Jaką żywotnością charakteryzują się panele fotowoltaiczne?
Rzetelnie wykonana instalacja, oparta na komponentach dobrej jakości, powinna charakteryzować się długą żywotnością – realny czas eksploatacji takiego systemu wynosi nawet 25 lat. Producenci modułów wysokiej jakości oferują szeroką ochronę gwarancyjną. Wszystkie panele dobrej jakości przechodzą testy wytrzymałościowe – najczęściej są to testy na uderzenie gradu (hail impact test) oraz testy na obciążenia mechaniczne statyczne (static load test). Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń modułu. Śnieg również nie stanowi problemu – panele wytrzymują nacisk o sile nawet do 900 kg na m2. (Więcej w artykule: https://lepiej.tauron.pl/zielona-energia/qa-warunki-atmosferyczne-w-polsce-a-fotowoltaika/) Owszem, sprawność modułów fotowoltaicznych będzie niższa każdego roku, jednak roczny ubytek mocy kształtuje się na poziomie 0,1–0,5%, a więc postępuje on bardzo wolno. Wielu producentów ogniw fotowoltaicznych gwarantuje, że liniowy ubytek mocy ogniw w ciągu 20–25 lat nie będzie większy niż 20%.
Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się podczas wyboru paneli fotowoltaicznych, przeczytaj artykuł: Fotowoltaika – jak wybrać panele fotowoltaiczne?
Od czego zależy spadek wydajności paneli fotowoltaicznych?
Nawet wysokiej jakości panele fotowoltaiczne z biegiem czasu tracą swoją pierwotną moc. Czynnikiem mającym największy wpływ na spadek wydajności paneli jest natężenie promieniowania UV. Istnieją różne formy mechanicznej i chemicznej degradacji spowodowanej ekspozycją panelu na światło. Należą do nich między innymi:
- Degradacja wywołana światłem (LID) – interakcja pomiędzy ogniwami z krzemu krystalicznego na panelu ze środowiskiem zewnętrznym. LID może trwać kilka dni lub ponad tydzień.
- Degradacja bezpośrednio wywołana światłem (DLID) – bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne podczas początkowego okresu konfiguracji może spowodować wypaczenie lub wygięcie elektroniki w ogniwach fotowoltaicznych pod wpływem ciepła. DLID może trwać kilka godzin.
- Degradacja wywołana światłem UV (UVID) – początkowa ekspozycja na światło słoneczne powoduje, że krystaliczny tlenek krzemu na powierzchni panelu tworzy warstwę dwutlenku boru, która zmniejsza jego wydajność.
W ciągu pierwszych 1000 godzin następuje okres dostosowawczy, w którym fotoprzewodnictwo zmniejsza się, zmniejszając wydajność panelu o 1-3%, po czym się stabilizuje.
Czy wiesz, że…?
Najstarsza działająca instalacja fotowoltaiczna w Europie to system PV zamontowany na dachu niewielkiej elektrowni w szwajcarskim Lugano. Instalacja liczy już 39 lat. Analiza po 20 latach użytkowania wykazała, że pomimo naturalnych wad w postaci częściowej delaminacji i pęknięć modułów, ilość pozyskiwanej energii nie uległa znaczącemu obniżeniu.
Które panele fotowoltaiczne są odporne na grad?
O odporności paneli fotowoltaicznych na grad świadczą odpowiednie certyfikaty. Najważniejszym z nich jest międzynarodowy IEC 61215. Moduły, które go posiadają, są w stanie wytrzymać opady gradu o wielkości 25 milimetrów, spadające z prędkością 23 m/s. Wszystkie panele fotowoltaiczne dopuszczone do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej muszą posiadać ten certyfikat. Oznacza to, że panele zakupione przez Ciebie w Polsce do pewnego stopnia będą odporne na grad.
Jak często instalacje fotowoltaiczne ulegają awarii?
O instalacjach fotowoltaicznych bez wątpienia możemy powiedzieć, że są to systemy bezobsługowe i nisko awaryjne. Rozwiązania dostępne obecnie na rynku są projektowane w taki sposób, aby działać sprawnie przez ponad 20 lat. Potwierdzeniem tego są gwarancje udzielane przez producentów – najlepsze moduły fotowoltaiczne czy falowniki posiadają gwarancję nawet na 25 lat.
Na niską awaryjność wpływa również fakt, że instalacje fotowoltaiczne są prostymi systemami, które składają się z niewielu komponentów. Dodatkowo nie posiadają części ruchomych. Pamiętaj jednak, że na to, czy Twoja instalacja przez lata będzie działać bezawaryjnie, wpływa kilka czynników. Wśród nich należy wymienić:
- wysokiej jakości komponenty (falownik, moduły, okablowanie),
- odpowiednie zaprojektowanie instalacji,
- rzetelne i profesjonalne wykonanie,
- prawidłowe użytkowanie – w tym regularny przegląd instalacji i jej konserwacja.
Fotowoltaika w ofercie TAURONA
Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?
Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.
Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – sposobów finansowania, doboru mocy warunków formalnych czy miejsca montażu.
Bądźmy w kontakcie!