Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 003

Wycieczka do lasu – co zabrać? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Lasy dają mnóstwo możliwości do relaksu, aktywności fizycznej oraz innych form spędzania wolnego czasu. Sprawdź, co zabrać do lasu, żeby najlepiej przygotować się na wycieczkę i w pełni cieszyć się leśnym wypoczynkiem.


 

Poradnik praktyczny dla leśnego turysty 

Wycieczka do lasu to idealna okazja do realizowania różnorodnych pasji, niezależnie od tego, czy preferujesz mniej, czy bardziej aktywne formy wypoczynku. Możesz korzystać z bliskości natury podczas biegu, wycieczki rowerowej, spacerów w poszukiwaniu zabytków i innych obiektów dziedzictwa kulturowego, a także jeździć na koniu po wyznaczonych do tego trasach. Świetnym pomysłem są także rodzinne pikniki, obserwowanie i fotografowanie życia małych i dużych mieszkańców lasu oraz roślinności.  

Na wielu szlakach turystycznych znajdziesz wyznaczone miejsca, żeby rozpalić ognisko czy zrobić grilla. Uszanuj jednak naturalny rytm leśnego życia i nie hałasuj! Zostaw samochód w odpowiednim miejscu i ciesz się zapachem lasu. 

Przeczytaj także artykuł o turystyce w lesie

Jak przygotować się na wycieczkę do lasu? 

Organizowanie leśnej wyprawy rozpoczyna się na długo przed zapakowaniem plecaka – jeszcze na etapie przemyśleń zastanów się, gdzie chcesz się wybrać i jakie elementy wyposażenia będą Ci potrzebne. Zupełnie inaczej będą przecież wyglądać przygotowania na mały spacer, rodzinny biwak czy kilkudniową wyprawę na rowerze. Sprawdź najlepszy dojazd, a także aktualne możliwości odwiedzenia terenów leśnych – nie wchodź do lasów, w których trwają prace organizacyjne lub polowania.  

Planując odwiedziny w parku narodowym, sprawdź aktualny cennik i wybierz najmniej zatłoczoną bramę wejściową, aby nie tracić czasu w kolejce do wejścia. Zwróć też uwagę na możliwości swojego organizmu – kondycja i zapał nie zawsze idą w parze, szczególnie w przypadku niestandardowych warunków atmosferycznych. Wybieraj trasy, które sprawią Ci przyjemność, bez ryzyka urazów i nadmiernego wysiłku. 

Niezbędnik leśnego turysty – czyli co zabrać ze sobą do lasu? Kiedy wybierasz się do lasu, pamiętaj, by zabrać ze sobą podstawowy ekwipunek, dzięki któremu nic Cię nie zaskoczy, a wyprawa będzie przyjemna i pozwoli Ci naładować baterie:
1. Wygodne buty – nawet krótki spacer w leśnym terenie wymaga wygodnego obuwia.
2. Odpowiedni strój – wybierz komfortowe i niekrępujące ruchów ubrania.
3. Plecak z prowiantem – zabierz ze sobą wodę i przekąski. Nieważne czy wybierasz się na całodniową wyprawę, czy krótki spacer.
4. Telefon i mapa – w lesie przyda się naładowany telefon i mapa (lub aplikacja z trasami turystycznymi).
5. Apteczka – wyposaż się w podstawową apteczkę oraz płyn odstraszający komary i kleszcze.
Pamiętaj! Jeśli wybierasz się do parku narodowego, koniecznie kup bilet wstępu!

Zabierz wygodny plecak i buty 

Jeśli nie odwiedzasz regularnie szlaków, zapewne przed wyprawą zastanawiasz się, co zabrać do lasu. Oczywiście, najlepszym wsparciem podczas dłuższych wypraw jest wygodny plecak i odpowiednie buty, najlepiej za kostkę, z grubą podeszwą i rozchodzone, żeby uniknąć obtarć na samym początku wycieczki. Nie zapominaj także o komfortowych ubraniach i nakryciu głowy – najlepsza odzież na leśne wyprawy to ta, w której masz pełną swobodę ruchów przy zakryciu wszystkich części ciała.  

Nawet jeśli pogoda jest piękna, a dzień wyjątkowo upalny, leśny mikroklimat znacząco wpływa na odczuwalność temperatury. Na wycieczkę do lasu wybierz długie spodnie i rękawy, najlepiej ze ściągaczami, które stanowią ochronę przed kleszczami i insektami. Ważna jest także kolorystyka – leśna moda nie przewiduje intensywnych kolorów i różnorodnych wzorków. Jeśli nie chcesz cieszyć się zainteresowaniem muszek czy innych owadów, postaw na odzież w kolorach ziemi – zieleniach, beżach czy brązach. 

Zadbaj o wodę oraz jedzenie 

Przygotowany plan wyprawy i ubrania? Pozostaje nie mniej istotna część: zawartość plecaka. Ważne, aby umieścić w nim wszystko, co może się przydać, a jednocześnie uniknąć dźwigania zbędnych ciężarów. Co zabrać do lasu? Wodę w butelce z filtrem lub bidonie. Warto wzbogacić ją o elektrolity, które pomogą lepiej nawodnić organizm podczas wysiłku. Zabierz też energetyczne jedzenie: kanapki, owoce, czekoladę czy batony proteinowe. Z pewnością będą nieocenione podczas odpoczynku na miejscu do biwakowania! Wszystkie odpadki i śmieci zabierz jednak ze sobą w drogę powrotną. Puste opakowania będą lżejsze w tę stronę, a lasy nie są odpowiednim miejscem na ich porzucenie. 

Zwiększ swoje bezpieczeństwo 

Nie zapomnij przygotować miejsca na wszystkie niezbędne sprzęty: naładowany telefon, kompas i latarkę, a także mapę kieszonkową. Oczywiście, wersje elektroniczne i aplikacje ze szlakami są świetnym wsparciem, jednak nie wszystkie miejsca na szlaku oferują zasięg, a bateria może się rozładować. Zwiększ swoje bezpieczeństwo, stosując tradycyjne metody wędrowania. Koniecznie miej także płyn odstraszający kleszcze i komary oraz podręczną apteczkę.  

Jeśli na swojej trasie spotkasz dzikie zwierzę, nie próbuj się z nim zaprzyjaźniać, nie strasz i nie prowokuj. Zachowując ostrożność, oddal się spokojnie. Leśnych mieszkańców obserwuj zawsze z odpowiedniego dystansu – to ich naturalne środowisko, w którym Ty jesteś gościem.  

Niezależnie od tego, do którego lasu się wybierasz, stosuj się do ogólnych zasad bezpieczeństwa oraz leśnego savoir-vivre’u, aby zadbać o bezpieczeństwo i dobry kontakt z naturą.