Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 652

Czy recykling plastiku ma sens?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem plastiku. Dosłownie i w przenośni. W tworzywo sztuczne zapakowane jest niemalże wszystko. Od chemii gospodarczej, przez zabawki, aż po artykuły spożywcze. Niektóre dyskonty oferują nawet zafoliowane warzywa i owoce. Czy wrzucanie tych opakowań do żółtych pojemników ma sens? Czy recykling plastiku się opłaca? Jakie są różnice między tworzywami? Zaskoczyły Cię te pytania? Przeczytaj i sprawdź.


 

Świat tonie w plastiku. Zgodnie z danymi analiz PlasticsEurope (2010 i 2020) masa produktów wykonanych z plastiku w 1950 roku wynosiła 1,5 mln ton. W 2008 było go już 245 mln ton. Dziesięć lat później (2018) – 359 mln, a w 2019 – 368 mln ton i liczba ta nieustannie rośnie[1].  

Rodzaje plastiku i możliwości ich recyklingu

Każde opakowanie z plastiku powinno zawierać oznaczenie, które mówi o tym, z jakiego rodzaju tworzywa sztucznego jest wykonane. Poznaj je i przekonaj się, które z nich są bezpieczne dla zdrowia i nadają się do recyklingu!

PET – 1

Jest jedną z najczęściej spotykanych odmian plastiku. Produkuje się z niego między innymi:

 • butelki do wody, napojów, olejów,
 • opakowania do ryżu, kaszy, makaronu,
 • pojemniki do jogurtów, śmietan,
 • folię do owijania wędlin i serów.

Czy jest bezpieczny? To dyskusyjna kwestia. Z jednej strony został dopuszczony do wykorzystania z produktami spożywczymi, z drugiej – coraz częściej mówi się o przedostawaniu się amonu do wody pod wpływem ciepła. Im dłużej butelka jest narażona na działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych, tym więcej substancji może znaleźć się w wodzie butelkowanej.

Czy PET 01 nadaj się do recyklingu? Tak. Oczyszczone opakowania można powtórnie przerobić i wykorzystać do stworzenia nowych produktów.

HDPE – 2

Ten rodzaj tworzywa sztucznego uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych. Używane jest przede wszystkim do produkcji zabawek i akcesoriów dla dzieci. Nieśmiało wchodzi również na rynek przetworów mlecznych. Wykorzystuje się je także przy produkcji nart, markerów, żagli, zmywaczy do paznokci, toników. Wykonane z niego opakowania możesz wtórnie użytkować. Nadaje się także znakomicie do recyklingu.

PVC – 3

Ten plastik znajdziesz głównie w budownictwie oraz medycynie. Wykorzystuje się go do produkcji:

 • rur, złączek,
 • obudowy drzwi i okien,
 • strzykawek, cewników, rurek,
 • płyt gramofonowych.

Nie powinien mieć kontaktu z artykułami spożywczymi. W procesie spalania może wydzielać toksyny. Nie nadaje się do recyklingu.  

LDPE – 4

Z tego tworzywa najczęściej produkuje się:

 • torby plastikowe, reklamówki,
 • worki na śmieci.

Jest uznawane za stosunkowo bezpieczne, jednak rzadko poddaje się je recyklingowi (jest trudny do obróbki).

PP – 5

Jeden z najbezpieczniejszych plastików dla Twojego zdrowia! Ten rodzaj tworzywa najczęściej spotkasz w:

 • zakrętkach butelek,
 • opakowaniach żywności (np. lunchboxach) i soczewek,
 • rurach, izolacjach przewodów elektrycznych, płytach, profilach, folii, włóknach.

PS – 6

Na pewno znasz go pod nazwą styropian. Niestety jest wyjątkowo toksyczny i nie powinien mieć kontaktu z żywnością. Pod wpływem ciepła wydziela toksyny. Rzadko też nadaje się do recyklingu.

OTHER – 7

Wszystko, co nie zmieści się w powyższej klasyfikacji, ląduje właśnie w kategorii OTHER. Nie nadaje się ona do przechowywania żywności, gdyż może zawierać niebezpieczny dla organizmów bisfenol A (BPA). Tej grupy nie poddaje się recyklingowi.

Czy wiesz, że…?

 

Recykling tylko jednego kilograma plastiku zmniejsza emisję dwutlenku węgla o dwa kilogramy w przeciwieństwie do produkcji z użyciem surowców pierwotnych.

Przetwarzanie plastiku

Recykling plastiku może przynieść znaczące korzyści ekonomiczne i ekologiczne – rozkłada się nawet 1000 lat. Tworzywa sztuczne (najczęściej PET i HDPE) przetwarzane są na granulat, z którego powstają nowe produkty: folia spożywcza, worki na śmieci, zabawki, ale nie tylko.

Zobacz, co jeszcze powstaje z przetworzonego plastiku:

 • meble ogrodowe,
 • ekrany akustyczne, słupki drogowe, ogrodzenia,
 • ramy okien i drzwi,
 • ubrania i wypełnienia do ubrań,
 • artykuły szkolne i zabawki,
 • oleje opałowe,
 • sprzęt turystyczny.

Czy wiesz, że…?

 

Każdego roku na całym świecie zużywa się ok. 500 miliardów toreb plastikowych2

Chcesz prowadzić bardziej ekologiczne życie? Sprawdź 27 cennych wskazówek: Zero waste w praktyce

Nie jesteś w stanie wykluczyć plastiku ze swojego życia, ale możesz minimalizować jego ilość każdego dnia i wykorzystywać wtórnie. Niezbędne są też odgórne dyrektywy, które zablokują produkcję „jednorazowego” plastiku i realna odpowiedzialność głównych producentów tworzyw sztucznych. Świat musi szukać i wprowadzać lepsze rozwiązania, by chronić środowisko naturalne i zmniejszyć ślad węglowy.  

[1] https://ekoguru.pl/baza-wiedzy/recykling-plastiku-ma-sens/
[2] https://dziecisawazne.pl/20-zaskakujacych-faktow-na-temat-plastiku/