Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


10 887

Program Mój Prąd 5.0 – dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

22 kwietnia 2023 roku ruszył Mój Prąd 5.0 – nowa odsłona programu dofinansowania fotowoltaiki. Warto pospieszyć się, ponieważ decyduje kolejność składania wniosków, a program trwa do wyczerpania budżetu, którego wartość to 955 000 tys. zł. Maksymalna kwota dotacji wynosi 58 tys. złotych. Dowiedz się, co zrobić, aby wpłynęła na Twoje konto!


 

Mój Prąd 5.0 – dla kogo jest program? 

Mój Prąd 5.0 jest kierowany do prosumentów, którzy rozliczają się w systemie net-billing (zasady rozliczania energii ze słońca wyjaśniamy w artykule: Fotowoltaika po zmianach w 2022 – na czym polega nowy system rozliczeń?). Projekt wyróżnia trzy grupy beneficjentów.

Kto może otrzymać dopłaty do fotowoltaiki w 2023 roku?

O dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023 roku mogą ubiegać się następujące grupy grantobiorców: 

 1. Prosumenci, którzy rozliczają się w systemie net-billing, którzy do tej pory nie korzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej; 
 1. Prosumenci, którzy rozliczają się w systemie opustów (net-metering), którzy do tej pory nie korzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej i zdecydują się przejść na system rozliczeń net-billing; 
 1. Prosumenci, którzy rozliczają się w systemie net-metering, którzy już korzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej i spełnią łącznie trzy warunki:  

a) użytkują instalację fotowoltaiczną, która została zbudowana (i opłacona) oraz przyłączona do sieci nie dawniej niż 1 lutego 2020 roku; 

b) zdecydowali się zmienić system opustów na rozliczenia w systemie net-billing; 

c) zgłoszą do dofinansowania przynajmniej jedno urządzenie z listy wskazanej w programie Mój Prąd 5.0. 

Na co można wykorzystać dopłaty do fotowoltaiki w 2023 roku? 

Mój Prąd 5.0 określa dwie kategorie sprzętu, którego zakup można częściowo pokryć z dofinansowania. W pierwszej znajdują się instalacje fotowoltaiczne, na które można otrzymać 3 tys. zł, 6 tys. zł lub 7 tys. zł. W drugiej kategorii znalazły się urządzenia dodatkowe, które rozszerzają konfigurację domowej fotowoltaiki: 

 • magazyny ciepła – do 5 tys. zł; 
 • gruntowe pompy ciepła grunt/woda i woda/woda – do 28,5 tys. zł; 
 • pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – do 19,4 tys. zł; 
 • pompa ciepła powietrze/woda – do 12,6 zł; 
 • pompy ciepła typu powietrze/powietrze – do 4,4 zł;
 • magazyn energii elektrycznej – do 16 tys. zł; 
 • system zarządzania energią HEMS/EMS – do 3 tys. zł; 
 • kolektory słoneczne c.w.u. – do 3,5 tys. zł 

Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać, to aż 58 tys. zł. Otrzymasz ją pod warunkiem, że nie będzie to więcej niż 50% wartości całej inwestycji. Jeżeli wahasz się, czy wybrać zestaw fotowoltaiczny z dodatkowymi urządzeniami, w tym szczególnie z pompą ciepła, zapoznaj się z naszym poradnikiem: Wymień ogrzewanie, weź dofinansowanie. Omawiamy w nim szczegółowo zalety ekologicznych systemów grzewczych. 

Mój prąd 5.0 – wysokość dofinansowania 

Program Mój Prąd 5.0 najwyżej premiuje budowę instalacji fotowoltaicznej połączoną z zakupem urządzeń dodatkowych. Poszczególne grupy beneficjentów mają dostęp do różnych wartości dofinansowania. Łatwo zauważyć, że w programie Mój Prąd 5.0 wysokość dofinansowania jest uzależniona w dużym stopniu od wyboru pompy ciepła. Na drugim miejscu znalazł się magazyn energii elektrycznej do instalacji fotowoltaicznych off-grid i do systemów hybrydowych (sieciowo-wyspowych). 

Prezentujemy przykładowe konfiguracje instalacji i maksymalne kwoty dofinansowania, które mogą uzyskać poszczególne grupy beneficjentów programu Mój Prąd 5.0. 

6 tys. zł na instalację PV bez dodatkowych urządzeń 

Maksymalne dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych w 2023 roku w przypadku instalacji bez dodatkowych urządzeń wynosi 6 tys. zł. Z tej formy dotacji mogą skorzystać beneficjenci z 1 i 2 grupy (patrz wyżej). Nie przysługuje ona prosumentom, którzy już wcześniej otrzymali dofinansowanie, np. z programu Mój Prąd 4.0. 

Konfiguracja: instalacja PV plus magazyn energii 

Zestaw instalacja PV z magazynem energii: 7 tys. w grupie 2 (3 tys. w grupie 3) na instalację + 16 tys. na magazyn energii + 3 tys. na system zarządzania HEMS. Ogółem: 26 tys. zł w grupie 2 lub 22 tys. dla beneficjentów z grupy 3. 

Konfiguracja: instalacja PV plus klimatyzacja 

Interesującą opcją jest dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej z klimatyzacją: 7 tys. w grupie 2 (3 tys. w grupie 3) na instalację + 4,4 tys. na pompę ciepła powietrze/powietrze + 3 tys. na system zarządzania HEMS. Łącznie: 11,4 tys. zł w grupie 2 lub 7,4 tys. dla beneficjentów z grupy 3. 

Jaki jest tryb ubiegania się o dofinansowanie – fotowoltaika 2023 

Jeżeli jeszcze nie posiadasz instalacji, a planujesz jej zakup i chcesz uzyskać dotacje na fotowoltaikę w 2023 roku, musisz przejść następujące etapy budowy instalacji i ubiegania się o dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0: 

 1. znalezienie firmy instalacyjnej – jeżeli wybierzesz TAURONA, doradzimy wybór optymalnej konfiguracji fotowoltaiki i zajmiemy się wszystkim za Ciebie, sprawdź naszą ofertę: Fotowoltaika od TAURONA
 1. budowa instalacji PV – montaż instalacji fotowoltaicznej oraz urządzeń dodatkowych; 
 1. wymiana liczników – zgłoś instalację do zakładu energetycznego, aby wymienić stare liczniki na urządzenia przystosowane do instalacji PV i magazynów energii; 
 1. wniosek o dofinansowanie – aby uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023 roku z programu Mój Prąd 5.0, złóż wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 
 

Chcesz wiedzieć, jakie panele wybrać do swojego domu?

Wypełnij formularz, a nasz specjalista przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!

ZAMÓW KONTAKT

Jeżeli wybierzesz naszą ofertę, pozbędziesz się kłopotów związanych nie tylko z kwestiami technicznymi, lecz także z załatwianiem formalności. Przygotujemy projekt, dostarczymy i zamontujemy wszystkie urządzenia, podłączymy i wykonamy rozruch instalacji. Przygotujemy też wniosek o dofinansowanie i wskażemy wszystkie dostępne możliwości pozyskiwania środków. Współpraca z TAURONEM to najkrótsza, bezpieczna i komfortowa droga do własnej instalacji fotowoltaicznej. Przekonaj się, jakie to proste!