Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


49 590

Fusy z kawy – zastosowanie w domu i ogrodzie 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Codziennie generujemy spore ilości odpadów. Są jednak takie, które możemy wykorzystać – do kosza na śmieci nie powinny trafiać fusy z kawy. Możesz zrobić z nich naprawdę dobry użytek. Dowiedz się, jak wykorzystać fusy w domu oraz w ogrodzie.


 

Fusy z kawy – ekologiczne rozwiązanie codziennych problemów 

1. Pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów 

Najprostszy ze sposobów to wykorzystanie fusów z kawy jako pochłaniacza nieprzyjemnych zapachów. Suche fusy z kawy umieść w małych pojemniczkach lub w materiałowych woreczkach i włóż do szaf z ubraniami, butami, do szafek kuchennych, a nawet lodówki.  

2. Odstraszacz insektów 

Suche fusy z kawy skutecznie odstraszają też wiele insektów, na czele z muszkami owocówkami, mrówkami, mszycami czy pchłami. Rozsyp je na płaskim talerzyku w miejscu, które chcesz zabezpieczyć przed owadami. Fusami możesz oprószyć też ziemię w doniczkach.

3. Naturalny środek czystości 

 W połączeniu z wodą, fusy z kawy stanowią naturalny środek czyszczący i odtłuszczający. Nadaje się do mycia naczyń, usuwania uporczywych plam z rozmaitych powierzchni i polerowania metalowych przedmiotów. Jeżeli masz problem z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami na naczyniach czy garnkach, wystarczy delikatnie przetrzeć je fusami z kawy za pomocą gąbki, a następnie dokładnie spłukać pod bieżącą wodą. Fusy są delikatniejsze niż druciana gąbka, a więc nie porysują naczyń. Poradzą sobie również z plamami po winie lub soku na drewnianych powierzchniach. Wsypanie niewielkiej ilości fusów z kawy do rur pomaga także oczyścić je z tłuszczu i resztek jedzenia.

4. Peeling z fusów kawy  

Fusy z kawy zastosuj również do własnej pielęgnacji. Peeling z fusów kawy poprawia krążenie krwi, a dodatkowo dzięki ujędrniającym właściwościom kofeiny pomaga przy redukcji cellulitu. Jak zrobić taki peeling? Fusy z kawy wymieszaj z odrobiną wody lub z olejkiem do ciała i rozmasuj na skórze. Dodatkowym bonusem jest to, że skóra nabierze odcień charakterystyczny dla zdrowej opalenizny, więc to delikatny i w pełni naturalny samoopalacz. 

5. Fusy z kawy do kwiatów 

Możliwe jest również wykorzystanie fusów z kawy w pielęgnacji roślin doniczkowych. Są one bogate w ważne dla roślin składniki takie jak fosfor, magnez, potas i związki azotu, które odpowiadają za właściwy rozwój systemu korzeniowego, kwitnienie, owocowanie i tworzenie nasion, stymulują wzrost roślin i wytwarzanie młodych pędów, a do tego wspierają fotosyntezę. Co ciekawe, fusy z kawy jako nawóz, działają długotrwale i łagodnie, a przy tym spulchniają glebę, neutralizują nadmiar wapnia z wody, którą podlewane są rośliny i zmniejszają tendencję podłoża do przesychania.  

Najlepiej stosować fusy z kawy do kwiatów doniczkowych, które lubią glebę o kwasowym pH, a więc między innymi paprocie, anturium, draceny, fiołki, storczyki oraz kaktusy. Jeśli chcesz użyć fusów z kawy do pielęgnacji kwiatów, pamiętaj, aby robić to z umiarem, gdyż zbyt duża ilość nawozu może zaszkodzić roślinom. 

Nie tylko fusy z kawy pomagają w pielęgnacji domowych kwiatów. Poznaj nawozy domowej roboty – skuteczne i naturalne środki ochrony i pielęgnacji roślin

Fusy z kawy – zastosowanie w ogrodzie 

Fusy z kawy sprawdzają się doskonale nie tylko w domu, ale też w przydomowym ogródku. 

6. Pielęgnacja roślin ogrodowych 

Jak wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie? Znakomicie nadają się do pielęgnacji i ochrony roślin ozdobnych, takich jak hortensje, azalie, magnolie, wrzosy czy różaneczniki. Użyj ich też w pielęgnacji warzyw, np. pomidorów, rzodkiewek, buraków i roślin strączkowych. Z fusów z kawy przygotuj roztwór do podlewania roślin. Zmieszaj je z nasionami przed ich wysiewem lub bezpośrednio z podłożem, a także ściółkując ziemię wokół roślin. 

7. Fusy z kawy na trawnik 

Równomierne rozprowadzenie fusów z kawy na trawniku to prosty sposób nie tylko na poprawę jakości muraw. Pomoże również wyeliminować liczne szkodniki i chwasty. 

8. Fusy z kawy na ślimaki i inne szkodniki 

Dobrym pomysłem jest zastosowanie fusów z kawy jako ściółki wokół roślin. Przysyp je korą sosnową, dzięki czemu fusów nie rozdmucha wiatr. W ten sposób skutecznie zabezpieczysz je przed przedostawaniem się ślimaków na liście, a dodatkowo ograniczysz wzrost chwastów i zapewnisz glebie odpowiednią wilgotność. 

9. Cenny składnik kompostu 

Fusy po kawie warto wrzucać do kompostownika, gdyż wzbogacają one pryzmę kompostową w cenne składniki mineralne, przyspieszają proces kompostowania, napowietrzają i spulchniają kompost. Z powodzeniem wabią też dżdżownice, które wspierają proces kompostowania. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do artykułu: Kompostownik przydomowy – jak zbudować i prowadzić? 

Jak przygotować i przechowywać fusy z kawy? 

Aby właściwie wykorzystać fusy z kawy w domu i w ogrodzie należy je odpowiednio przygotować. Fusy po zaparzaniu kawy odsącz z nadmiaru wody. Delikatnie wyciśnij je w rękach lub skorzystaj z papierowego ręcznika. Następnie rozłóż je na płaskiej powierzchni, by mogły wyschnąć. Do tego celu świetnie nadaje się na przykład papier śniadaniowy. Wystarczy kilka godzin, aby fusy całkowicie wyschły.  

Wysuszone fusy przełóż do szczelnego pojemnika. Najlepiej sprawdzi się szczelny szklany słoik, który zabezpieczy je przed wilgocią. Fusy przechowuj w chłodnym i suchym miejscu, z dala od wilgoci i światła słonecznego. To pomoże zachować ich świeżość. Staraj się na bieżąco zużywać fusy z kawy, gdyż po pewnym czasie tracą one swoje właściwości. 

Fusy po kawie w domu i w ogrodzie mogą ograniczyć, a nawet całkowicie zastąpić wiele preparatów – nawozów do roślin, herbicydów, środków owadobójczych, odświeżaczy zapachów, bądź niektórych środków czyszczących i kosmetyków. W efekcie ich regularne stosowanie oznacza zarówno korzyści dla środowiska, jak i dla portfela. Dlatego warto eksperymentować z wykorzystaniem fusów z kawy każdego dnia. 

 

Sprawdź 36 ekoporad, dzięki którym codzienne obowiązki będą bardziej przyjazne środowisku

Pobierz darmowy poradnik

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Fusy z kawy mają lekko kwasowy odczyn, a dodatkowo neutralizują wapń zawarty w wodzie z kranu. Regularnie stosowane stopniowo obniżają pH gleby. Używaj ich przede wszystkim do pielęgnacji roślin kwasolubnych takich jak azalie, hortensje, rododendrony, cyklameny, wrzosy, piwonie, bluszcze, fiołki, magnolie, paprocie. 

Fusy z kawy mogą działać jako naturalny środek odstraszający mrówki ze względu na zawartość kofeiny, która jest dla nich drażniąca. Zapach kawy zakłóca też scentralizowany szlak komunikacyjny mrówek, przez co unikają one miejsc, gdzie taka woń się unosi. Oczywiście skuteczność fusów z kawy jako środka odstraszającego mrówki może być różna w zależności od gatunku mrówki oraz warunków środowiskowych, dlatego nie zawsze ich zastosowanie może być wystarczające jako jedyny sposób walki z niechcianymi insektami.