Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 811

Wodna pompa ciepła – poznaj zasady jej działania! 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Bardzo dużo mówi się o pompach ciepła jako o urządzaniach grzewczych pozwalających cieszyć się tanim, wydajnym i przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła dla domu. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszą się wodne pompy ciepła. Jak działa wodna pompa ciepła, czyli pompa wykorzystująca energię hydrotermalną? Dowiesz się z poniższego artykułu!

wodna pompa ciepła

 

Wodna pompa ciepła – zasada działania 

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię z naturalnych pokładów ciepła występujących w ziemi, wodzie lub powietrzu. Pozyskane ciepło można wykorzystać do ogrzania budynku.   

Wodna pompa ciepła, podobnie jak pozostałe rodzaje tych urządzeń grzewczych, do działania wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, w tym wypadku drzemiącą w pokładach wody. Jej funkcjonowanie opiera się o wymianę ciepła, czyli naturalny kierunek zmian temperatury, który przebiega od ciała o temperaturze wyższej, do ciała o temperaturze niższej. Tak naprawdę wystarczy sięgnąć pamięcią do lekcji fizyki, poświęconych zasadom termodynamiki, aby zrozumieć ten proces. 

Pompa ciepła wodna, podobnie jak powietrzna lub gruntowa, sprawia, że pozyskana ze źródła energia jest wykorzystywana – odpowiedzialna za przekazanie uzyskanego ciepła do systemu dystrybucyjnego, dzięki któremu możesz ogrzać cały budynek. 

Przeczytaj również: Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt 

 
piec

Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Gdzie można zainstalować wodne pompy ciepła? 

Wodna pompa ciepła to rozwiązanie najbardziej polecane tym, którzy w pobliżu swojej nieruchomości mają rzekę, staw, jezioro lub inny akwen wodny. Jednak nie są one niezbędne do zainstalowania urządzenia wykorzystującego energię hydrotermalną. Alternatywę stanowią studnie głębinowe. Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję, na działce będziesz musiał wykopać dwie studnie głębinowe. Jedna będzie służyć do pobierania wody (studnia czerpna), z której zostanie odzyskane ciepło, a druga odbierze wodę schłodzoną (studnia zrzutowa).  

Jeśli myślisz o instalacji wodnej pompy ciepła, warto przyjrzeć się jakości wody w danym zbiorniku. To ona ma bezpośredni wpływ na efektywną, bezproblemową i wydajną pracę urządzenia. Istotne jest też zachowanie optymalnej głębokości lustra wody w trakcie pompowania, tak aby praca pompy nie wymagała zbyt wysokiego zużycia energii elektrycznej. 

Sam montaż pompy jest dość łatwy i zazwyczaj nie wymaga ingerencji w konstrukcje budynków, w związku z tym możesz zainstalować urządzenie również w istniejących nieruchomościach, nie tylko na etapie budowy

Sprawdź także: Rodzaje pomp ciepła – jakie są i czym się charakteryzują?

Korzyści z instalacji wodnej pompy ciepła 

Ogromną zaletą, jaką odznaczają się pompy ciepła, jest fakt, że podczas wytwarzania ciepła nie dochodzi do procesu spalania. Dzięki temu urządzenie nie generuje popiołu, kurzu, spalin i wszelkich innych substancji, które zanieczyszczają zarówno bezpośrednie otoczenie urządzenia grzewczego, jak i środowisko naturalne. Korzystanie z pompy ciepła nie wymaga również składowania materiałów opałowych, gdyż do nieprzerwanego działania systemu niezbędna jest jedynie niewielka ilość energii elektrycznej, które może, choć nie musi, pochodzić z instalacji fotowoltaicznej

System bazujący na energii hydrotermalnej cechuje się dużą wydajnością energetyczną, a do tego może efektywnie i stabilnie pracować przez cały rok, niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych, gdyż temperatura wód gruntowych jest zawsze dodatnia. Tym samym wodne pompy ciepła są idealne jako samodzielny system grzewczy, również w domach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło.  

Można je wykorzystać w systemie ogrzewania płaszczyznowego (m.in. podłogowego), nadmuchowego, a także w systemie opartym na grzejnikach konwekcyjnych. Co ciekawe, lepszy efekt osiągniemy w przypadku dwóch pierwszych opcji niż w systemie z grzejnikami konwekcyjnymi. Dzieje się tak dlatego, że grzejniki te są z zasady przystosowane do zasilania wodą pochodzącą z kotła c.o., która ma wyższą temperaturę niż woda pochodząca z pompy ciepła. Nie oznacza to jednak, że nie warto stawiać na takie rozwiązanie. 

Przed instalacją pomp ciepła wielu właścicieli nieruchomości powstrzymuje jedynie wysoki koszt inwestycji. Mimo to warto zauważyć, że po pierwsze inwestycja stosunkowo szybko się zwraca, gdyż koszty ogrzewania domu zostają znacząco zredukowane. Po drugie – istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w ramach dotacji na wymianę ogrzewania. Dlatego nie rezygnuj z tej opłacalnej w dłuższej perspektywie czasu inwestycji. Sprawdź ofertę TAURONA, w której znajdziesz wysokiej jakości pompy ciepła w korzystnej cenie