Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


34 528

[Q&A] Warunki atmosferyczne w Polsce a fotowoltaika

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Spotkałeś się z twierdzeniem, że fotowoltaika działa tylko w wtedy, gdy świeci pełne słońce? Zastanawiasz się, na ile pochmurne niebo, opady deszczu i śniegu są w stanie zakłócić pracę paneli? I czy w okresie zimowym nie zostaniesz na przysłowiowym lodzie, jeśli chodzi o wydajność systemu? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości w tym temacie!

Q&A

 

Czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycjom w fotowoltaikę?

Jednym z bardzo utrwalonych mitów, które narosły wokół fotowoltaiki, jest stwierdzenie, że w Polsce nie ma odpowiednich warunków pogodowych dla takich instalacji. Nic bardziej mylnego. Warunki panujące w naszym kraju uznaje się za optymalne dla działania fotowoltaiki. To sprawia, że tego typu inwestycje w naszej strefie klimatycznej są opłacalne.

Szacuje się, że średnia liczba godzin słonecznych w naszym kraju waha się w przedziale 1300–1900 godzin. Najlepsze warunki pogodowe do produkcji energii z fotowoltaiki panują w Polsce w okresie od kwietnia do września. Tylko w tym okresie notowane jest aż 80% rocznego promieniowania słonecznego. Południowa część Polski (Małopolska, Podkarpacie) to rejon, w którym nasłonecznienie jest największe. Należy jednak podkreślić, że różnice między poszczególnymi regionami nie są duże, a dzięki temu fotowoltaika będzie opłacalną inwestycją dla inwestorów indywidualnych, niezależnie od tego, w jakiej części Polski mieszkają.

Przyjmuje się, że średnie roczne nasłonecznienie w Polsce pozwala na produkcję 110–150 kWh energii elektrycznej z 1 m2 paneli fotowoltaicznych w ciągu roku.

Czy to prawda, że instalacje fotowoltaiczne produkują prąd wyłącznie w całkowicie słoneczne dni?

Instalacja fotowoltaiczna będzie wytwarzać energię nie tylko w całkowicie słoneczne, letnie dni. Panele są przystosowane do tego, by produkować ją również wtedy, gdy światło jest rozproszone – m.in. w pochmurne dni. Oczywiście przy mniejszym nasłonecznieniu instalacja jest mniej efektywna, co w praktyce oznacza, że produkuje mniej energii. Okresami „przestoju” instalacji są też noce – wtedy nasza instalacja nie produkuje energii. Niemniej jednak i wtedy możemy wykorzystać wyprodukowaną przez nią energię. Jest to możliwe, ponieważ w takich momentach pobierana jest ona z sieci, która pełni funkcję magazynu. System rozliczeń sprawia, że nadmiar energii wyprodukowanej latem (kiedy instalacja produkuje najwięcej) można wykorzystywać w dni, podczas których panele produkują mniej lub w ogóle nie produkują energii. Dzięki temu każde gospodarstwo domowe może zapewnić sobie energię ze słońca przez cały rok.

Zimą, przy niskich temperaturach – jak wtedy będzie działać instalacja?

Gdy analizujesz, czy Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie pracować efektywnie w różnych warunkach atmosferycznych, pamiętaj o tym, że na jej działanie wpływ ma nie tylko ilość światła słonecznego padająca na panele, ale także temperatura powietrza. Wbrew temu, co może się nam wydawać, nie sprawdzi się tu zasada, że im wyższa temperatura powietrza, tym lepiej. Dzieje się tak, ponieważ panele zbudowane są z krzemu, który pod wpływem temperatury zmienia swoje właściwości, wśród których wymienić należy m.in. stopień absorbowania promieni słonecznych. Bardzo nagrzane panele fotowoltaiczne będą mniej efektywne, bo wraz ze wzrostem temperatury spadać będzie napięcie. Choć pod względem ilości promieni słonecznych najlepszym okresem do działania fotowoltaiki będzie lato, tak pod względem temperatury – wiosna oraz jesień. Dlatego, wybierając panele fotowoltaiczne, powinieneś zwrócić uwagę na temperaturowy współczynnik mocy – określa on straty wydajności paneli, gdy ich temperatura wzrasta powyżej 25°C.

Opady śniegu – czy zakłócają pracę instalacji fotowoltaicznej?

Moduły całkowicie zasłonięte nie będą produkować energii elektrycznej, niezależnie od tego, czym są zasłonięte. Tak się również stanie, gdy będą one całkowicie pokryte śniegiem. Bardzo ważne jest więc odpowiednie zaprojektowanie instalacji – można tak ustawić moduły, aby podczas nagrzewania topiły zalegający śnieg. Dzięki temu zminimalizujesz negatywne skutki opadów śniegu.

Pamiętaj jednak o tym, że w okresie zimowym (w miesiącach grudzień/styczeń) instalacja produkuje jedynie ¼ energii w porównaniu do miesięcy letnich. Śnieg zalegający nawet przez dwa miesiące (od początku grudnia do końca stycznia) spowoduje spadek produkcji energii jedynie o 6% w skali całego roku. W trakcie samodzielnego usuwania śniegu z paneli bądź ostrożny – robiąc to nieumiejętnie, możesz uszkodzić panele.

Czy grad może uszkodzić panele fotowoltaiczne?

Dobrej jakości panele są tak odporne na uderzenia gradu jak nowoczesne okna. Nie musisz się więc obawiać, że opady gradu uszkodzą Twoją instalację. Panele wytrzymują też spory nacisk śniegu – 1 m2 paneli może utrzymać na swej powierzchni ciężar ok. 900 kg. A co ciekawe – takich opadów śniegu nie notowano dotąd w Polsce.

Przeczytaj także: Fotowoltaika dla laika – czym jest i jak działa?

Czy podczas burzy panele fotowoltaiczne mogą zostać uszkodzone?

Burza, a dokładnie uderzenie pioruna, to zjawisko, które jest niebezpieczne dla każdego domu. Należy zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna sama w sobie nie powoduje większego zagrożenia uderzeniem pioruna. Jednak uderzenie pioruna, niezależnie od tego, czy na dachu znajdują się panele fotowoltaiczne, czy też nie, może spowodować olbrzymie straty. Tak samo będzie, gdy piorun uderzy w instalację fotowoltaiczną – może doprowadzić do jej zniszczenia. Dlatego dla bezpieczeństwa naszego domu zalecany jest montaż piorunochronu.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – jej komponentów, finansowania, doboru mocy instalacji czy miejsca montażu.

Bądźmy w kontakcie!