Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

Odnawialne źródła energii


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 053

Zalety fotowoltaiki – poznaj 10 korzyści paneli fotowoltaicznych!

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Fotowoltaika rozwija się prężnie i jest to obecnie jedno z najbardziej dostępnych odnawialnych źródeł energii. Zalety paneli fotowoltaicznych są niezaprzeczalne. Sprawdź zestawienie i opis 10 najważniejszych plusów produkcji prądu ze słońca i przekonaj się do tego rozwiązania!


 

Fotowoltaika – zalety ekonomiczne 

Plusy fotowoltaiki to przede wszystkim oszczędności związane z możliwością korzystania z taniego prądu. Nawet po zliczeniu sum zainwestowanych w budowę instalacji oraz wydatków na utrzymanie (konserwację, naprawy, wymianę uszkodzonych elementów) opłacalność technologii jest poza dyskusją. Sprawdź kluczowe ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki. 


1. Zmniejszenie rachunków za prąd 

Zalety paneli fotowoltaicznych to oszczędność na wielu poziomach. Najbardziej oczywistym jest wysokość rachunków za prąd.  

Jeżeli rozliczasz się w systemie opustów, za 1 kWh odprowadzoną do sieci elektroenergetycznej otrzymasz 0,7 lub 0,8 kWh, gdy pobierasz prąd w okresach niedoborów produkcji własnej.  

W systemie net-billing sprzedajesz nadwyżki po cenach rynkowych, a niedobory uzupełniasz według stawek operatora. W tym wypadku poziom oszczędności zależy w dużej mierze od tego, jak dużo energii elektrycznej gospodarstwo domowe zdoła skonsumować na bieżąco. Szczegółowo to zagadnienie omawiamy tutaj: Fotowoltaika: autokonsumpcja – jak ją zwiększyć? 

2. Niezależność od wahań cen prądu 

Dzięki instalacji fotowoltaicznej  ewentualne podwyżki cen prądu nie będą odczuwalne dla Twojego gospodarstwa domowego. Im większa będzie autokonsumpcja, tym korzyści te będą wyższe.  

3. Technologia, która jest łatwo dostępna

Pozyskiwanie energii ze słońca jest znacznie tańsze i łatwiejsze niż produkcja prądu z innych odnawialnych źródeł (OZE). Za dostępnością i popularnością tego rozwiązania w parze idą  dopłaty do budowy instalacji. Można je uzyskać m.in. w ramach ogólnopolskich programów Mój Prąd i Czyste Powietrze, a także dotacji lokalnych.  Informacje na temat budowy i możliwości finansowania inwestycji w panele słoneczne znajdziesz na stronie: Fotowoltaika od TAURONA

 

Chcesz wiedzieć, jakie panele wybrać do swojego domu?

Wypełnij formularz, a nasz specjalista przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!

ZAMÓW KONTAKT

4. Wyższa wartość nieruchomości

Instalacja fotowoltaiczna na dachu nieruchomości podniesie jej wartość. To kolejna z korzyści z fotowoltaiki. Jeśli weźmiesz pod uwagę żywotność instalacji, która wynosi ponad 20 lat, to okazuje się, że instalacja PV trwale podnosi wartość nieruchomości i jej atrakcyjność w oczach potencjalnego nabywcy.  

5. Bezkosztowa eksploatacja

Proces produkcji energii elektrycznej ze słońca jest niemal bezkosztowy. Sprawna instalacja PV nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Przez wiele lat użytkowania ponosisz jedynie niewielkie wydatki na doraźne naprawy połączeń i okresowe przeglądy (zgodnie z prawem raz na 5 lat – temat omawiamy w artykule: Fotowoltaika: Przegląd instalacji fotowoltaicznej – kompendium wiedzy). Warto podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga bieżącej obsługi: działa bez ingerencji człowieka. To dodatkowa oszczędność – zarówno czasu, jak i kosztów związanych z opłaceniem ewentualnej obsługi.  

6. Bezpieczeństwo energetyczne

Jeżeli zdecydujesz się na fotowoltaikę z magazynem energii, to Twoje gospodarstwo domowe niemal całkowicie będzie uniezależnione od przerw w dostowie energii z sieci.   

7. Ekologiczne zalety paneli fotowoltaicznych

Zalety instalacji fotowoltaicznej nie sprowadzają się tylko do oszczędności. Wspomnieć też trzeba o korzyściach z fotowoltaiki, jakie przynosi ona środowisku naturalnemu. 

8. Łatwa i ekologiczna instalacja

Panele wykorzystują często niezagospodarowaną przestrzeń na dachach czy fragmenty działki o niskiej wartości rolniczej (przy instalacji na gruncie). Nie trzeba tworzyć nowych budowli, wybierać specjalnych lokalizacji, a w efekcie ingerować w środowisko naturalne.  

9. Długi okres zeroemisyjnej eksploatacji

Raz wyprodukowane i zainstalowane panele PV mogą pracować przez 20–25 lat bez żadnych dodatkowych inwestycji czy powiększania śladu węglowego. 

10. Brak hałasu

Produkcja energii elektrycznej ze słońca jest nie tylko czysta chemicznie, lecz także cicha. Elektrownia fotowoltaiczna może powstać w dowolnym miejscu – na dachu lub w sąsiedztwie lokalu mieszkalnego, szkoły, szpitala, na terenie przemysłowym, rolniczym – nie ma tutaj żadnych ograniczeń.  

Czy fotowoltaika ma wady? 

Omówiliśmy zalety fotowoltaiki. Wypada zadać pytanie, czy ta technologia ma jakieś wady? Do najczęściej wymienianych należą wysokie koszty początkowe. Jednak można je znacznie obniżyć z pomocą dotacji. Inne zastrzeżenia, np. uzależnienie dostaw prądu od pory doby oraz kaprysów pogody, są nieprecyzyjne. Instalacja pracuje również w dni pochmurne. Z kolei w nocy produkcja prądu ustaje, lecz wtedy można korzystać z zapasów w magazynie energii. Jeżeli nawet uwzględnimy wszystkie zarzuty, to ich waga jest niewspółmierna do zalet. Fotowoltaika to czyste, tanie i powszechnie dostępne źródło energii elektrycznej.