Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Magazyn energii dla domu – czy warto zainwestować w to rozwiązanie? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Zastanawiasz się, czy warto kupić magazyn energii dla domu jednorodzinnego? Analizujemy argumenty za gromadzeniem zapasów prądu na własne potrzeby. Po przeczytaniu tego artykułu samodzielnie ocenisz, czy magazyny energii są warte swojej ceny. 


 

Czym jest domowy magazyn energii elektrycznej? 

Domowe magazyny energii to urządzenia, które są zdolne zgromadzić określoną ilość prądu. Ich zadaniem jest przyjmowanie, a następnie oddawanie energii, czyli zasilanie różnego typu urządzeń elektrycznych. 

Domowy magazyn energii składa się z jednego lub kilku akumulatorów zespolonych w jednej obudowie. Obecnie są to najczęściej akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe). Charakteryzują się dużą pojemnością, niewielkimi rozmiarami i małą wagą w porównaniu np. do akumulatorów wykonanych w technologii kwasowej. Ponadto są bardzo odporne na głębokie i częste rozładowywanie: wytrzymują wiele tysięcy cykli (rozładowania i ponownego ładowania). 

Jakie funkcje pełnią domowe magazyny energii elektrycznej? 

Magazyn energii dla domu jednorodzinnego może być wykorzystywany na dwa sposoby: 

  • odbiornik nadwyżek własnej produkcji prądu – domowy magazyn energii przyjmuje nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej (PV) lub turbiny wiatrowej. 
  • zasilanie awaryjne – zestaw akumulatorów pozwala podtrzymać zasilanie  wydzielonych obwodów w budynku, np. ogrzewania lub całego budynku, w czasie przerwy w dostawach prądu z sieci. Trzeba  jednak, aby na etapie projektowania instalacji dobrać prawidłową moc i pojemność układu.
 

Magazyn energii od TAURONA może przechowywać energię, którą wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna, a Ty możesz korzystać z niej, kiedy tylko potrzebujesz – w nocy lub podczas ekstremalnych warunków pogodowych.

Dowiedz się więcej

Magazyn energii a ceny dynamiczne  

W kontekście zapowiadanych taryf dynamicznych oraz godzinowych rozliczeń prosumentów magazyn energii może okazać się kluczowym elementem domowego systemu do generowania oszczędności. Odpowiednia konfiguracja magazynu może pozwolić nam na gromadzenie energii, kiedy ceny energii na rynku są niskie i korzystanie z niej w momencie wysokich cen sprzedaży energii elektrycznej.   

Jak magazyn energii do domu współdziała z fotowoltaiką lub turbiną wiatrową?  

Domowy magazyn energii efektywnie współdziała z instalacjami, które wytwarzają prąd z OZE (Odnawialne Źródła Energii), np. instalacją fotowoltaiczną lub turbiną wiatrową. Gdy produkcja przewyższa aktualne zapotrzebowanie domowych instalacji i sprzętów, magazyn energii do domu przejmuje nadwyżki. Gdy zapotrzebowanie na energię w budynku przewyższa produkcję (np.  przy wzroście zapotrzebowania na energię, w nocy lub w czasie bezwietrznej pogody), magazyn pozwala uzupełnić niedobory. 

Jakie korzyści daje magazyn energii do domu? 

Magazyn energii elektrycznej nie jest tani, lecz daje wiele korzyści: od niższych rachunków po większe bezpieczeństwo energetyczne. 

Wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej 

Niezależnie od tego, w jaki sposób rozliczasz prąd z OZE, największe korzyści przynosi wzrost autokonsumpcji. Zarówno przy stosowaniu opustów, jak i w systemie net-billing najbardziej opłaca się zużyć wyprodukowaną energię na własne potrzeby podczas produkcji przez mikroinstalację.

Większe bezpieczeństwo energetyczne 

Magazyny energii pozwalają uzyskać większą niezależność od dostaw zewnętrznych. Na przykład fotowoltaika hybrydowa, wyposażona w magazyn energii, działa nawet wtedy, gdy dochodzi do awarii sieci energetycznej.  Magazyn energii poprawia również i stabilizuje parametry jakościowe energii.   

Gdy ustają dostawy prądu z sieci, magazyn energii dla domu jednorodzinnego pozwala utrzymać zasilanie takich urządzeń jak lodówki i zamrażarki, pompy ciepła, systemy alarmowe czy podstawowe oświetlenie. Zależnie od pojemności akumulatorów i zapotrzebowania Twojego domu, zapewnisz sobie zasilanie awaryjne na kilka godzin, dobę lub dłużej. Jeżeli Twój magazyn współpracuje z instalacją OZE, ten czas może być znacznie dłuższy. 

Domowy magazyn energii obniża rachunki za prąd nawet wtedy, gdy nie współdziała z fotowoltaiką czy turbiną wiatrową. Odpowiednia konfiguracja magazynu może pozwolić na ustawienie harmonogramu i wymusić ładowanie, rozładowanie o określonych porach. Jeśli korzystasz np. z taryfy G12, możesz magazynować prąd, kupując go w tańszej taryfie i korzystać z niego w droższej. 

Zasilanie poza siecią energetyczną  

Domowy magazyn energii, który działa w parze z instalacją fotowoltaiczną lub turbiną wiatrową daje niezależność od sieci energetycznej. Instalacja, która wykorzystuje OZE, pozwala cieszyć się dostępem do energii elektrycznej w domku letniskowym w środku lasu, w górach czy na działce nad jeziorem. Podciągnięcie linii energetycznej do takich miejsc jest bardzo kosztowne, a często wręcz niemożliwe. 

Szczegółowe omówienie zalet gromadzenia energii na własne potrzeby znajdziesz w artykule Magazyn energii fotowoltaicznej – jakie ma zalety? 

Zastanawiasz się, jak dobrać magazyn energii do domu jednorodzinnego? Jeżeli potrzebujesz tylko zasilania awaryjnego, oblicz zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego. Jeśli produkujesz prąd z OZE, uwzględnij też moc instalacji PV lub turbiny wiatrowej. Jeśli chcesz efektywnie zwiększyć oszczędności, należy dokonać analizy profilu zużycia energii i odpowiednio dobrać magazyn energii do zapotrzebowania. 

Jakiej pojemności magazyn energii dla domu jednorodzinnego? 

Standardowy magazyn energii do domu jednorodzinnego ma pojemność od 3 do 10 kWh. Jednak równie dobrze może to być zestaw akumulatorów o pojemności 20 kWh. Aby optymalnie dopasować pojemność magazynu, weź pod uwagę dwie zmienne: zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego i moc instalacji PV. 

Gdy korzystasz z instalacji bez magazynu energii, na bieżąco zużywasz około 20% produkowanego prądu [1].  Prawidłowo dobrana instalacja i odpowiedni dla niej magazyn energii pozwolą na dwukrotne zwiększenie wskaźnika autokonsumpcji, który może przekroczyć nawet 50%. 

Jeżeli chcesz zwiększyć skutecznie autokonsumpcję, wybierz magazyn energii od TAURONA

Jak dobrać magazyn energii do realnego zapotrzebowania na prąd? 

Na podstawie rachunków za prąd ustal dzienne zapotrzebowanie swojego gospodarstwa domowego. Następnie zdecyduj, jak długo chcesz mieć zapewnione zasilanie awaryjne – przy założeniu, że korzystasz z energii bez ograniczania zużycia. 

W większości przypadków wystarcza magazyn, który zapewnia utrzymanie zasilania od kilku godzin do doby. Przerwy w dostawach energii nie trwają zwykle dłużej niż kilka godzin (wyjątkiem są klęski żywiołowe). Jeżeli magazyn energii jest zasilany z fotowoltaiki lub turbiny wiatrowej, może podtrzymywać zasilanie przez wiele dni. Jest szczególnie skuteczny w sytuacji, gdy ograniczysz pobór prądu do najpotrzebniejszych systemów i sprzętów domowych. 

Ile kosztuje magazyn energii dla domu jednorodzinnego? 

Największą barierą w popularyzacji magazynów energii jest ich wysoka cena. Niewielkie urządzenie o pojemności 5 kWh może kosztować tyle, ile cała instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp.  

Ceny magazynów energii o pojemności 10 kWh mieszczą się w przedziale 30-40 tys. zł. Dlatego decyzja o zakupie magazynu energii powinna być poparta dokładną kalkulacją możliwych zysków.  

Jeżeli jesteś na etapie projektowania elektrowni słonecznej, zainteresuje Cię artykuł Ile kosztuje fotowoltaika? Koszt instalacji i urządzeń 

Koszt zakupu magazynu energii możesz znacznie obniżyć dzięki bezzwrotnym dotacjom. Najlepszym przykładem jest rządowy program Mój Prąd. Przewidziano w nim dotacje na zakup urządzeń, które zwiększają autokonsumpcję produkowanej energii elektrycznej. Ogłoszenia naboru wniosków do edycji 6.0 można spodziewać się w połowie 2024 roku. 

Jeżeli wybierzesz magazyn energii od TAURONA, możesz skorzystać z kredytu na preferencyjnych warunkach. Okres spłaty to nawet 12 lat! Wypełnij Formularz Magazyny Energii, aby uzyskać szczegółowe informacje. 

Źródło: 

[1]: https://fotowoltaikaonline.pl/magazyn-energii (odczyt 24.03.2024)