Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 000

OZE w pigułce – to warto wiedzieć

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE) to nie tylko sposób, by ratować środowisko naturalne. Dzięki nim wprowadzisz realne oszczędności do domowego budżetu. Dlaczego OZE cieszą się rosnącą popularnością? Sprawdź, jak możesz wykorzystać energię odnawialną w swoim domu!


 

Źródła energii odnawialnej

OZE to naturalne zasoby energii, które nie ulegają wyczerpaniu, ponieważ odnawiają się w stosunkowo krótkim czasie.

Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy:

  • energię słoneczną – wykorzystywaną przez instalacje fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne,
  • energię wodną – to energia pozyskiwana z prądów wodnych dzięki turbinom i hydrogeneratorom w siłowniach wodnych,
  • energię wiatrową – prąd pozyskiwany jest dzięki ruchowi powietrza, który napędza turbiny wiatrowe,
  • energię geotermalną – czyli odnawialną energię z wnętrza Ziemi. Energia geotermalna pobierana jest za pomocą gruntowych pomp ciepła lub głębokich odwiertów z wód podziemnych lub gruntu,
  • biomasę – pozyskiwaną z rozkładu substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego – wykorzystywaną w procesach bezpośredniego spalania, przetwarzaną na paliwa ciekłe lub gazowe.

Przeciwieństwem OZE są nieodnawialne źródła energii, których zasoby odtwarzają się niezwykle powoli lub wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran.

Energia odnawialna w Twoim domu

Korzyści płynące z instalowania OZE w gospodarstwie domowym są niepodważalne. Warto je przemyśleć już na etapie projektowania domu, chociaż w wielu przypadkach możesz je zainstalować również na/w stojącej już posiadłości.

Zobacz, jak możesz wykorzystać energię odnawialną w swoim domu:

Instalacje fotowoltaiczne

Dzięki instalacji fotowoltaicznej korzystasz z ekologicznej energii elektrycznej. Słonce świeci na panele słoneczne, które wytwarzają dzięki temu prąd stały. Ten za pomocą falownika przekształcany jest w prąd zmienny i zasila wszystkie urządzenia w Twoim domu.

Szczegółowe informacje o fotowoltaice znajdziesz tutaj: Fotowoltaika od TAURONA

Pompy ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia, które ogrzeją Twój dom w sposób bezobsługowy, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Ich działanie jest porównywane do działania lodówki. Jaka jest różnica? Lodówka wyprowadza ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. Pompa działa w przeciwnym kierunku: „zabiera” ciepło z przestrzeni zewnętrznej i oddaje energię do wnętrza domu w postaci ciepła. Urządzenia te gwarantują nie tylko komfort używania, ale i spore oszczędności – oddają 6x więcej energii niż pobierają. Ich montaż odbywa się zazwyczaj bez ingerencji w strukturę budynku, a sama pompa doskonale współpracuje z fotowoltaiką.

Jeśli szukasz taniego w eksploatacji źródła ciepła na lata, sprawdź koniecznie ofertę w kredycie 0% z możliwością uzyskania dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”: Pompy ciepła od TAURONA

Przydomowe elektrownie wodne

Przez Twoją ziemię przepływa rzeka? Możesz rozważyć inwestycję w OZE i budowę przydomowej elektrowni wodnej. Jej postawienie jest czasochłonne, ale sama technologia jest doskonale opatentowana. Elektrownia wodna może być zdalnie sterowana i uniezależni Cię od zewnętrznych dostawców.

Przydomowe elektrownie wiatrowe

Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym często wieje wiatr, możesz czerpać z tego benefity. Przydomowa elektrownia wiatrowa pomoże Ci wykorzystać energię wiatrową do zasilenia domowych sprzętów. Chociaż przydomowa elektrownia wiatrowa nie sprawi, że Twój dom stanie się samowystarczalny pod względem energii, wpłynie jednak na obniżenie bieżących rachunków za prąd. Zainteresował Cię ten temat? Zapoznaj się z tym artykułem: Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca?

Nie masz możliwości, żeby samodzielnie wytwarzać zieloną energię? Wybierz ofertę prądu z odnawialnych źródeł w TAURONIE. Sprawdź: Prąd EKO z serwisantem 24H

Zielona energia to ekologia oraz ekonomia w jednym. Odnawialne źródła energii doskonale wpisują się także w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Wybór rozwiązań, które wykorzystają OZE to dobry krok w kierunku ochrony środowiska przyrodniczego, ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zmniejszenia wpływu na zmiany klimatu. Wiatr, woda i słońce są w stanie zabezpieczyć społeczeństwo i zaspokoić jego energetyczne potrzeby bez degradacji środowiska, a Tobie zapewnić odczuwalne oszczędności.