Skip to main content

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Silne hasło to podstawa – zasady ustawiania mocnych i bezpiecznych haseł

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Z pewnością każdego dnia masz wiele ważnych obowiązków. Nie masz za to cierpliwości i chęci, by zaprzątać sobie głowy nieistotnymi drobiazgami. Do tej kategorii wrzucasz zapewne hasła. Dlaczego warto zadbać o posiadanie mocnych haseł? Zobacz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.


 

Dlaczego silne hasło jest ważne?

Silne hasła to takie, które są trudne do złamania przez osoby postronne lub programy komputerowe. Każde z nich skutecznie zabezpiecza przed niepowołanym dostępem do serwisów internetowych, systemów komputerowych i sprzętu.

Zapewne nie trzeba Cię przekonywać, jak istotne jest zabezpieczenie dostępu konta bankowego, konsekwencje są bowiem oczywiste – utrata pieniędzy. Ale czy z równą starannością chronisz dostęp do kont w mediach społecznościowych albo do skrzynki pocztowej? Prawdopodobnie nie. Bo przecież co może się stać, jeśli ktoś dajmy na to, dostanie się na Twoje konto na Facebooku? Napisze kompromitujący post? Usunie kilka zdjęć? Wyśle głupią wiadomość do kogoś przypadkowego? Otóż nie! Skutki mogą być poważniejsze. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać Twoje konto do wyłudzania pieniędzy od Twoich znajomych, do wysyłania im złośliwego oprogramowania albo do pozyskania danych osobowych. Brzmi poważnie? Bo tak jest! Jak zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie z pomocą silnych haseł?

Ustawianie silnych haseł

Jak ustawić silne hasło? Zaleca się, by miało ono przynajmniej 10 znaków, składało się z kombinacji małych i dużych liter, a także cyfr oraz znaków specjalnych. Ponadto w haśle nie należy używać informacji osobistych, na przykład dat urodzenia, a także popularnych słów i kombinacji typu „qwerty”, „123456789” czy „1qazxsw2”.

By utworzyć takie hasło, wystarczy użyć dostępnych w sieci generatorów haseł.

Czy wiesz, że…?

 

Rekomendowanym przez specjalistów sposobem na silne hasło jest tworzenie haseł frazowych, z np. jednym znakiem specjalnym na końcu. Hasło frazowe powinno mieć minimum 15 znaków i może składać się z kilku niezwiązanych ze sobą losowych słów tak, aby trudno było je złamać przy pomocy ataków słownikowych. Zobacz przykłady silnego hasła:


Zgubiłemdzisiajwiaderko1, Zielonedrzewokwitnące23,


Takie hasło jest łatwe do zapamiętania, jednocześnie znacznie trudniejsze do złamania niż hasła złożone z 10 losowych znaków.

Jak zapamiętać skomplikowane hasła?

Czy w ogóle można zapamiętać obszerną listę, zawrotnie długich i nic nieznaczących, nieoczywistych haseł? Prawdopodobnie można, ale… wcale nie trzeba! Dużo łatwiej użyć menedżera haseł, dzięki któremu można zarządzać swoimi danymi dostępowymi w sposób bezpieczny, nie zaprzątając sobie głowy ciągami znaków. Menedżer haseł jest aplikacją, która przechowuje zapisane hasła w bezpieczny, szyfrowany sposób w pamięci komputera lub telefonu.

Co ciekawe, niektóre z menedżerów haseł pozwalają też przechowywać inne dane wymagające szczególnej ochrony, takie jak dane kart płatniczych, dane osobowe, kody do domofonów, szyfry do kłódek, hasła do Wi-Fi i wszystko to, co trzeba trzymać w bezpiecznym miejscu, ale nie we własnej pamięci. Jest to więc narzędzie niezwykle użyteczne.

Kiedy hasło traci swoją siłę?

Mocne hasło nie spełni swojej roli, jeśli będziesz je udostępniać osobom trzecim, zapisywać w widocznych miejscach, a także stosować w każdym możliwym serwisie internetowym. Musisz również pamiętać, że wszystkie używane hasła powinny być unikalne, co oznacza, że każde z nich należy wykorzystywać tylko do jednego konta lub portalu. Bezpieczeństwo w internecie zapewnisz sobie także wtedy, gdy będziesz regularne zmieniać ustalone hasła, szczególnie jeśli masz podejrzenia, że ktoś próbuje uzyskać dostęp do Twojej cyfrowej przestrzeni. Możesz też zwiększyć swoje cyberbezpieczeństwo, korzystając z uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Żyjemy w czasach, w których jedną z najcenniejszych rzeczy jest informacja. I wbrew pozorom wcale nie muszą to być poufne dane pochodzące z instytucji rządowych i wojskowych czy też dane gospodarcze należące do wielkich korporacji. Twoje dane również są wiele warte. Dlatego musisz dbać o własne cyberbezpieczeństwo, nie licząc na to, że dopisze Ci szczęście i nic złego Cię nie spotka. Warto zacząć od silnych haseł.