciepła, który określa stosunek ilości dostarczonego ciepła lub chłodzenia do ilości zużytej energii elektrycznej przez pompę ciepła. Im wyższa wartość COP, tym bardziej efektywna i oszczędna w eksploatacji jest pompa ciepła, dlatego jest to jeden z kluczowych parametrów przy ocenie wydajności poszczególnych urządzeń. 

Wzór do obliczenia współczynnika sprawności pompy ciepła to COP = Qc / W, gdzie Qc to ilość ciepła dostarczona lub usunięta przez pompę ciepła, a W to ilość energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła. Ten wzór określa, ile ciepła lub chłodzenia jest produkowane lub usuwane przez pompę ciepła w stosunku do ilości energii elektrycznej, która jest do niej dostarczana. Im wyższy wynik COP, tym bardziej efektywna jest pompa ciepła.