Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


8 310

Segregacja śmieci w domu, czyli jak prawidłowo segregować odpady? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

W teorii zasada segregacji śmieci jest dość prosta – należy segregować surowce takie jak metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne oraz oddzielać je od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najbardziej wartościowych surowców do recyklingu. Niestety w praktyce okazuje się, że często nie wiemy, jak poprawnie segregować śmieci.


 

Dlaczego segregacja śmieci sprawia trudności? Ponieważ często nie wiemy, co zrobić z odpadami zanieczyszczonymi resztkami jedzenia, gdzie wyrzucać opakowania wykonane z różnych materiałów, które odpady organiczne nadają się do biodegradacji czy też jakie śmieci należy tratować jako odpady niebezpieczne? Podpowiadamy, jak prawidłowo segregować śmieci, i odpowiadamy na te i inne często pojawiające się pytania

Jak segregować śmieci w domu? 

W Polsce obowiązują spójne standardy, które wprowadzają kolorowe pojemniki do segregacji śmieci. Podstawowe kolory segregacji śmieci to żółty dla metali i tworzyw sztucznych, niebieski dla papieru, zielony dla szkła, brązowy dla bioodpadów i szary dla odpadów zmieszanych. Jakie śmieci powinny trafić do poszczególnych pojemników? 

Niebieski – papier 

Oczywiste wydaje się, że do pojemnika na papier powinien być wyrzucany papier. Jednak okazuje się, że nie każdy rodzaj papieru można wyrzucić do niebieskiego pojemnika. O ile śmiało możesz do niego wrzucić gazety, czasopisma, ulotki, zeszyty, książki, papier biurowy czy opakowania z papieru i tektury, to z całą pewnością do niebieskiego kosza nie powinny trafiać zabrudzone opakowania papierowe lub tekturowe, papier pokryty woskiem, folią lub plastikiem, papier termiczny czy też ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne. Innymi słowy, do niebieskiego pojemnika nie powinny trafić na przykład tłuste opakowania po pizzy, zużyte papierowe talerzyki, paragony, tapety, papierowe worki po cemencie i innych materiałach budowlanych. 

Żółty – metale i tworzywa sztuczne 

Segregacja odpadów, które kwalifikują się do metali i tworzyw sztucznych jest trochę łatwiejsza. Do żółtego pojemnika powinna trafić większość opakowań takich jak butelki plastikowe, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, folia aluminiowa, puszki po napojach i żywności, worki i opakowania foliowe, opakowania wielomateriałowe w tym kartony po soku, mleku czy oleju spożywczym. Wyjątek stanowią opakowania po farbach i lakierach, jak i po oleju silnikowym, gdyż są to substancje trudne do usunięcia i tym samym uniemożliwiają poddanie surowców recyklingowi.  

Co istotne, zanim wyrzucisz opakowania do żółtego pojemnika, opróżnij je z resztek zawartości. Jednak ich nie myj – w sortowni wszystkie odpady zostaną dokładnie umyte. Warto za to zgniatać puszki, butelki i wszelkie inne opakowania. 

Dowiedz się więcej: Jak produkować mniej śmieci? 10 praktycznych wskazówek 

Zielony – szkło 

Do pojemnika na szkło mogą trafić słoiki, butelki i szklane opakowania, o ile nie są wykonane z połączonych trwale kilku surowców. Do zielonego kontenera nie powinno się za to wyrzucać szkła żaroodpornego, luster, żarówek, szyb okiennych i zbrojonych, ceramiki, kryształów, fajansu i porcelany. Gdy segregujesz odpady, warto pamiętać, że niektóre gminy wymagają oddzielania szkła bezbarwnego od kolorowego. 

Brązowy – odpady biodegradowalne 

Przyjęte zasady segregacji śmieci określają również, jak segregować odpady organiczne. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie odpadki z tej kategorii powinny trafić do brązowego pojemnika. Co zatem możemy wyrzucać do kontenera z odpadami biodegradowalnymi? Trafić tam powinny wszystkie odpady roślinne, czyli obierki, liście, kwiaty, skoszona trawa, gałęzie drzew i krzewów, trociny, kora drzew oraz niezaimpregnowane drewno. Śmiało możesz także wyrzucić fusy po kawie i herbacie, a także skorupki jaj.  

Wśród odpadów biodegradowalnych nie powinno się za to znaleźć mięso, kości i inne tłuste resztki żywności, olej jadalny, odchody zwierząt, ziemia, kamienie, popiół z węgla kamiennego, drewno impregnowane, płyty wiórowe i pilśniowe. Odpady biodegradowalne najlepiej wrzucać do pojemnika luzem, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to należy umieścić je w workach biodegradowalnych oznaczonych specjalnym certyfikatem potwierdzającym, że jest to worek kompostowalny.

Szary – odpady zmieszane 

Niemal wszystko to, czego nie udało się wyrzucić do wymienionych wyżej pojemników, powinno trafić do odpadów zmieszanych, a więc do szarego kontenera. Powinny tu się znaleźć na przykład stare ubrania, buty i inne tekstylia, zabrudzony papier, resztki żywności czy odchody zwierząt. Wyjątek stanowią odpady niebezpieczne, w tym zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, baterie i akumulatory, lampy fluorescencyjne, świetlówki i żarówki led, substancje żrące, a także leki i odpady medyczne. Osobno należy także traktować opony, zużyte lub przeterminowane gaśnice, odpady wielkogabarytowe oraz odpady remontowe. Jak segregować śmieci tego typu? 

Przeczytaj również: Od less waste do zero waste – zgodnie z zasadą 5R 

Segregacja śmieci – jak segregować nietypowe odpady? 

Śmieci, które nie powinny trafić do zwykłych kontenerów, należy potraktować w specjalny sposób, na przykład dostarczając je do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jest to miejsce, w którym możesz oddać wszystkie odpady, które ze względu na swój charakter, skład chemiczny lub właściwości fizyczne mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, zdrowia ludzi lub prowadzić do zanieczyszczenia procesów przetwarzania odpadów.  

Do PSZOK-u powinny zatem trafić na przykład elektrośmieci, odpady medyczne, opady remontowo-budowlane, niebezpieczne substancje chemiczne, ale i odpady wielkogabarytowe. Wszystkie śmieci, które nie powinny trafić do zwykłych kontenerów, należy dostarczyć do PSZOK. Oczywiście drobne odpady takie jak baterie, świetlówki czy przeterminowane leki można też dostarczyć do punktów handlowych, w których znajdują się pojemniki przeznaczone na tego typu odpady. 

Jak widać, segregacja śmieci w domu nie jest trudna. Wystarczy tylko pamiętać, jakie odpady wyrzucać do niebieskich, zielonych, żółtych i brązowych pojemników. Pozostałe powinny trafić do odpadów zmieszanych lub do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Skrót PSZOK oznacza Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jest to miejsce, w którym można oddać wszelkiego rodzaju odpady komunalne, które ze względu na swoją specyfikę nie powinny być wyrzucane do zwykłych kontenerów na śmieci. Do PSZOK-u powinny trafiać elektrośmieci, chemikalia i substancje toksyczne, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady remontowo-budowlane, przeterminowane leki oraz odpady medyczne.

Zaleca się, aby bioodpady wyrzucać luzem, ewentualnie w specjalnych workach kompostowalnych, które ulegają szybkiemu rozkładowi. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy worek biodegradowalny jest workiem kompostowalnym! Dlaczego sposób wyrzucania bioodpadów jest tak istotny? Ponieważ wyrzucanie tego typu odpadów w zwykłych workach na śmieci sprawia, że trudno ze zgromadzonych bioodpadów wymieszanych z tworzywami sztucznymi uzyskać wartościowy kompost.