Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 661

Czy fotowoltaika na dachu jest bezpieczna?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Odpowiedź na to pytanie ma trzy podstawowe wymiary. Pierwszy jest bezpośrednio związany z możliwym wpływem działania instalacji PV na otoczenie. Drugi określa zagrożenia, na które narażona jest sama instalacja. Trzeci dotyczy rachunku ekonomicznego inwestycji. W artykule udowadniamy, że bezpieczeństwo produkcji prądu ze słońca wynika wprost z jakości komponentów użytych do budowy instalacji oraz rzetelności wykonania montażu.


 

Bezpieczeństwo a instalacje fotowoltaiczne na dachu 

Można instalować panele PV na gruncie lub na specjalnych konstrukcjach. Jednak to dach budynku stanowi najczęściej wybierane przez inwestorów miejsce montażu fotowoltaiki. Obawa o uszkodzenie konstrukcji lub pokrycia jest nieuzasadniona. Profesjonalny montaż paneli PV wyklucza późniejsze przeciekanie dachu czy osłabienie więźby. 

Czy panele fotowoltaiczne mogą się zapalić? 

W każdym urządzeniu elektrycznym może dojść do zwarcia, wytworzenia wysokiej temperatury lub iskrzenia, czego następstwem może być pożar. Jednak pożary paneli fotowoltaicznych zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęstszą przyczyną pożarów jest brak kompatybilności złącz MC4 oraz brak odpowiednich narzędzi do zaciśnięcia, czyli błędy na etapie montażu. Mogą one poskutkować wytworzeniem się łuku elektrycznego, ponieważ połączenie przewodów nie będzie odpowiednie, co w konsekwencji może spowodować pożar. Dlatego tak ważne jest, aby wybierając ofertę fotowoltaiki, decydować się na współpracę ze sprawdzonymi firmami, których doświadczenie poparte jest pozytywnymi opiniami ze strony innych klientów. Istotne są nie tylko odpowiednie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznych, ale również ich regularne przeglądy.  

Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

Faktem jest, że panele fotowoltaiczne wytwarzają pole elektromagnetyczne. Warto jednak pamiętać, że tak samo działają wszystkie inne sieci i urządzenia elektryczne. Do tej pory żadne badania nie potwierdziły negatywnego wpływu instalacji fotowoltaicznej na ludzkie zdrowie i życie.

 

Jeżeli Twoim priorytetem jest komfort i bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych podczas produkcji prądu ze słońca, Twoim wymaganiom sprosta fotowoltaika od TAURONA. TAURON zapewnia wielostronne wsparcie merytoryczne i techniczne na każdym etapie inwestycji: od wstępnej oceny warunków technicznych po umowę na serwis pogwarancyjny.

Fotowoltaika od TAURONA

Poprawny montaż oraz zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej 

Podstawą wydajnego i bezpiecznego działania instalacji PV jest wysoka jakość elementów składowych, w tym szczególnie optymalny dobór typu i parametrów falownika oraz paneli. Drugi warunek to fachowo przeprowadzony montaż. Niskie standardy wykonawcze, brak należytej staranności, a często także wiedzy i doświadczenia są przyczyną błędów popełnianych w trakcie realizacji inwestycji. Ich następstwem może być obniżona wydajność oraz podwyższone ryzyko awarii lub pożaru instalacji. 

Zastanawiasz się, jak wybrać wykonawcę instalacji PV? Wbrew pozorom nie trzeba mieć fachowej wiedzy, aby ocenić jakość pracy ekipy instalacyjnej. Miarodajnymi wskaźnikami są m.in. tempo i kultura pracy. Warto też sprawdzić informacje o wykonawcy w internecie oraz zasięgnąć opinii innych klientów. 

Jak zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne inwestycji w fotowoltaikę? 

Zastanawiasz się, jakie musisz mieć zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej? Dwie podstawowe kwestie, których nie możesz zaniedbać, to gwarancja i ubezpieczenie fotowoltaiki. Dobra oferta powinna zawierać odpowiednio długie okresy zabezpieczenia gwarancyjnego na panele i falownik oraz gwarancję dotyczącą poprawnego funkcjonowania całej instalacji. Dodatkową ochroną jest ubezpieczenie od zdarzeń losowych (w tym klęsk żywiołowych), wandalizmu czy kradzieży. TAURON oferuje swoim klientom usługę Ochrona fotowotaiki 24H z Bonusem.  

Bezpieczeństwo ekonomiczne można rozumieć także jako opłacalność instalacji PV. Zanim podejmiesz decyzję o realizacji inwestycji i jej zakresie, przeanalizuj dokładnie zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki wprowadzone od 1 kwietnia 2022 r. Dzięki temu wybierzesz rozwiązanie zapewniające optymalny poziom produkcji energii elektrycznej. 

Wniosek z przeprowadzonej analizy jest oczywisty: fotowoltaika jest bezpieczna. Pod warunkiem że korzystasz ze sprzętu o potwierdzonej, wysokiej jakości i z usług profesjonalnego wykonawcy inwestycji.