Skip to main content

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


31 481

Ile kosztuje fotowoltaika? Koszt instalacji i urządzeń

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego kojarzyły się z przejawem zamożności właściciela budynku. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat cena modułów fotowoltaicznych spadła nawet o 90%, dzięki czemu na panele może pozwolić sobie coraz więcej osób. W tym artykule pokażemy Ci, ile tak naprawdę kosztuje fotowoltaika i co dokładnie składa się na jej koszt.


 

Co składa się na koszt fotowoltaiki?

Kiedy decydujesz się na kupno fotowoltaiki, musisz wiedzieć, że na koszt inwestycji składa się nie tylko cena paneli. Tak naprawdę w kosztach inwestycyjnych możemy wyróżnić następujące części składowe:

 1. Panele fotowoltaiczne składają się na ok. 45% kosztów inwestycji. To najdroższy element całej instalacji, na którym opiera ona swoje działanie.
 2. Inwerter to ok. 20% kosztów inwestycji. Dzięki temu urządzeniu prąd stały z paneli zmienia się w prąd zmienny dostępny w gniazdkach.
 3. Konstrukcja i oprzyrządowanie to ok. 20% kosztów inwestycji. Chodzi tutaj o konstrukcję nośną paneli, przewody i śruby montażowe.
 4. Montaż składa się na ok. 15% kosztów inwestycji. Oczywiście im sprawniejsza i bardziej doświadczona ekipa, tym krótszy czas pracy, ale też wyższa stawka za godzinę.

Jak widzisz, choć panele są najdroższym elementem inwestycji, to mniej niż połowa całkowitego kosztu fotowoltaiki.

Fotowoltaika – elementy, na których nie warto oszczędzać

W poprzednim punkcie podaliśmy orientacyjny procentowy rozkład kosztów inwestycyjnych fotowoltaiki. Zanim poznasz konkretne ceny, zwróć uwagę na jeden bardzo ważny aspekt tej inwestycji. W praktycznie każdej kategorii wydatków możesz wybrać produkty/usługi z wyższej lub niższej półki. Możesz wybrać droższe lub tańsze panele oraz droższą lub tańszą ekipę montażową. W tym punkcie chcemy Ci pokazać, na czym na pewno nie warto oszczędzać przy tego typu inwestycji.

Najważniejsze elementy fotowoltaiki, na których nie opłaci Ci się oszczędzać to:

 • panele fotowoltaiczne – podstawowy komponent instalacji PV. Materiały, z których zostały wykonane moduły, mają kluczowy wpływ na efektywność i niezawodność pracy całego systemu. Obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są panele monokrystaliczne – charakteryzujące się najwyższą wydajnością (ale i najwyższą ceną). O tym, co wyróżnia wysokiej jakości panele i na co warto zwrócić uwagę, podczas wyboru tego elementu przeczytasz w artykule: Fotowoltaika – jak wybrać panele fotowoltaiczne?
 • inwerter – falownik zmienia prąd stały produkowany przez panele na prąd zmienny, który możesz wykorzystać w swoich urządzeniach elektrycznych. To bardzo złożone urządzenie, które ulega awarii zwykle szybciej niż same ogniwa fotowoltaiczne. Zdecydowanie nie warto wybierać tutaj urządzeń z niższej półki. Każda usterka tego sprzętu spowoduje przerwę w pracy całej instalacji.
 • montaż – ludzie, którzy zajmą się montażem Twojej fotowoltaiki, mają ogromny wpływ na to, jak finalnie Twoja instalacja będzie działać. Tańsze i mniej profesjonalne ekipy oszczędzają na jakości elementów montażowych, która może mieć realny wpływ na usterki i niskie uzyski z instalacji. Cały proces montażu w mniej fachowych rękach może się znacząco wydłużyć.

Najlepiej skorzystaj ze sprawdzonej oferty fotowoltaiki, która zapewni Ci optymalne koszty podzespołów, dobrą jakość komponentów i profesjonalną, wykwalifikowaną ekipę z certyfikatami.

Od czego zależy koszt instalacji?

Skoro już wiesz, że na montażu nie warto oszczędzać, w tym punkcie dowiesz się więcej o tym, od czego tak naprawdę zależy koszt instalacji paneli fotowoltaicznych. Do najważniejszych elementów, które mają na to wpływ, należą:

 • Jakość wykorzystywanych komponentów – produkty standardowe kosztują mniej niż produkty klasy premium. Z kolei produkty z niższej półki mogą wydawać się dużo tańsze na pierwszy rzut oka, ale z powodu słabej jakości podzespołów mogą finalnie kosztować Cię dużo więcej (biorąc pod uwagę ewentualne koszty serwisu czy wymiany).
 • Moc instalacji – im wyższa moc instalacji, tym niższa cena za 1 kWp. Chociaż jeszcze do niedawna standardową mocą instalacji było 5 kWp, obecnie coraz częściej można spotkać instalacje 6–7 kWp. Coraz więcej urządzeń w naszych domach działa na prąd, dlatego standardowa moc instalacji poszła w górę.
 • Lokalizacja instalacji – instalacje przygruntowe są droższe od tych montowanych na dachu, ponieważ wymagają specjalnych stelaży, na których osadzone zostaną panele.
 • Koszty samego montażu – o tym wspomnieliśmy już w poprzednim punkcie. Konkretne koszty różnych firm montujących fotowoltaikę mogą znacząco różnić się między sobą.

Fotowoltaika – koszty użytkowe

Pamiętaj, że oprócz kosztów inwestycyjnych fotowoltaika wiąże się także z pewnymi kosztami użytkowymi (inaczej: eksploatacyjnymi). Na szczęście nie jest ich zbyt dużo. Najważniejsze koszty, które musisz wziąć pod uwagę to:

 1. Koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Zaleca się, żeby czyszczenia modułów nie robić na własną rękę. Przeprowadzaj taki zabieg przy pomocy serwisanta lub wykwalifikowanej firmy, która oferuje takie usługi. W ramach dobrych praktyk specjaliści zalecają mycie profilaktyczne nie częściej niż raz do roku, zawsze w sytuacji, gdy panele są wyraźnie zabrudzone.
 2. Koszt przeglądu paneli fotowoltaicznych. Drugi koszt użytkowy wiąże się z przeglądem elektrycznym Twojej instalacji. Tak jak w przypadku pozostałych instalacji elektrycznych, przegląd instalacji PV zaleca się raz na pięć lat. Musi go dokonać wykwalifikowany specjalista. Zwróć uwagę na to, że przegląd fotowoltaiki może być wymagany przez firmę montażową dla zachowania warunków gwarancji (okresowy przegląd instalacji fotowoltaicznej). Powinien on zostać przeprowadzony w terminie określonym w umowie. Zaniedbanie w tym zakresie może doprowadzić do wygaśnięcia gwarancji.

Mycie paneli to koszt ok. 8 zł za metr kwadratowy powierzchni instalacji. Z kolei przegląd instalacji, w zależności od tego, czy wymaga jakichś dodatkowych działań, to koszt rzędu 300-1000 zł.

Fotowoltaika – koszt inwestycji

Skoro poznałeś już wszystkie składowe kosztu fotowoltaiki, pora przejść do konkretów. Ile dokładnie musisz zapłacić? Koszt fotowoltaiki podajemy w przeliczeniu na 1 kWp (kilowat mocy zainstalowanej). W przypadku mikroinstalacji o mocy do 10 kWp, 1 kWp kosztuje w przedziale 4500–5500 zł. Możesz więc założyć, że instalacja o mocy 4 kWp będzie Cię kosztowała około 20 000 zł (+/- 10%).

Weź pod uwagę, że ten koszt może być mniejszy, jeśli skorzystasz z dotacji i ulgi termomodernizacyjnej:

Dotacja do fotowoltaiki – chociaż program „Mój Prąd”, w ramach którego można było uzyskać 5000 zł dofinansowania do fotowoltaiki póki co nie przyjmuje wniosków, wiele gmin oferuje dotacje samorządowe, z których można skorzystać. Zanim zainwestujesz w fotowoltaikę, koniecznie zasięgnij informacji w swojej gminie, czy oferuje taki program wsparcia.

Ulga termomodernizacyjna – jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i przeprowadzisz jego termomodernizację, możesz odliczyć od podatku do 53 tys. zł. Więcej informacji znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Jak widzisz, na koszt Twojej fotowoltaiki składa się cały szereg wydatków. Przed podjęciem decyzji o kupnie poświęć odpowiednio dużo czasu na to, żeby dokładnie przyjrzeć się kosztom instalacji i cenom poszczególnych urządzeń wchodzących w skład inwestycji. Jeśli chcesz poznać dokładną wycenę fotowoltaiki dla Twoich potrzeb i uzyskać wsparcie fachowej ekipy przy montażu – zobacz ofertę TAURONA.

Pobierz e-book

 

Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania, optymalnej wielkości czy kosztów związanych z inwestycją w PV, pobierz bezpłatny poradnik „100 pytań o fotowoltaikę. Odpowiedzi jasne jak słońce”. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę.

 

POBIERZarrow