Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


55 082

Ile kosztuje fotowoltaika? Koszt instalacji i urządzeń

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Panele fotowoltaiczne na posesji lub na dachu domu jednorodzinnego stają się standardem. W ciągu ostatnich kilkunastu lat cena modułów słonecznych spadła nawet o 90%. Sprawdziliśmy, ile kosztuje fotowoltaika w 2024r. Analizujemy, co składa się na całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej. Podpowiadamy, jak zmniejszyć koszt budowy przydomowej elektrowni słonecznej.


 

Co składa się na koszt fotowoltaiki? 

Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Przy szacowaniu wielkości inwestycji uwzględnij omówione niżej składniki. 

Koszt paneli fotowoltaicznych 

Panele fotowoltaiczne to element, od którego zależy moc instalacji fotowoltaicznej. Ceny paneli fotowoltaicznych to nawet 50% łącznych kosztów inwestycji. Panele słoneczne różnią się cenami w zależności od modelu, producenta czy miejsca zakupu. 

Zakup inwertera

Moc paneli fotowoltaicznych decyduje o wyborze inwertera (falownika). Urządzenie zamienia prąd stały (DC), który płynie z ogniw fotowoltaicznych na prąd przemienny (AC), możliwy do wykorzystania przez domowe systemy i urządzenia elektryczne. 

Ponadto falownik zarządza instalacją fotowoltaiczną: automatycznie monitoruje produkcję prądu i uzupełnia niedobory lub przekazuje nadwyżki do sieci energetycznej. Cena urządzeń to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku mniejszych instalacji zakup inwertera może stanowić 25% ogólnych kosztów inwestycji. 

Cena magazynu energii elektrycznej 

Magazyn energii pozwala skonsumować więcej prądu z własnej produkcji bez przekazywania jej do sieci publicznej. Niezależnie od sposobu rozliczania się (system opustów lub net-billing), im wyższa autokonsumpcja, tym większe korzyści dla prosumenta. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii jest większa od tradycyjnej. 

Magazyny energii elektrycznej to nic innego jak akumulatory kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe lub najnowocześniejsze trwałe baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4). Zamiast odprowadzać energię elektryczną do sieci, gromadzisz nadwyżki w akumulatorach. Twoje gospodarstwo domowe może z nich korzystać wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem – w tym czasie, gdy wydajność paneli słonecznych jest mała lub zerowa. 

Więcej informacji na temat roli falowników znajdziesz w artykule: Fotowoltaika off-grid czy on-grid – którą opcję wybrać? 

Wykonanie konstrukcji nośnej 

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy też od tego, ile będzie kosztował montaż fotowoltaiki. Konieczne są odpowiednie stelaże i śruby montażowe. W przypadku montażu systemu fotowoltaicznego na gruncie konstrukcja nośna potrzebuje solidnego posadowienia – musi zachować odpowiednie ustawienie i utrzymać ciężar modułów fotowoltaicznych. Gdy wykorzystujesz naturalne nachylenie dachu i jego konstrukcję nośną, koszty mocowania są znacznie niższe. 

Montaż paneli fotowoltaicznych 

Gdy kalkulujesz koszty inwestycji, nie możesz pominąć wydatków na montaż instalacji fotowoltaicznej. Usługę najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej, doświadczonej ekipie. Błędy popełnione w trakcie budowy i przyłączania do sieci energetycznej mogą bardzo mocno podnieść ogólne koszty fotowoltaiki.

Najlepiej skorzystaj ze sprawdzonej oferty fotowoltaiki od TAURONA. Zapewniamy optymalne koszty podzespołów, dobrą jakość komponentów i profesjonalną, wykwalifikowaną ekipę z certyfikatami.

Ceny fotowoltaiki. Elementy, na których nie warto oszczędzać 

W poprzednim punkcie podaliśmy orientacyjny rozkład kosztów fotowoltaiki. Zanim poznasz konkretne ceny, zwróć uwagę na jeden bardzo ważny aspekt tej inwestycji. W praktycznie każdej kategorii wydatków możesz wybrać produkty i usługi z wyższej lub niższej półki. Pamiętaj jednak, że stosowanie wyłącznie kryterium najniższej ceny, przesadne oszczędzanie na jakości komponentów i usług montażowych może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. 

Poniżej zwięzłe omówienie najważniejszych elementów, na których nie opłaca się oszczędzać przy budowie instalacji fotowoltaicznych. 

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to podstawowy komponent instalacji PV. Ich jakość ma bezpośredni wpływ na efektywność i niezawodność pracy całego systemu fotowoltaicznego. Obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są panele monokrystaliczne – charakteryzujące się najwyższą wydajnością. 

O tym, co wyróżnia wysokiej jakości ogniwa słoneczne i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem, przeczytasz w artykule: Panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

Inwerter (falownik) 

Falownik zmienia prąd stały produkowany przez panele na prąd zmienny, który możesz wykorzystać w swoich urządzeniach elektrycznych. To bardzo złożone urządzenie, które ulega awarii zwykle szybciej niż same ogniwa fotowoltaiczne. Zdecydowanie nie warto wybierać urządzeń z niższej półki. Każda usterka tego sprzętu spowoduje przerwę w pracy całej instalacji. 

Wszystko, co warto wiedzieć na temat działania inwerterów w instalacjach fotowoltaicznych, znajdziesz w artykule: Falownik do fotowoltaiki – rodzaje, parametry i dobór. 

Montaż 

Firma, która zajmuje się montażem fotowoltaiki, ma ogromny wpływ na działanie Twojej instalacji. Tańsze i mniej profesjonalne ekipy oszczędzają na jakości elementów montażowych. Efektem może być większa liczba usterek i niewystarczająca (mniejsza od nominalnej) wydajność produkcji prądu. Ponadto brak doświadczenia ekipy skutkuje zazwyczaj przedłużaniem się prac montażowych.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Sprawdź szczegóły oferty bądź zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Od czego zależy koszt instalacji? 

Już wiesz, że gdy budujesz instalację fotowoltaiczną, nie warto oszczędzać na montażu, jakości inwerterów i paneli fotowoltaicznych. W tym punkcie dowiesz się więcej o tym, od czego zależy koszt instalacji paneli fotowoltaicznych. Do najważniejszych elementów, które mają na to wpływ, należą: 

Jakość wykorzystywanych komponentów 

Standardowe podzespoły kosztują mniej niż ich odpowiedniki w wersji premium. Z kolei produkty z niższej półki są dużo tańsze, jednak z powodu słabej jakości podzespołów mogą finalnie kosztować Cię dużo więcej. Po doliczeniu ewentualnych kosztów serwisu czy wymiany może okazać się, że oszczędność była całkowicie pozorna. Nie warto tracić czasu i pieniędzy na zmaganie się z awariami niskiej jakości komponentów. 

Moc instalacji fotowoltaicznej 

Im wyższa moc instalacji, tym niższa cena za 1 kWp. Chociaż jeszcze do niedawna standardową mocą instalacji było 5 kWp, obecnie coraz częściej można spotkać przydomowe instalacje nawet o mocy 10 kWp. Niestety często instalacje są przewymiarowane. Dlatego tak istotne jest, by prawidłowo dobrać moc do zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym. Prawidłowy dobór instalacji przełoży się na szybki zwrot inwestycji. 

Lokalizacja instalacji 

Instalacje montowane na gruncie są droższe od tych montowanych na dachu. Wynika to z wyższych kosztów przygotowania i montażu stelaży. Często dochodzi też koszt zabezpieczeń (np. ogrodzenia), które chronią panele fotowoltaiczne przed celowym lub przypadkowym uszkodzeniem (ludzie, zwierzęta). 

Koszty montażu fotowoltaiki

Stawki firm montujących panele fotowoltaiczne mogą znacząco różnić się między sobą. Warto porównać ceny na lokalnym rynku. Jednak nie wybieraj najtańszej firmy – postaw na doświadczenie i dobre referencje. 

Czy instalacja fotowoltaiczna jest droga w eksploatacji? 

Instalacja fotowoltaiczna jest łatwa w eksploatacji. Jednak do bezawaryjnego i wydajnego działania wymaga regularnych zabiegów serwisowych i konserwacyjnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze koszty użytkowe, które musisz wziąć pod uwagę przy eksploatacji fotowoltaiki. 

Stawki za mycie paneli fotowoltaicznych 

Fachowcy odradzają czyszczenie modułów na własną rękę. Bezpieczniej jest zamówić usługę w wyspecjalizowanej firmie. Mycie paneli fotowoltaicznych nie jest konieczne częściej niż dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Silnie zanieczyszczone moduły fotowoltaiczne pracują ze znacznie mniejszą wydajnością, a w efekcie spada opłacalność fotowoltaiki. 

Stawki firm sprzątających zależą od wielkości systemu, stopnia zabrudzenia, dostępności (instalacja fotowoltaiczna na gruncie czy na wysokim dachu). Cena za czyszczenie paneli fotowoltaicznych to 5–25/m2 zł. 

Koszt przeglądu paneli fotowoltaicznych 

Instalacja fotowoltaiczna wymaga przeglądów elektrycznych raz na 5 lat. Tak stanowią przepisy. Natomiast specjaliści zalecają sprawdzenie stanu technicznego instalacji nawet co dwa lata. Dzięki temu można wychwycić drobne usterki i nie dopuścić do poważnej i kosztownej awarii. Prace serwisowe może wykonać wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Badanie musi być potwierdzone stosownym protokołem. 

Przegląd elektryczny instalacji fotowoltaicznej to koszt rzędu 400–1000 zł. Ostateczna wycena zależy od wielkości instalacji, jej dostępności i zakresu prowadzonych prac. Kwota nie jest mała. Pamiętaj jednak, że okresowe przeglądy fotowoltaiki zgodne z wytycznymi instalatora są warunkiem zachowania gwarancji. 

Ile energii elektrycznej dostarczają instalacje fotowoltaiczne? 

Jeżeli chcesz obliczyć, ile zaoszczędzisz, gdy zainstalujesz fotowoltaikę, musisz znać wydajność paneli. Jednostką mocy instalacji fotowoltaicznej jest kilowatopik (kWp). Określa on maksymalną wydajność paneli fotowoltaicznych przy temperaturze 25°C i nasłonecznieniu 1000 W/m2. To warunki idealne, w których 1 kWp dostarcza w ciągu godziny energię elektryczną w ilości 1 kWh. 

Do tak wysokiego poziomu produkcji panele fotowoltaiczne zbliżają się jedynie w bezchmurne dni w godzinach południowych (maksymalnie przez 22,5h). W pozostałych godzinach dnia ich wydajność jest znacznie niższa. Gdy sięgasz po odnawialne źródła energii (OZE), musisz uwzględnić gwałtowne wahania wydajności dziennej i w dłuższych okresach. Dlatego do realnego szacowania wydajności całej instalacji lub poszczególnych paneli słonecznych należy zastosować przelicznik: 

1,25 kWp mocy zainstalowanej = 1000 kWh energii elektrycznej rocznie 

Użyj tego równania, aby dopasować moc paneli do swoich potrzeb. Jeżeli roczne zużycie prądu w Twoim gospodarstwie domowym wynosi np. 3000 kWh, to potrzebujesz instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,75 kWp. Istotne jest, aby dobierać instalację do zapotrzebowania. Wartość produkowanej energii uzależniona jest od wielu czynników, m.in. kierunku instalacji, ilości słonecznych dni w roku czy ewentualnego zacienienie. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, dobierz instalację w taki sposób, aby w skali roku wyprodukowała ona tyle samo energii, co zużywasz.  

Ile kosztuje 1 kWp mocy zainstalowanej?

Średni koszt 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej w 2023 r. mieścił się w granicach 5–15 tys. zł. Na tak duże różnice wpływa cena paneli fotowoltaicznych, falowników, usług montażowych oraz to, czy instalacja doposażona jest w magazyn energii. Możesz zbudować instalację z najtańszych komponentów dostępnych na rynku, postawić na kompromis pomiędzy cenami a jakością albo wybrać wyposażenie w wersji premium. 

Aby podjąć racjonalną decyzję, pamiętaj, że instalacja słoneczna powinna pracować bezawaryjnie i bez spadku wydajności przez 20–30 lat. Dlatego niskie ceny fotowoltaiki nie mogą być jedynym kryterium wyboru. Z drugiej strony technologia pozyskiwania prądu ze słońca stale rozwija się i doskonali. Przeinwestowana fotowoltaika długo zachowa sprawność, lecz za kilka lat może kwalifikować się do wymiany np. ze względu na niską wydajność. Dlatego starannie przeanalizuj koszty i postaraj się wybrać złoty środek.

 

Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania i optymalnej wielkości fotowoltaiki, czy kosztów związanych z inwestycją w panele fotowoltaiczne, pobierz poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę.

POBIERZ

Jak dobrać optymalną moc instalacji? 

Cena instalacji fotowoltaicznej jest wprost proporcjonalna do jej mocy: im więcej energii potrzebujesz, tym większa czeka Cię inwestycja. Szybki zwrot włożonych pieniędzy jest możliwy tylko wtedy, gdy koszt instalacji fotowoltaicznej jest optymalnie dobrany do ilości zużywanego prądu. 

Najłatwiej oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną w przypadku budynków, które już istnieją. Wystarczy sprawdzić rachunki za prąd i obliczyć średnie roczne zużycie prądu. Znacznie trudniej precyzyjnie określić zapotrzebowanie energetyczne nowych lub dopiero planowanych budowli. 

Przy tworzeniu bilansu weź pod uwagę klasę energetyczną obiektu oraz łączną moc urządzeń i systemów, które będą w nim działały. Kluczową rolę odgrywają też nawyki użytkowników obiektu. Osoby świadomie korzystające z energii elektrycznej potrzebują jej znacznie mniej od użytkowników nienawykłych do oszczędzania. Duże znaczenie ma też automatyka oraz inteligentne systemy zarządzania oświetleniem czy ogrzewaniem budynków. 

Przeczytaj również: Czujniki smart home – w jakie warto zainwestować?  

Pamiętaj, że instalację fotowoltaiczną można w każdej chwili rozbudować – zwiększyć liczbę paneli, dodać magazyn energii lub wydajniejszy falownik. Oprócz powiększania mocy elektrowni słonecznej możesz też sięgnąć do innych odnawialnych źródeł energii – takich jak turbina wiatrowa. Dzięki temu zyskasz szansę na produkcję energii również w dni pochmurne, a przede wszystkim w nocy. Na odnawialnych źródłach energii można też oprzeć system ogrzewania. Pompa ciepła zasilana z fotowoltaiki daje możliwość skorzystania z zeroemisyjnej i praktycznie darmowej energii cieplnej. 

Aby szybko oszacować, ilu kWp potrzebujesz, wykorzystaj Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej. 

Jaki jest koszt fotowoltaiki do domu jednorodzinnego? 

Wiesz już, jakie elementy instalacji fotowoltaicznej i jakie koszty należy uwzględnić przy planowaniu budżetu elektrowni słonecznej. Przyszedł czas, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania: ile kosztuje fotowoltaika o konkretnej mocy? Ile dokładnie musisz zapłacić? Koszt fotowoltaiki podajemy w przeliczeniu na 1 kWp (kilowat mocy zainstalowanej). 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp? 

Elektrownia fotowoltaiczna 5 kWp dostarcza w ciągu roku 4–5 kWh energii elektrycznej. Taka ilość wystarcza do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego, które tworzy czteroosobowa rodzina zamieszkująca w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Dlatego moduły słoneczne o zbiorczej mocy od 4 do 6 kWp cieszą się największą popularnością. 

Ile kosztuje fotowoltaika o mocy 5 kWp w 2023 roku? Orientacyjny koszt mieści się w widełkach od 17 do 25 tys. zł.[1] Połowę budżetu pochłania zakup paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj jest ich od 12 do 16 sztuk zależnie od mocy jednostkowej (standardowo od 300 do 400 W). Falownik (inwerter) kosztuje w granicach 3–6 tys. zł. Na okablowanie elektryczne i konstrukcje podtrzymujące trzeba przeznaczyć około 3–4 tys. zł. Projekt instalacji i koszty przyłączenia to kolejne 2–3 tys. zł. 

Istotny udział w kosztach ogólnych ma robocizna. Ostateczna wycena jest bezpośrednio uzależniona od trudności montażu i lokalnych stawek. Zdecydowanie droższy będzie montaż na dachu wysokich budynków w dużych miastach. Znacznie mniej zapłacisz na instalację ogniw słonecznych na dachu domu jednorodzinnego na terenach wiejskich. 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp?

W 2023 r. dobrej jakości instalacja fotowoltaiczna 10 kWp kosztowała 35–45 tys. zł. [2] To cena średnia. Równie dobrze możesz zapłacić 50, 60, a nawet 70 tysięcy złotych. Takie koszty generują wysokiej klasy ogniwa, inwertery i elementy okablowania renomowanych marek. 

Wysoka cena sprzętu z górnej półki zazwyczaj obejmuje ubezpieczenie oraz długie okresy gwarancji – do 10 lat na wady techniczne i 20–40 lat na utrzymanie wydajności produkcji prądu. Gwarancja dobrej klasy falownika wynosi od 5 do 10 lat.  

Przy instalacjach o mocy 10 kWp warto rozważyć dołączenie magazynu energii. Ogólna zasada mówi, że pojemność akumulatorów powinna być adekwatna do mocy instalacji. Do elektrowni słonecznej 5 kWp zastosuj magazyny o pojemności 5 kWh, do 10 kWp odpowiednio 10 kWh itd. Cena dobrej jakości magazynu energii znacznie podnosi koszt zakupu sprzętu do budowy instalacji fotowoltaicznej. W skrajnych przypadkach może go podwoić. 

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Koszty instalacji fotowoltaicznej możesz znacznie zmniejszyć, jeśli skorzystasz z dostępnych dopłat oraz odliczyć od podatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej. 

Program Mój Prąd

Program Mój Prąd od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych wśród prosumentów programem wsparcia. Końcem 2023 roku zakończyła się piąta edycja programu. Kolejna została zapowiedziana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sprawdź również: Mój Prąd 6.0 – kiedy ruszy kolejna edycja dofinansowania do fotowoltaiki? 

Ulga termomodernizacyjna

Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i przeprowadzisz jego termomodernizację, możesz odliczyć od podatku do 53 tys. zł. Odliczeniu podlegają nakłady poniesione na budowę instalacje słoneczne oraz na zakup i montaż pomp ciepła[4]. 

Ponadto wiele gmin oferuje dotacje samorządowe, z których można skorzystać. Zanim zainwestujesz w fotowoltaikę, koniecznie zasięgnij informacji w swojej gminie, czy oferuje taki program wsparcia. Możesz też skorzystać z tanich kredytów. Zanim złożysz wniosek o dofinansowanie, sprawdź, czy możesz korzystać jednocześnie z kilku źródeł. 

Pokazaliśmy szczegółowo, jakie wydatki składają się na łączny koszt zakupu sprzętu i budowy przydomowej elektrowni słonecznej. Wykorzystując informacje zawarte w artykule, możesz szczegółowo przeanalizować ceny poszczególnych urządzeń wchodzących w skład inwestycji. Jeśli chcesz poznać dokładną wycenę fotowoltaiki dla Twoich potrzeb i uzyskać wsparcie fachowej ekipy przy montażu – skorzystaj z oferty TAURONA! Odpowiemy na wszystkie pytania związane z projektowaniem, zakupami sprzętu oraz montażem instalacji fotowoltaicznych. 

——– 

Źródła: 

[1]https://edukacjakrytyczna.pl/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna-5-kw-liczba-paneli-i-cena-2023 

[2] https://edukacjakrytyczna.pl/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna-10kw-sprawdz-cene-z-montazem-i-liczbe-paneli 

[3] https://mojprad.gov.pl/ 

[4] https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/