Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 478

Montaż fotowoltaiki – 8 kroków do wyboru fachowej ekipy

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Kiedy podejmiesz decyzję o zakupie fotowoltaiki, czeka Cię bardzo ważny wybór – której ekipie powierzyć zadanie instalacji Twoich paneli słonecznych? Choć coraz więcej osób w naszym kraju zaczyna się w tym zadaniu specjalizować, nie wszyscy dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać świetną ekipę do montażu fotowoltaiki.


 

Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie również liczba firm, które oferują usługi montażu instalacji fotowoltaicznej.  Wykonawców jest coraz więcej, a każdy z nich twierdzi, że wykona instalację na najwyższym poziomie i w rozsądnej cenie. Jak wybrać najlepszą ekipę do montażu fotowoltaiki?

8 kroków do wyboru najlepszego wykonawcy instalacji fotowoltaicznej

Aby ułatwić Ci wybranie najlepszego wykonawcy, przygotowaliśmy osiem wskazówek, jak się do tego dobrze przygotować.

Krok 1: Znajdź przynajmniej 5-6 potencjalnych ekip

Pierwszy krok, który musisz wykonać żeby wybrać dobrą ekipę, to zebranie kandydatów. Możesz oczywiście poszukać w internecie, ale warto także podpytać znajomych i sąsiadów. Jeśli ktoś może Ci polecić sprawdzoną ekipę, zdecydowanie warto się nad tym zastanowić. Osoby, które już korzystały z usług danej firmy, powiedzą Ci , czy są zadowolone i na co warto uważać. Ważne, żeby nie porównywać tylko jednej lub dwóch firm. Warto poświęcić dodatkowy czas i wybrać 5-6 ofert, dla których fotowoltaika i montaż nie mają tajemnic. Szczególnie dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na pozycję rynkową. Firmy o ugruntowanej pozycji, długo istniejące na rynku, są pewniejsze od takich, które dopiero zaczynają montaż.

Krok 2: Sprawdź, czy wszystkie firmy faktycznie istnieją

Drugi krok, który warto wykonać na drodze do wyboru najlepszej ekipy, to ustalenie, czy wszystkie firmy, które wybrałeś w pierwszym etapie, faktycznie istnieją. Najłatwiej zrobić to przez rządowe rejestry internetowe, takie jak CEIDG lub KRS. Warto przeszukać ich bazy i zapoznać się z informacjami tam zawartymi. Wystarczy wkleić NIP firmy w odpowiednie pole wyszukiwarki.

Krok 3: Ustal, czy korzystają z podwykonawców

W kolejnym kroku ustal, czy firmy, które bierzesz pod uwagę, korzystają z podwykonawców. Najlepszym źródłem informacji będzie tutaj sama firma. Warto zadzwonić i dopytać o te kwestie. Warto zachować ostrożność w przypadku mikro firm, ale jeśli korzystasz z usług firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, możesz być pewien, że zatrudnia tylko sprawdzonych i certyfikowanych podwykonawców.

Krok 4: Poszukaj opinii w internecie

Kolejny ważny krok to szukanie opinii o firmach w internecie. Warto poświęcić na to więcej czasu. Przejrzeć dostępne fora internetowe, zobaczyć informacje publikowane na temat firmy w Google i na Facebooku. Im więcej informacji na temat firmy wykonawczej sprawdzisz, tym lepiej.  W przypadku firm, godnych polecenia w Internecie dominować będą pozytywne opinie. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, wykreśl ekipę z listy potencjalnych kandydatów.

Krok 5: Poproś o oferty

Następny krok to zbieranie ofert. Napisz do każdej z firm, które wstępnie wyselekcjonowałeś i poproś o wycenę oraz warunki współpracy. Zwykle mówimy o dwóch typach instalacji:

  • fotowoltaika – montaż na dachu, 
  • fotowoltaika – montaż gruntowy na specjalnych stelażach.

Zapytaj, który typ będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.

Krok 6: Ustal możliwości serwisowe i warunki gwarancyjne

Kolejny etap to ustalenie dokładnych warunków gwarancji i możliwości serwisowych. Jeśli oferty, które otrzymałeś, nie zawierają odpowiednich zapisów, koniecznie dopytaj o te kwestie. Choć panele słoneczne nie psują się często, warto być na tę ewentualność przygotowanym i wiedzieć dokładnie co trzeba zrobić w razie awarii. Na co warto zwrócić uwagę:

– Jakie są warunki utrzymania gwarancji?

– Czy konieczne są okresowe przeglądy? Jeśli tak, to czy są one płatne?

– Jaka jest gwarancja na montaż? (zwykle 2 lata)

– Jaka jest gwarancja na uzysk?

Krok 8: Przeczytaj i przeanalizuj umowę

Choć ostatni krok ma miejsce już po wyborze ekipy, może skutecznie zatrzymać współpracę. Gdy wykonawca podeśle Ci umowę, poświęć dużo czasu na jej przeczytanie, przeanalizowanie i zrozumienie. Zaznacz zakreślaczem wszystkie zapisy, których nie rozumiesz. Wróć z nimi do firmy i dopytaj. Zanim podpiszesz, musisz być pewien, że umowa nie ma przed Tobą tajemnic.

Po wykonaniu tych 8 kroków z dużym prawdopodobieństwem wybierzesz najlepszą ekipę dostępną na rynku.

Czego wymagać od ekipy?

Zanim w Twoim progu pojawi się ekipa do montażu fotowoltaiki i rozpocznie sie instalacja paneli , warto wiedzieć, czego należy od takich wykonawców wymagać.

Co powinno Cię zaniepokoić? Zwróć uwagę na:

  • nieostrożne obchodzenie się z komponentami instalacji,
  • chodzenie po montowanych modułach,
  • stosowanie podkomponentów niskiej jakości,
  • nieuważność i roztargnienie instalatorów,
  • uszkodzenia w pokryciu dachowym.

Jeśli zauważysz tego typu sytuacje, koniecznie zgłoś problem do kierownika ekipy. Poinformuj go też, że w przypadku uszkodzenia będziesz domagać się naprawy lub wymiany instalacji. Warto przy takiej rozmowie zachować spokój i stanowczość.

Czego nie powinno być w prawidłowo zainstalowanej instalacji?

  • modułów, które wystają poza obręb pokrycia dachowego,
  • kabli, które zwisają luźno z dachu,
  • szyn montażowych, które są nierówne i nieestetyczne.

Pamiętaj też, że wykonawca ma obowiązek przeprowadzić rozruch instalacji. Powinien przeprowadzić odpowiednie pomiary oraz nauczyć Cię obsługi sterownika. 

Instalacja fotowoltaiki może być szybka i przebiegać bez kłopotu, ale może też się przeciągać i wzbudzać w Tobie negatywne emocje – wszystko zależy od ekipy, którą wybierzesz. Możesz skutecznie uchronić swoje nerwy stosując opisane w tym artykule kroki i zwracając uwagę na przedstawione porady.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ