Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


9 454

[Q&A] Fotowoltaika – zacienienie paneli

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Zalegający śnieg i liście, ale też drzewo, słup lub komin ograniczający dostęp do światła mogą obniżać efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej. Czy są sposoby, by zmniejszyć negatywne konsekwencje zacienienia paneli PV? Sprawdź!

Q&A

 

Zacienienie – w jakim stopniu wpływa na efektywność fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną dzięki promieniom słonecznym – im więcej ich dotrze do paneli, tym lepiej. Pamiętaj o tym, że wszelkie przeszkody, które napotkają promienie słoneczne na drodze do paneli, będą negatywnie wpływać na efektywność jej pracy. Dlatego instalacja fotowoltaiczna powinna być zamontowana w takim miejscu, by wystąpienie zacienienia ograniczyć do minimum. Aby tak się stało, kluczowe jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji. Z tego względu projektowanie instalacji powinieneś powierzyć ekspertom, którzy dokładnie przeanalizują wszystkie czynniki i zaproponują optymalne rozwiązanie.

Zacienienie całkowite modułu lub jego fragmentu – występuje wtedy, gdy do panelu (lub jego części) w ogóle nie docierają promienie słoneczne. Jego przyczyną są najczęściej: zalegający śnieg, liście czy ptasie odchody.

Zacienienie częściowe modułu lub jego fragmentu – występuje wtedy, gdy obiekt (np. drzewo, słup czy komin), który znajduje się w pobliżu instalacji, pojawia się na drodze promieni słonecznych, przez co na moduły pada cień.

Całkowite zacienienie paneli sprawia, że sprawność instalacji całkowicie spada. Przy częściowym zacienieniu instalacja będzie mniej efektywna, ale może produkować prąd – zależy to przede wszystkim od tego, w jaki sposób panele zostały zamontowane.

W jaki sposób można zmniejszyć negatywne skutki zacienienia paneli fotowoltaicznych?

Zastanawiając się, w jaki sposób zmniejszyć negatywne skutki zacienienia instalacji, pamiętaj, że w przypadku zacienienia całkowitego jedynym rozwiązaniem jest usunięcie przeszkody (śniegu, liści, ptasich odchodów) z paneli.

Jeżeli chodzi o częściowe zacienienie paneli fotowoltaicznych, to tu z pomocą przychodzi rozwijająca się technologia – dostępne na rynku moduły wyposażane są w rozwiązania, które minimalizują skutki ewentualnego zacienienia i maksymalizują działanie całej instalacji w świetle rozproszonym. Jednym z takich rozwiązań są diody bocznikujące, tzw. diody bypass, które dzisiaj są już standardowym rozwiązaniem oferowanym przez producentów modułów. Dzięki diodom bypass każdy panel dzielony jest na strefy – każdej diodzie przypisana jest jedna strefa. Gdy zacienienie paneli nie występuje, diody nie działają – uruchamiają się dopiero wtedy, gdy dochodzi do zacienienia. W takim momencie strefa, w której występuje zacienienie, jest wyłączana z systemu. W ten sposób niezacienione części mogą działać normalnie. Dzięki temu częściowo przysłonięty panel produkuje ⅔ energii. Gdyby nie był wyposażony w diody, w przypadku nawet częściowego zacienienia panel w ogóle by nie działał.

Aby uświadomić sobie, jak istotne dla działania całego systemu są takie rozwiązania, trzeba pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to system, który tworzą powiązane ze sobą moduły. Cały system (bez dodatkowych zabezpieczeń) działa tak mocno, na ile pozwala jego najsłabsze ogniwo.

Co to są optymalizatory mocy i kiedy ich zastosowanie jest obowiązkowe?

Optymalizatory mocy to niewielkie urządzenia, które montuje się w panelach fotowoltaicznych lub puszkach połączeniowych modułów. Ich najważniejszą funkcją jest takie optymalizowanie pracy modułu, by działał w punkcie mocy maksymalnej. Dzięki optymalizatorom możesz więc zwiększać uzyski energii ze swojej instalacji.

O ile diody bypass są rozwiązaniami standardowymi, oferowanymi przez producentów, o tyle decyzja o montażu optymalizatorów należy do inwestora. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla instalacji, w których nie można całkowicie wyeliminować źródeł częściowego zacienienia paneli fotowoltaicznych (np. wysokie kominy w pobliżu instalacji).

Jakie funkcje pełnią optymalizatory mocy?

Optymalizatory, jak wskazuje sama nazwa, odpowiadają za optymalizację pracy paneli – tak by osiągały uzyski maksymalnie wysokie w danych warunkach atmosferycznych. Szczególnie jest to ważne w momentach nierównomiernego nasłonecznienia instalacji. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja – dzięki temu, że są podłączone do falownika, pozwalają na monitorowanie pracy poszczególnych modułów. Pozwala to w łatwy sposób zlokalizować np. ewentualną awarię czy zabrudzenie panelu.

Optymalizatory podnoszą koszt instalacji – jak wpływają zatem na opłacalność inwestycji?


Z jednej strony optymalizatory to rozwiązanie, które może zwiększyć efektywność Twojej instalacji fotowoltaicznej, z drugiej natomiast to urządzenia, które podnoszą koszt całej inwestycji. Koszt jednego optymalizatora to wydatek rzędu kilkuset złotych. Odpowiedź na pytanie, czy inwestycja w optymalizatory będzie opłacalna, zależy więc od indywidualnych czynników. Wśród nich wymienić należy: wielkość instalacji, możliwość wystąpienia ewentualnych zacienień paneli fotowoltaicznych. Dlatego montaż optymalizatorów najlepiej skonsultować z ekspertami już na etapie planowania instalacji. Będą sytuacje, w których optymalizatory podniosą efektywność pracy instalacji – dzięki temu sprawią, że będzie bardziej opłacalna. Może się jednak zdarzyć, że ich montaż będzie zbędny.

Więcej na temat opłacalności inwestycji w panele fotowoltaiczne przeczytasz w artykule: Fotowoltaika – czy to się opłaca?

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – doboru mocy, miejsca montażu czy wyboru oferty i wykonawcy.  

Bądźmy w kontakcie!