Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


60 324

Jak oszczędzać prąd w domu – 17 skutecznych sposobów 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Choć na początku oszczędzanie prądu może przysparzać pewne trudności, to wystarczy jedynie wypracować odpowiednie nawyki i właściwy sposób myślenia. Jak zacząć oszczędzanie energii w domu? Spośród wielu metod wybierz te, które najłatwiej będzie Ci wprowadzić w życie i zacznij działać, by już teraz oszczędzać prąd. W tym artykule znajdziesz sprytne sposoby na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym od zaraz.


 

1. Wykorzystuj światło dzienne 

Jeżeli zastanawiasz się, jak oszczędzać prąd w domu, to najprostszym sposobem jest oczywiście dobre wykorzystanie światła dziennego. Zorganizuj przestrzeń w Twoim domu tak, by wpuścić do niego jak najwięcej promieni słońca. Zrezygnuj z ciężkich, zacieniających zasłon. Zamiast tego wybierz rolety dzień-noc lub rzymskie, którymi sam będziesz kontrolować ilość światła, która wpada do pokoju. To najprostszy sposób na zmniejszenie zużycia energii. 

Przemyśl też aranżację wnętrz. Jeśli pracujesz w domu przy komputerze, ustaw biurko przy oknie. Dzięki temu zagwarantujesz większy dopływ światła do miejsca pracy. Wybieraj też lampki do punktowego oświetlenia, gdyż te zużyją mniej prądu niż lampy oświetlające dużą przestrzeń za pomocą wielu żarówek. 

Postaraj się też lepiej planować prace. Gdy potrzebujesz dostępu do dużej ilości światła, np. podczas sprzątania, skorzystaj z naturalnego światła słonecznego, zamiast stawiać na intensywne oświetlenie sztuczne. 

2. Wyłączaj światło 

Wiele osób nie pamięta o tym prostym nawyku, który pomoże Ci oszczędzać energię elektryczną. Niestety łatwo zapomnieć o zgaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają domownicy. Dlatego spróbuj pozbyć się tego przyzwyczajenia i wyłączaj światło zawsze wtedy, gdy wychodzisz z pokoju

3. Wymień żarówki na energooszczędne 

Trzecim rozwiązaniem polecanym osobom, które chcą oszczędzać prąd, jest wymiana żarówek na takie, które pobierają mniej prądu. Choć żarówki energooszczędne są nieco droższe od zwykłych, opłacają się dużo bardziej, ponieważ dzięki nim zużyjesz mniej prądu. Jeżeli chcesz wykonać ten krok, zacznij od przyjrzenia się, jakie żarówki już masz w domu. Ustal, które musisz wymienić. To może być większa inwestycja, ale spokojnie – możesz podejść do tego etapami. Wymianę żarówek zacznij od miejsc, gdzie palisz światło najczęściej. 

4. Używaj czujników ruchu 

Oświetlenie z czujnikiem ruchu to kolejny dobry sposób na to, by unikać niepotrzebnej utraty energii. Czujniki ruchu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przebywasz stosunkowo rzadko – w przedpokoju, w piwnicy, w garażu, czy wokół domu. Zauważ, że czujniki ruchu, oprócz zmniejszenia zużycia prądu w domu, zwiększą też Twoje bezpieczeństwo, ponieważ nie będziesz musiał iść po omacku do włącznika światła. 

5. Wyciągaj wtyczki nieużywanego sprzętu z kontaktu 

Czy wiesz, że nieużywany sprzęt bardzo często dalej pobiera prąd? Wyciąganie wtyczek nieużywanych sprzętów z kontaktów to świetny pomysł, który pomoże Ci zmniejszyć zużycie prądu. Staraj się nie używać trybu czuwania, chociaż to bardzo wygodne, kiedy konsola czy laptop uruchomi się w kilka sekund. Jeśli zaś problemem jest dla Ciebie dostanie się do gniazdek zainstalowanych w słabo dostępnych miejscach, zaopatrz się w listwy zasilające. Umieścisz je w wygodnym miejscu, a do tego włączysz i wyłączysz jednym przyciskiem. 

6. Używaj timerów 

Pamiętaj o korzystaniu z programatorów czasowych, które automatycznie wyłączą urządzenie po określonym czasie. Jest to funkcja, której warto używać, szczególnie jeśli masz tendencję na przykład do zasypiania przed włączonym telewizorem albo podczas słuchania muzyki. Dzięki temu sprzęt nie będzie działał bez potrzeby, nie zużyjesz niepotrzebnie prądu, a do tego zapewnisz sobie ciszę podczas wypoczynku. 

7. Nie przegrzewaj mieszkania 

Następny patent dotyczy głównie osób, które ogrzewają mieszkania grzejnikami elektrycznymi. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe albo ogrzewasz dom pompą ciepła, możesz zmniejszyć rachunki, jeśli zdecydujesz się na niższą temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli jesteś zimowym piecuchem, zamiast grzać bez ograniczeń, spróbuj na co dzień ubierać się cieplej. Wieczorami spędź czas z książką pod kocem, popijając gorącą herbatę. Więcej praktycznych porad na temat ogrzewania znajdziesz tutaj: Ogrzewanie domu – przegląd technologii

Sprawdź jak zmniejszyć koszty ogrzewania? 7 sprawdzonych sposobów 

8. Unikaj otwierania okien i drzwi podczas pracy klimatyzatora lub urządzenia grzewczego 

Jeśli korzystasz z klimatyzacji lub ogrzewania elektrycznego, unikaj niepotrzebnego otwierania okien i drzwi. Gdy wpuszczasz zimne lub ciepłe powietrze z zewnątrz, zmuszasz urządzenia do intensywniejszej pracy, aby wyrównać temperaturę we wnętrzu. Tym samym powodujesz większe zużycie energii elektrycznej. Jeśli chcesz wywietrzyć pomieszczenie, rób to krótko, ale intensywnie. 

Sprawdź Regulacja okien na zimę

9. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę 

Kolejny sposób na to, by oszczędzać prąd, to optymalne korzystanie ze sprzętów gospodarstwa domowego. To zaczyna się na etapie wyboru sprzętu do naszego domu. Nie kupuj ogromnej pralki i zmywarki, gdy Twoje gospodarstwo domowe składa się tylko z dwóch osób i nie planujesz powiększania rodziny. To działa również w drugą stronę – jeśli masz sześcioosobową rodzinę, malutka zmywarka 45 litrów zapełni się u Was po jednym posiłku.  

Gdy masz już sprzęt tego typu, zadbaj o to, by nie robił „pustych przebiegów”. Nie włączaj zmywarki, gdy nie jest pełna. Podobnie rzecz wygląda z pralką: zbierz pranie od wszystkich domowników, aby nie puszczać prania z połową wsadu. Jeżeli jesteś na etapie wyboru sprzętów AGD, koniecznie zwróć uwagę na ich etykiety energetyczne. 

Dodatkowo pamiętaj, by prać i zmywać w możliwie najniższej temperaturze. Im wyższa temperatura wody, tym większe zużycie prądu. Dlatego temperaturę podczas prania i zmywania wybieraj zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. 

Wiele nowoczesnych pralek i zmywarek posiada funkcję EKO. Chociaż cykl pracy w tym trybie jest dłuższy, pozwala na zaoszczędzenie wody oraz prądu. 

10. Gotuj potrawy pod przykryciem 

Czy wiesz, że używając pokrywek, możesz skrócić czas gotowania, a przy tym zużywać mniej prądu? Jeśli chcesz działać ekologicznie i oszczędzać na rachunkach, koniecznie zaopatrz się w komplet pokrywek do wszystkich typów garnków, które masz w domu. Możesz zaoszczędzić nawet około 30% energii zużywanej podczas przygotowania posiłków.  

Innym sposobem na to, jak oszczędzić na prądzie jest też właściwe dobieranie garnka do wielkości palnika, jeśli korzystasz z kuchenek elektrycznych lub płyt ceramicznych i żeliwnych. Mniejszy garnek postawiony na większym polu grzewczym zużyje więcej energii elektrycznej niż to konieczne. 

11. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia 

Za każdym razem, gdy otwierasz drzwiczki piekarnika podczas pieczenia, wypuszczasz gorące powietrze. Przez to temperatura w środku się obniża i sprzęt musi to zrekompensować, w tym celu pobiera dodatkowy prąd. Obserwuj potrawę przez szybkę, ale wstrzymaj się z ciągłym otwieraniem drzwiczek. 

12. Ustaw temperaturę lodówki i zamrażarki na odpowiednim poziomie 

Sprawdź, czy Twoja lodówka i zamrażarka mają ustawioną właściwą temperaturę chłodzenia i mrożenia. Dopasuj te wartości do temperatury na zewnątrz. Gdy nie panują upały, temperatura nie musi być maksymalnie obniżona. Podniesienie jej o kilka stopni sprawi, że chłodziarka będzie pracować z mniejszą intensywnością. Jednocześnie, aby zachować świeżość produktów spożywczych, przechowuj poszczególne rodzaje żywności zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu AGD. 

13. Nie otwieraj niepotrzebnie drzwi lodówki 

Pozostając przy temacie lodówki – nie otwieraj niepotrzebnie drzwi urządzenia. Jeśli lubisz stać przed otwartą lodówką i zastanawiać się, na co masz ochotę, koniecznie skończ z tym nawykiem. Częste i długie otwieranie drzwi lodówki sprawia, że urządzenie musi zużyć więcej energii do utrzymania optymalnej temperatury. Z tego samego powodu nie wkładaj do środka ciepłych potraw. 

Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się, jak oszczędnie korzystać z lodówki! 

14. Nie używaj mikrofalówki do rozmrażania potraw 

Rozmrażanie potraw w mikrofalówce jest szybkie i wygodne, ale jeśli pomyślisz o rozmrożeniu jedzenia dzień wcześniej, nie zużyjesz niepotrzebnie prądu. Wyjmij wieczorem zamrożoną porcję na blat kuchenny albo przełóż ją do lodówki. Żywność stopniowo się odmrozi, a Ty zmniejszysz zużycie energii elektrycznej w domu. 

15. Gotuj w czajniku elektrycznym tyle wody, ile potrzebujesz 

Im więcej wody wlejesz do czajnika, tym dłużej będzie pracował, aby ją zagotować. Unikaj gotowania pełnego czajnika, tylko po to, by przygotować filiżankę kawy lub herbaty. Możesz też zainwestować w czajnik z czujnikiem temperatury. Dzięki temu uzyskasz idealną temperaturę wody do zaparzania wielu gatunków herbat i innych naparów, bez konieczności doprowadzania do wrzenia kolejnych porcji wody. 

Sprawdź również, ile prądu zużywa czajnik

16. Regularnie czyść filtry  

Regularnie czyść filtry w urządzeniach elektrycznych, w tym w odkurzaczu czy oczyszczaczu powietrza. Zakurzone filtry będą zmuszały urządzenie do zwiększonego poboru prądu. Aby zaoszczędzić energię podczas odkurzania, korzystaj z regulacji mocy ssania, aby zwiększać moc ssącą wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujesz. 

17. Naucz bliskich jak oszczędzać energię elektryczną 

Jeśli nie mieszkasz sam, bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie wspólnych zasad, tak aby oszczędzanie energii w domu było efektywne. Wykorzystaj kalkulator zużycia prądu, aby mieć w ręku mocne argumenty. Wytłumacz pozostałym domownikom, dlaczego warto oszczędzać prąd w domu i powiedz im, że bardzo liczysz na ich pomoc. Na co dzień, pochłonięci innymi sprawami nie myślimy o tym, jak zaoszczędzić na prądzie. Tymczasem rozmowa na ten temat może naprawdę wiele zmienić. 

Aby wytworzyć nawyk oszczędzania prądu, daj sobie i Twoim bliskim czas. Niektórzy specjaliści twierdzą, że nowe przyzwyczajenie utrwala się nawet miesiąc. Dlatego wybierz z powyższej listy sposób, który najbardziej do Ciebie przemawia i konsekwentnie stosuj go przynajmniej przez kilka tygodni, a potem dołącz kolejny nawyk i kolejny… 

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, jak oszczędzać energię. Oszczędzanie energii elektrycznej nie musi być przykrym obowiązkiem. Mamy nadzieję, że wskazane w tym artykule sposoby pomogą Ci skutecznie oszczędzać na prądzie. Zmiana nawyków na takie, dzięki którym będziesz zużywać mniej energii elektrycznej, nie zawsze jest łatwa, ale zdecydowanie warto włożyć w to pewien wysiłek. Dzięki temu szybko obniżysz rachunki nawet o kilkaset złotych rocznie, odnotujesz duże oszczędności i jednocześnie wesprzesz środowisko naturalne. 

Czytaj też: Jak oszczędzać wodę – 12 sposobów