Przydomowa elektrownia wiatrowa – co to jest i z czego się składa?
Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół połączonych ze sobą urządzeń, które wytwarzają i magazynują energię elektryczną. W odróżnieniu od wiatraków pracujących na farmach wiatrowych – wiatraki wchodzące w skład przydomowej elektrowni wiatrowej produkują energię na mniejszą skalę, wyłącznie na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego. Niewielka przydomowa elektrownia wiatrowa nie jest w tak dużym stopniu obwarowana przepisami jak duże wiatraki, które muszą stać w odległości wielokrotnie przewyższającej ich wysokość (między innymi ze względu na generowany hałas).
W skład przydomowej elektrowni wiatrowej wchodzą następujące elementy:
- turbina wiatrowa,
- licznik,
- okablowanie,
- akumulator.
Ponieważ przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się niską mocą, pozwalają na pozyskanie dodatkowej energii elektrycznej, która wspiera pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Dzięki nim możesz produkować prąd do zasilania domowych sprzętów.
Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Przydomowa elektrownia wiatrowa wykorzystuje turbiny wiatrowe do tego, by przekształcić energię kinetyczną mas powietrza w energię elektryczną. Zwykle odbywa się to w następujący sposób:
- Powietrze porusza łopatami wirnika w turbinie.
- Powietrze powoduje ruch wiatraków, który następnie za pomocą przekładni jest przekazywany do generatora.
- Generator wytwarza prąd (działa jak prądnica).
- Wytworzony prąd przekazywany jest za pomocą falownika do gospodarstwa domowego.
Energia z wiatru jest ekologiczna i przyjazna dla środowiska naturalnego.
Fotowoltaika w ofercie TAURONA
Interesuje Cię temat wykorzystania OZE na własny użytek? Rozważ zakup paneli fotowoltaicznych z atrakcyjnymi opcjami finansowania.
Rodzaje elektrowni wiatrowych
W zależności od osi ruchu obrotowego wirnika przydomowe elektrownie wiatrowe dzielimy na:
- Turbiny wiatrowe poziome, z ang. Horizontal Axis Wind Turbines (HAWT),
- Turbiny wiatrowe pionowe, z ang. Vertical Axis Wind Turbines (VAWT).
W Polsce najczęściej stosowane są turbiny poziome. To dobrze znane „wiatraki”, będące elementem krajobrazu wietrznych obszarów Polski. Ich pionowe odpowiedniki przypominają bardziej wyglądem stacje radiowe. Poniżej znajdziesz zdjęcia obydwu typów:


Szacuje się, że około 95% polskich elektrowni wiatrowych to właśnie turbiny poziome. Są zazwyczaj bardziej efektywne od pionowych, ale ich praca generuje spory hałas. Wymagają także odpowiedniego ustawienia „na wiatr”. Turbiny pionowe dzięki swojej budowie nie wymagają takich zabiegów.
Ile prądu produkuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

Produkcja prądu w przydomowej elektrowni wiatrowej zależy od dwóch czynników:
- mocy turbiny,
- panujących warunków atmosferycznych.
O ile na moc turbiny masz wpływ, wybierając konkretny model na potrzeby elektrowni, o tyle warunki atmosferyczne pozostają od Ciebie niezależne – tutaj wszystko zależy od intensywności wiejącego wiatru. Dlatego przydomowe elektrownie wiatrowe nie produkują prądu stale. Gdy pogoda jest bezwietrzna, skrzydła turbiny się nie obracają i tym samym – nie generują energii elektrycznej.
Na potrzeby domu jednorodzinnego wystarczy Ci przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW. Istnieją także modele o mniejszej mocy – mała elektrownia wiatrowa może mieć np. 500 W – ale w praktyce nie sprawdzi się zbyt dobrze. Moc jest tak mała, że możesz nią zasilić co najwyżej elektrycznie sterowaną bramę garażową. Elektrownia o mocy 3 kW wystarczy do zasilenia energooszczędnego oświetlenia w domu i wspomoże działanie mniejszych sprzętów AGD. Natomiast przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW pozwoli nawet na wsparcie centralnego ogrzewania[1].
Pamiętaj, im większa moc elektrowni, tym wyższy koszt inwestycji.
Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa?
Na pewno teraz się zastanawiasz: ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? Czy możesz sobie pozwolić na taką inwestycję? Jak się pewnie domyślasz, cena elektrowni zależy od mocy, którą wybierzesz. Podane niżej kwoty są orientacyjne i obejmują generator do turbiny, maszty, przetwornice, akumulatory i materiały montażowe:
- mała elektrownia wiatrowa 3 kW – ok. 20 000 zł
- przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW – ok. 40 000 zł
- osprzęt i turbina wiatrowa 10 kW – od ok. 80 000 zł
W Polsce przydomowe elektrownie wiatrowe budowane są raczej w charakterze wsparcia dla innych źródeł energii elektrycznej. Są świetnym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych, które generują lepsze uzyski w słoneczne i bezwietrzne dni.
Gdzie warto postawić przydomową elektrownię wiatrową?
Jak już wspomnieliśmy, w niektórych częściach Polski elektrownie wiatrowe opłacają się dużo bardziej niż w innych. Mają na to duży wpływ różnice krajobrazowe poszczególnych regionów. Najlepsze warunki dla przydomowych elektrowni wiatrowych w naszym kraju znajdują się wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz na Suwalszczyźnie. Eksperci twierdzą, że klimat tam jest zbliżony do tego w Danii i Holandii, gdzie elektrownie wiatrowe są bardzo popularne. Turbiny zdecydowanie gorzej sprawdzą się na Mazurach oraz na południu Polski – na Górnym i Dolnym Śląsku. Poniżej znajdziesz mapę warunków wiatrowych w Polsce:

źródło: Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią
W Polsce występuje około 250 wietrznych dni w roku. Średnia roczna prędkość wiatru wynosi 2,8-3,5 m/s. To przyzwoite warunki do dobrego działania elektrowni wiatrowych.
Przydomowa elektrownia wiatrowa – pozwolenia i formalności

Jakie formalności czekają użytkowników przydomowej elektrowni wiatrowej? Mikroinstalacje wiatrowe wymagają pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie i uwzględnienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gdy:
- ich moc przekracza 40 kW[2],
- ich całkowita wysokość przekracza 3 m,
- wystają poza obrys budynku wyżej niż 3 m,
- ingerują w konstrukcję dachu[3].
Powyższe wymagania są określone w ustawie Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414). Jeśli zdecydujesz się na mniejszą instalację, która nie spełni żadnego z powyższych warunków, wystarczy, że zgłosisz budowę elektrowni w Urzędzie Gminy. Przydomowa elektrownia wiatrowa może być ciekawym i użytecznym źródłem dodatkowej energii elektrycznej. Ponieważ jej budowa wymaga znaczących nakładów finansowych, przed podjęciem decyzji warto dobrze przeliczyć opłacalność tego projektu i szacowany czas zwrotu z inwestycji.
[1] Źródło: https://www.extradom.pl/porady/artykul-przydomowa-elektrownia-wiatrowa-jak-dziala-i-ile-kosztuje (dostęp 22.06.2021 r.)
[2] Źródło: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Rzad-pozytywnie-zaopiniowal-projekt-dotyczacy-farm-wiatrowych-974.html (dostęp: 9.03.2021 r.)
[3] Źródło: https://enerad.pl/aktualnosci/przydomowa-elektrownia-wiatrowa-cena-jak-dziala/ (dostęp: 09.03.2021 r.)