Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 211

Podgrzewanie wody w basenie – metody i koszty

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Przydomowy basen ogrodowy to atrakcja, która w letnie dni umożliwia relaks całej rodzinie. Niestety, warunki atmosferyczne panujące w Polsce sprawiają, że częstym zmartwieniem właścicieli basenów jest zbyt niska temperatura wody. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż systemu podgrzewania wody. Możliwości w tym zakresie jest wiele – zapoznaj się z nimi, czytając poniższy artykuł!


 

Jeszcze kilka lat temu przydomowy basen był symbolem zamożności. Dziś jest zupełnie inaczej – baseny, zarówno samo stojące, jak i te wbudowane w grunt – spotykane są w ogrodach wielu Polaków. Wraz ze wzrostem ich popularności, rośnie również liczba rozwiązań oferowanych w zakresie czyszczenia i podgrzewania wody basenowej.  

Zanim zaczniesz analizować konkretne sposoby podgrzewania wody w przydomowym basenie, koniecznie ustal najlepszą lokalizację.

Dobra lokalizacja basenu kluczem do sukcesu

Budując lub stawiając basen zewnętrzny, przede wszystkim weź pod uwagę jego lokalizację. Umieść basen ogrodowy w miejscu, które jest osłonięte przed wiatrem i dobrze nasłonecznione. Dzięki temu wiatr nie będzie wychładzał tafli, a w upalne dni słońce pomoże w utrzymaniu optymalnej temperatury wody. Pamiętaj również o tym, że umieszczenie basenu w niecce zagłębionej w gruncie, przełoży się na mniejsze straty ciepła. Dodatkowo zamontuj w basenie specjalną folię osłaniającą lub roletę, którą możesz przykryć taflę wody, gdy nie korzystasz z basenu.

Jeżeli rozważasz montaż systemu podgrzewania wody, pamiętaj, że masz do wyboru wiele możliwości. Solary, pompa ciepła, podgrzewacze i wymienniki – każda z tych metod ogrzewania ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Poniżej znajdziesz charakterystykę każdego z tych rozwiązań, żeby móc wybrać optymalny dla siebie sposób podgrzewania wody w basenie ogrodowym.

Kolektory słoneczne

Solary, albo inaczej kolektory słoneczne, to urządzenia, które wykorzystują promienie słoneczne do produkcji energii służącej m.in. do podgrzewania wody. Zaliczane są do odnawialnych źródeł energii – dzięki temu charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Na rynku dostępne są solary przeznaczone do podgrzewania wody w basenach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się u osób, które stawiają na ekologiczne i stosunkowo tanie sposoby podgrzewania wody w basenie. Za wybraniem tej metody zdaje się przemawiać również efektywność – z basenu zewnętrznego korzystasz podczas miesięcy letnich, gdy słońce świeci najmocniej, a tym samym kolektory działają najbardziej efektywnie.

Odpowiednio dobrany system podgrzewania wody w basenie, oparty na kolektorze słonecznym to taki, który został dopasowany do wielkości i pojemności zbiornika. Jeśli nie popełnisz błędu w tym zakresie – w słoneczny dzień system może podnieść temperaturę wody w Twoim basenie nawet o 7°C.

Zalety podgrzewania wody w basenie z wykorzystaniem solarów:

 • niski koszt eksploatacji – do grzania wody wykorzystujesz darmową energię ze słońca,
 • duża sprawność i efektywność,
 • długi okres gwarancji na maty (gwarancja na kolektory obejmuje zwykle powyżej 10 lat),
 • ekologia – kolektory słoneczne to rozwiązania zaliczane do odnawialnych źródeł energii,
 • stosunkowo łatwy montaż.

Wady tego rozwiązania:

 • wydajność ogrzewania uzależniona jest od nasłonecznienia,
 • konieczne dodatkowe miejsce w okolicy basenu na montaż mat solarnych.

Pompa ciepła do basenu

Jednym z najpopularniejszych sposobów podgrzewania wody w basenie ogrodowym jest pompa ciepła. Jej zastosowanie pozwala na dogrzewanie i podtrzymywanie temperatury wody.

Na rynku możesz znaleźć dwa rodzaje pomp. Pierwszy typ to pompy powietrzne. Są tańsze i łatwiejsze w instalacji – odzyskują ciepło z powietrza. W przewodach pompy znajduje się czynnik chłodniczy, który przejmuje energię cieplną z powietrza, następnie paruje i ulega sprzężeniu w sprężarce. Wytworzona w ten sposób energia cieplna podgrzewa wodę w basenie. Drugi rodzaj pomp to pompy gruntowe. Wykorzystują powietrze pod ziemią, które ma stabilniejszą temperaturę. Ten typ pompy jest droższy, ale pozwala na ogrzewanie basenu przez cały rok.

Ogólne koszty eksploatacji pompy ciepła do basenu nie są wysokie. Szacuje się, że dla basenu o powierzchni lustra wody 30 m2 i głębokości 1,4 m, przy utrzymaniu temperatury wody na poziomie 26°C, miesięczny koszt eksploatacji wynosi około 115 zł.

Zalety podgrzewania wody w basenie pompą ciepła:

 • mała powierzchnia zabudowy urządzenia,
 • łatwy montaż i demontaż po sezonie,
 • możliwość bezpośredniego podłączenia do basenu.

Wady tego rozwiązania:

 • krótsze okresy gwarancyjne,
 • większe zużycie energii elektrycznej,
 • konieczny demontaż pompy w okresie zimowym,
 • w przypadku pompy gruntowej – wysoki koszt (około 30-40 tys. zł).

Elektryczny podgrzewacz do basenu

Kolejnym sposobem podgrzewania wody w basenie są elektryczne podgrzewacze. Na rynku znajdziesz modele o mocy od 3 kW do 18 kW. Podgrzewacz do basenu wyposażony jest w termostat o zakresie od 0 do 45°C. To sprzęt prosty w obsłudze, a na pożądany efekt nie trzeba długo czekać. Ceny elektrycznych podgrzewaczy do basenu wahają się w przedziale od 3 do 6 tys. zł, do tego dochodzą koszty eksploatacji. Pamiętaj, by dobór wydajności grzałki do możliwości przyłącza elektrycznego skonsultować ze specjalistą.

Zalety elektrycznego podgrzewacza do basenu:

 • niski koszt początkowy,
 • szybkie efekty działania,
 • możliwość automatycznego sterowania,
 • termostat o dużym zakresie temperatur,
 • łatwy montaż.

Wady tego rozwiązania:

 • wysokie koszty grzania wody w basenie,
 • konieczność serwisowania przynajmniej raz do roku.

Wymienniki ciepła

Innym sposobem podgrzewania wody w basenie ogrodowym jest zastosowanie wymienników ciepła podłączonych do pieców centralnego ogrzewania za pomocą połączenia hydraulicznego. Nowoczesne kotły grzewcze mają nawet specjalne tryby pracy, w ramach których można skonfigurować obieg basenowy. Wymiennik ciepła jest sterowany automatycznie i może być stosowany w szerokim zakresie temperatur. Dobór wymiennika uzależniony jest od objętości basenu. Wysokiej jakości wymienniki ciepła kosztują ponad 2 tys. zł.

Zalety podgrzewania wody w basenie przy pomocy wymiennika ciepła:

 • zastosowanie już posiadanych rozwiązań,
 • niewielki koszt jednorazowy,
 • niski koszt eksploatacji.

Wady tego rozwiązania:

 • konieczność posiadania nowoczesnego pieca CO,
 • konieczność stworzenia przyłącza hydraulicznego.

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym wcale nie musi być drogie. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, każde gospodarstwo domowe może wybrać najlepszy sposób dla siebie, swoich potrzeb oraz budżetu. Pamiętaj, że o montażu systemu ogrzewania wody warto pomyśleć już na etapie zakupu basenu, co pozwoli lepiej oszacować całkowity koszt inwestycji i późniejszej eksploatacji.

 

Ogrzewanie w ofercie TAURONA

Nie jesteś pewien, które urządzenie grzewcze będzie dla Ciebie odpowiednie? Zasięgnij opinii ekspertów TAURONA, którzy bezpłatnie dobiorą najlepsze rozwiązanie. Skorzystaj z możliwości finansowania i bonusów do ofert.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ