Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 486

[Q&A] Fotowoltaika – żywotność i wytrzymałość paneli fotowoltaicznych

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Panele fotowoltaiczne to podstawowy element instalacji PV, od którego zależy efektywność pracy całego systemu. Jak wybrać te, które charakteryzują się największą trwałością? Czy grad stanowi dla nich realne zagrożenie? Ile wynosi okres ich eksploatacji? Sprawdź w poniższym artykule!

Q&A

 

Jaką żywotnością charakteryzują się panele fotowoltaiczne?

Rzetelnie wykonana instalacja, oparta na komponentach dobrej jakości, powinna charakteryzować się trwałością i długą żywotnością – realny czas eksploatacji takiego systemu wynosi nawet 25 lat. Producenci modułów wysokiej jakości oferują szeroką ochronę gwarancyjną. Wszystkie panele dobrej jakości przechodzą testy wytrzymałościowe – najczęściej są to testy na uderzenie gradu (hail impact test) oraz testy na obciążenia mechaniczne statyczne (static load test). Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń modułu. Śnieg również nie stanowi problemu – panele wytrzymują nacisk o sile nawet do 900 kg na m2. (Więcej w artykule: https://lepiej.tauron.pl/zielona-energia/qa-warunki-atmosferyczne-w-polsce-a-fotowoltaika/) Owszem, sprawność modułów fotowoltaicznych będzie niższa każdego roku, jednak roczny ubytek mocy kształtuje się na poziomie 0,1–0,5%, a więc postępuje on bardzo wolno. Wielu producentów ogniw fotowoltaicznych gwarantuje, że liniowy ubytek mocy ogniw w ciągu 20–25 lat nie będzie większy niż 20%.

Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się podczas wyboru paneli fotowoltaicznych, przeczytaj artykuł: Fotowoltaika – jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Od czego zależy spadek wydajności paneli fotowoltaicznych?

Nawet wysokiej jakości panele fotowoltaiczne z biegiem czasu tracą swoją pierwotną moc. Czynnikiem mającym największy wpływ na spadek wydajności paneli jest natężenie promieniowania UV. Istnieją różne formy mechanicznej i chemicznej degradacji spowodowanej ekspozycją panelu na światło. Należą do nich między innymi:

  • Degradacja wywołana światłem (LID) – interakcja pomiędzy ogniwami z krzemu krystalicznego na panelu ze środowiskiem zewnętrznym. LID może trwać kilka dni lub ponad tydzień.
  • Degradacja bezpośrednio wywołana światłem (DLID) – bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne podczas początkowego okresu konfiguracji może spowodować wypaczenie lub wygięcie elektroniki w ogniwach fotowoltaicznych pod wpływem ciepła. DLID może trwać kilka godzin.
  • Degradacja wywołana światłem UV (UVID) – początkowa ekspozycja na światło słoneczne powoduje, że krystaliczny tlenek krzemu na powierzchni panelu tworzy warstwę dwutlenku boru, która zmniejsza jego wydajność.

W ciągu pierwszych 1000 godzin następuje okres dostosowawczy, w którym fotoprzewodnictwo zmniejsza się, zmniejszając wydajność panelu o 1-3%, po czym się stabilizuje.

Czy wiesz, że…?

 

Najstarsza działająca instalacja fotowoltaiczna w Europie to system PV zamontowany na dachu niewielkiej elektrowni w szwajcarskim Lugano. Instalacja liczy już 39 lat. Analiza po 20 latach użytkowania wykazała, że pomimo naturalnych wad w postaci częściowej delaminacji i pęknięć modułów, ilość pozyskiwanej energii nie uległa znaczącemu obniżeniu.

Które panele fotowoltaiczne są odporne na grad?

O odporności paneli fotowoltaicznych na grad świadczą odpowiednie certyfikaty. Najważniejszym z nich jest międzynarodowy IEC 61215. Moduły, które go posiadają, są w stanie wytrzymać opady gradu o wielkości 25 milimetrów, spadające z prędkością 23 m/s. Wszystkie panele fotowoltaiczne dopuszczone do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej muszą posiadać ten certyfikat. Oznacza to, że panele zakupione przez Ciebie w Polsce do pewnego stopnia będą odporne na grad.

Jak często instalacje fotowoltaiczne ulegają awarii?

O instalacjach fotowoltaicznych bez wątpienia możemy powiedzieć, że są to systemy bezobsługowe, trwałe i nisko awaryjne. Rozwiązania dostępne obecnie na rynku są projektowane w taki sposób, aby działać sprawnie przez ponad 20 lat. Potwierdzeniem tego są gwarancje udzielane przez producentów – najlepsze moduły fotowoltaiczne czy falowniki posiadają gwarancję nawet na 25 lat.

Na wytrzymałość i niską awaryjność wpływa również fakt, że instalacje fotowoltaiczne są prostymi systemami, które składają się z niewielu komponentów. Dodatkowo nie posiadają części ruchomych. Pamiętaj jednak, że na to, czy Twoja instalacja przez lata będzie działać bezawaryjnie, wpływa kilka czynników. Wśród nich należy wymienić:

  • wysokiej jakości komponenty (falownik, moduły, okablowanie),
  • odpowiednie zaprojektowanie instalacji,
  • rzetelne i profesjonalne wykonanie,
  • prawidłowe użytkowanie – w tym regularny przegląd instalacji i jej konserwacja.
 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – sposobów finansowania, doboru mocy warunków formalnych czy miejsca montażu.

Bądźmy w kontakcie!