Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 753

[Q&A] Fotowoltaika – warunki formalne

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jeśli rozważasz zakup fotowoltaiki na potrzeby swojego domu, to z pewnością zastanawiasz się, czy montaż instalacji wymaga uzyskania zgody. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić, by móc w spokoju cieszyć się darmową energią ze słońca.

Q&A

 

Pozwolenie na budowę – czy muszę się o nie ubiegać w przypadku montażu fotowoltaiki?

W zdecydowanej większości montaż urządzeń fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zgodnie z obowiązującym prawem, takich pozwoleń nie potrzeba uzyskiwać, gdy inwestycja dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 50 kW. Zasada ta obowiązuje bez względu na to, gdzie montowana jest instalacja – na dachu budynku czy na gruncie.

Czy występują jakieś przypadki, w których ubieganie się o pozwolenie na budowę będzie konieczne?

Choć w większości przypadków montaż instalacji fotowoltaicznych zwolniony jest z konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, są przypadki, w których bez załatwienia takich formalności się nie obejdzie.

Pierwszym wyjątkiem, w którym konieczne będzie ubieganie się o pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej, jest sytuacja, w której wysokość instalacji przekroczy 3 m. Podobnie będzie, gdy montaż paneli fotowoltaicznych wiązać się będzie z ingerencją w strukturę budynku. Z załatwieniem takich formalności muszą liczyć się również właściciele nieruchomości położonych na terenach Natura 2000 lub gdy budynek, na którym chcemy zamontować fotowoltaikę, wpisany jest do rejestru zabytków.

Jak przebiega procedura podłączenia mikroinstalacji do sieci?

Procedura podłączenia mikroinstalacji do sieci nie jest trudna i nie wymaga wielu formalności. Polega jedynie na zgłoszeniu chęci podłączenia właściwemu operatorowi. Zgłoszenia należy dokonać nie później niż w terminie 30 dni przed dniem planowanego przyłączenia mikroinstalacji do sieci. W zgłoszeniu należy wskazać:

  • termin przyłączenia mikroinstalacji,
  • lokalizację przyłączenia mikroinstalacji,
  • rodzaj odnawialnego źródła energii użytego w mikroinstalacji,
  • moc zainstalowanej elektrycznej mikroinstalacji.

Zgłoszenie powinno zawierać również dane odbiorcy końcowego, dane techniczne mikroinstalacji, jak również odpowiednie załączniki – określone przez operatora sieci. Więcej szczegółów dotyczących przebiegu procesu zgłoszenia mikroinstalacji znajdziesz na stronie: www.tauron.pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/chce-zostac-klientem/chce-sie-przylaczyc/mikroinstalacja

Czy muszę mieć specjalne pozwolenia na odprowadzanie nadwyżek do sieci?

Nie. W celu wprowadzania nadwyżek do sieci prosument nie musi prowadzić działalności gospodarczej ani uzyskiwać koncesji. Aby móc odprowadzać i pobierać energię z sieci, a także ją rozliczać, konieczne jest posiadanie stosownych umów zarówno ze sprzedawcą energii, jak i dystrybutorem.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – doboru mocy, miejsca montażu czy wyboru oferty i wykonawcy.  

Bądźmy w kontakcie!