Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 553

Bezpieczeństwo dzieci w domu – 10 najważniejszych zasad

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy wiesz, że 75% wypadków, w wyniku których dzieci wymagają interwencji lekarskiej, przydarza się w domu? Jedna trzecia rodziców nie osłania gniazdek, nie zabezpiecza również mebli poprzez mocowanie do ścian czy osłanianie ostrych kantów. Badania[1] przeprowadzone przez Polski Instytut Badań i Innowacji jasno wskazują, że dom – przestrzeń, którą zwykliśmy uważać za najbezpieczniejszą – może okazać się pełna niebezpiecznych pułapek. Co robić, by uchronić dzieci przed nieszczęśliwym wypadkiem? Poznaj 10 najważniejszych zasad!


 

1. Sprzęt elektroniczny trzymaj poza zasięgiem

Sprzęt elektroniczny, kable i baterie staraj się trzymać z dala od dzieci. Najlepiej od małego ucz dziecko, że nie służą one do zabawy. Uszkodzone sprzęty lub kable zwiększają ryzyko porażenia prądem. Rozlanie lub połknięcie baterii grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Baterie, wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi – ulegają rozszczelnieniu. Zawarta w nich substancja (elektrolit) działa jak kwas – niszcząc strukturę narządów wewnętrznych.

2. Schowaj małe lub ostre przedmioty

Małe lub ostre przedmioty, takie jak szpilki, spinacze, guziki, pinezki, nożyczki, przybory do szycia itp. przechowuj na górnej półce lub w szufladzie, do której dziecko samo nie dosięgnie. Jeśli mały lub ostry przedmiot znajdzie się w otoczeniu Twojego dziecka – ciekawski urwis z pewnością sięgnie po niego, by się nim pobawić. Tym samym może go połknąć, włożyć do gniazdka elektrycznego lub po prostu się nim skaleczyć.

3. Mocuj meble do ścian

Przymocowanie ciężkiej szafy czy wysokiego regału do ściany zabezpieczy niestabilny mebel przed przewróceniem się na Twoje dziecko. To ważne, ponieważ dzieci uwielbiają wspinać się na meble, szczególnie wtedy, gdy rodzic nie zwraca na nie uwagi. Jednocześnie pamiętaj o tym, by uczyć dzieci, że nie wolno im wspinać się lub wieszać na szufladach, drzwiczkach oraz półkach.

4. Zabezpiecz ostre kanty mebli

Szalona zabawa w berka lub chowanego? Jak najbardziej! Pod warunkiem, że zabezpieczysz ostre kanty stołów, blatów i szafek. W ten sposób uchronisz swoje dziecko przed niebezpiecznym i bolesnym uderzeniem. Wiele sklepów oferuje specjalne silikonowe nakładki, które wystarczy nałożyć na ostre kanty mebli. W pokoju, w którym dziecko bawi się najczęściej, warto od razu postawić meble z bezpiecznymi zaokrąglonymi krawędziami.

5. Środki chemiczne i detergenty przechowuj z dala od dzieci

Kolorowe opakowania i różnorodne kształty butelek z detergentami mogą zachęcić Twoje dziecko do śmiertelnie niebezpiecznej zabawy. Dlatego chemię gospodarczą przechowuj w miejscu, do którego dzieci nie mają dostępu, np. na górnych półkach lub w pojemnikach trudnych do otwarcia. Wszystkie środki chemiczne trzymaj w oryginalnych opakowaniach, by nie wprowadzić swojego dziecka (również tego starszego!) w błąd, gdy przypadkowo natknie się na zwykłą plastikową butelkę z niezidentyfikowaną zawartością.

6. Środki farmakologiczne trzymaj pod kluczem

Wszystkie środki farmakologiczne przechowuj z dala od dzieci – również te wydawane bez recepty. Nawet lekarstwa stosowane na co dzień – zażyte w większej ilości – mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia Twojego dziecka. Nie zostawiaj opakowania z kroplami czy tabletkami przeciwbólowymi na widoku – kolorowe ampułki mogą zachęcić Twoje dziecko do niebezpiecznej zabawy. Jeśli Twoje dziecko lubi udawać lekarza, dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie zabawkowych tabletek, np. w postaci papierowych kółeczek. Nigdy nie pozwalaj dziecku bawić się pustymi opakowaniami po lekarstwach.

7. Używaj zaślepek do gniazdek elektrycznych

Tego rodzaju zabezpieczenia ochronią Twoje dziecko przed porażeniem prądem – będącym wynikiem włożenia palca lub przedmiotu codziennego użytku do gniazdka elektrycznego. Zaślepki na gniazdka nie są drogie (koszt jednej waha się w okolicach 5-10 zł), a ponadto zazwyczaj bardzo skuteczne. Jeśli jesteś na etapie zakładania gniazdka elektrycznego – najlepiej wybrać takie z przesłonami styków. By mogło dojść do porażenia prądem, dziecko musiałoby włożyć nie jeden, a dwa przedmioty do gniazdka – w tym samym czasie i z odpowiednią siłą, a to już zwyczajnie nie jest takie proste!

8. Stosuj osłonkę na kuchenkę i blokadę drzwiczek piekarnika

Dzięki odpowiedniej osłonce na kuchenkę gazową lub płytę indukcyjną zmniejszysz ryzyko niebezpiecznych oparzeń u swojego dziecka, będących wynikiem np. próby zdjęcia garnka z gorącą zawartością. Samo zabezpieczenie nie należy do najdroższych (koszt około 100 złotych), jest łatwe w montażu (specjalna taśma odporna na wysoką temperaturę) i demontażu (na przykład w sytuacji, gdy chcemy dokładnie wyczyścić kuchenkę lub gdy dojdziemy do wniosku, że osłonka nie jest nam dłużej potrzebna).

9. Załóż blokady na okna i drzwi balkonowe

Nawet dzieci w wieku szkolnym miewają różne niebezpieczne pomysły. Jednym z nich jest samodzielne otwieranie okien i wychylanie się przez nie, na przykład po to, by przywitać się z kolegą na dole. By Twoje dziecko nie robiło tego bez Twojego nadzoru – zainstaluj blokady na okna i drzwi balkonowe, najlepiej takie zamykane na kluczyk. W przypadku małych raczkujących dzieci warto również założyć blokadę (bramkę) na schody, która zapobiegnie wielu wypadkom i przechodzeniem do niezabezpieczonych pomieszczeń bez nadzoru.

10. Rozmawiaj z dziećmi o bezpieczeństwie

To absolutna podstawa! Dzieci, które nie wiedzą, po co istnieją zakazy dużo częściej ich po prostu nie przestrzegają. Od małego ucz dzieci, że nie powinny zbliżać się do piekarnika, płyty grzewczej, czajnika czy żelazka. Pilnuj, żeby wiedziały, że woda i elektryczność to bardzo groźna para – w związku z czym nie powinny stawiać szklanek i butelek z napojami w bezpośrednim sąsiedztwie gniazdek, listew czy kabli elektrycznych. Nade wszystko pamiętaj, że w rozmawianiu o zagrożeniach nie chodzi o straszenie dzieci, ale jasne i zrozumiałe przedstawienie konsekwencji będących wynikiem nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa. Wiele ciekawych materiałów edukacyjnych dla dzieci, poruszających kwestie bezpieczeństwa, znajdziesz m.in. na kanale TAURONA na YouTube.

Technologia smart a bezpieczeństwo dzieci w domu

Wiele wypadków z udziałem dzieci zdarza się wtedy, gdy pozostawiamy pociechy bez nadzoru. Choć staramy się zapewnić im odpowiednią opiekę, nie zawsze możemy być przy nich 24 godziny na dobę. Praca zdalna, przygotowywanie obiadu, codzienne porządki czy chociażby telefon w pilnej sprawie – wszystko to może skutecznie odciągnąć naszą uwagę od tego, co w danym momencie robią dzieci. Naprzeciw potrzebom zabieganych rodziców nadchodzi technologia smart. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń smart home, które zwiększają poziom bezpieczeństwa domowników, w tym dzieci. Przykładem mogą być kamery smart wyposażone w mikrofony dwukierunkowe i wizję w nocy, umożliwiające kontakt z małym dzieckiem w każdej sytuacji.


[1] Badania dotyczące bezpieczeństwa dzieci – przeprowadzone przez Polski Instytut Badań i Innowacji na zlecenie firmy Marko we współpracy z serwisem zabawkowicz.pl.