Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


18 568

Zbuduj instalację fotowoltaiczną w 2021 r. – to się opłaca!

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jeżeli planujesz budowę instalacji fotowoltaicznej, to warto się pospieszyć. Zakończ inwestycję w ciągu najbliższych 6 miesięcy, aby zachować możliwość rozliczania się na dotychczasowych warunkach. Nowe zasady obrotu energią z fotowoltaiki, które prawdopodobnie wejdą w życie, wniosą sporo zmian dla prosumentów.


 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekty rozporządzeń dotyczących przyłączania mikroinstalacji, zasad rozliczeń prosumentów i funkcjonowania spółdzielni energetycznych[1]. Na chwilę obecną nie znamy daty wejścia w życie przepisów, to zależy od przebiegu procesu legislacyjnego. Najważniejszą konsekwencją zmian będzie likwidacja obecnego systemu opustów.

Od razu warto uspokoić osoby już posiadające instalacje fotowoltaiczne: dla obecnych prosumentów nowelizacja niewiele zmienia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Przyszłość fotowoltaiki w Polsce – jakie zmiany nas czekają?.  Regulacje dotyczą instalacji fotowoltaicznych, które zostaną włączone do sieci po wejściu w życie przepisów. Aby zrozumieć istotę zmiany, warto krótko przypomnieć, jak wygląda obecny system rozliczeń fotowoltaiki.

Kim jest prosument?

Prosument to zbitka słów „producent” i „konsument”. Obecnie prosumenci przekazują nadwyżki prądu z fotowoltaiki do sieci energetycznej. Nie mają obowiązku deklarowania ilości odprowadzanej energii, nie są zagrożeni karami za nadwyżki czy niedobory. Prosument może odebrać (nieodpłatnie) 80% energii przekazanej wcześniej do systemu – wtedy, gdy akurat tego potrzebuje.

Przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych system jest uważany za prosty, elastyczny i bardzo korzystny – zapewnia pokrycie zapotrzebowania na prąd w okresach niedoborów (zima, pochmurne, deszczowe dni). Wymiana jest bezgotówkowa i nie wymaga żadnej aktywności ze strony prosumentów. Niemniej ważny jest fakt, że wymiana z siecią odbywa się w taki sposób, że za każdą oddaną do sieci kilowatogodzinę można odebrać nieodpłatnie 0,8 kWh. Jeszcze korzystniejsze warunki możesz uzyskać, jeżeli jesteś klientem TAURONA.

Dlaczego warto być prosumentem w TAURONIE?

TAURON daje swoim klientom możliwość wyrównania brakujących 20% ilości energii odprowadzanej do sieci i pobieranej z niej. Osoby, które wybiorą fotowoltaikę w TAURONIE, mogą skorzystać z usługi PROSUMENT Plus z Bonusem. Dzięki niej mogą otrzymać równowartość 100% wyprodukowanej energii  – 80% energii odbierzesz z sieci, natomiast równowartość brakujących 20% TAURON przekaże na Twoje konto rozliczeniowe.

Usługa PROSUMENT Plus z Bonusem skierowana jest do klientów, którzy planują zakup instalacji fotowoltaicznej od TAURONA i zostaną prosumentami. Innymi słowy, aby odprowadzać i odbierać prąd z sieci energetycznej w stosunku 1:1, musisz spełnić łącznie trzy warunki: zostać klientem TAURONA, zakupić w TAURONIE instalację fotowoltaiczną i wybrać usługę PROSUMENT Plus z Bonusem. Opłata za tę usługę wynosi 59 zł miesięcznie. Jednak dla klientów, którzy wybiorą fotowoltaikę w  TAURONIE, przygotowany został specjalny rabat – 12 miesięcy usługi za darmo. Dodatkowo otrzymasz usługę Serwisant 24H, czyli pomoc w przypadku awarii urządzeń elektrycznych (RTV, AGD, PC) bądź wewnętrznej instalacji elektrycznej w Twoim domu.

Jak prawdopodobnie zmieni się rozliczenie fotowoltaiki?

Projekt nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza wiele nowych zasad i przepisów. Najważniejsza zmiana polega na tym, że ustawodawca zrezygnował z opustów. Oznacza to, że dotychczasowy system odbioru 80 lub 100% energii zostanie zastąpiony sprzedawaniem wyprodukowanej nadwyżki prądu i jego zakupem w okresach niedoborów. Przygotowaliśmy krótką analizę, która ujmuje istotę zmiany w liczbach.

Obecnie w systemie opustów cena za 1 kWh wynosi 63-65 gr, co po przemnożeniu przez współczynnik 0,8 daje około 50 gr (wartość netto 1 kWh produkowanej przez prosumenta). W nowym systemie prosument będzie mógł liczyć na odkup nadwyżek energii po średniej cenie z poprzedniego kwartału podawanej przez prezesa URE. W 2020 r. było to około 250 zł za MWh, natomiast dane za I kw. 2021 r. to 237,37 zł[2], czyli około 24 gr za kWh. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że cena energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych może spaść nawet o połowę. Oczywiście nikt nie wie, jaka będzie średnia cena w ostatnim kwartale 2021 r., ale można przyjąć, że nie wzrośnie powyżej 300 zł za MWh. Oznacza to, że właściciele instalacji otrzymają za energię od kilkunastu do nawet 50% mniej.

W projekcie ustawy znalazło się też nowe pojęcie: agregator, czyli firma zajmująca się skupowaniem energii od prosumentów i małych producentów. W początkowym okresie agregatorzy, w ramach walki o pozyskanie klienta, będą zapewne oferowali konkurencyjne ceny. W efekcie cena 1 kWh może wynieść np. 35 gr. Oczywiście to tylko prognoza, a jak zachowa się rynek, okaże się po wejściu w życie przepisów. Jeżeli chcesz uniknąć niepewności, jak najszybciej dołącz do grona prosumentów.

Dlaczego warto zbudować instalację fotowoltaiczną teraz?

Jeżeli zbudujesz instalację fotowoltaiczną przed wejściem w życie przepisów, zachowasz możliwość rozliczania się na dotychczasowych zasadach. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, wszystkie informacje znajdziesz na stronie: Fotowoltaika od TAURONA.

Korzyści z szybkiej budowy instalacji fotowoltaicznej i zainstalowania paneli słonecznych:

  1. zostaniesz prosumentem – przez najbliższe 15 lat unikniesz sprzedawania i kupowania energii na rynku,
  2. skorzystasz z oferty TAURONA z opcją PROSUMENT Plus z Bonusem – pakiet daje możliwość rozliczenia energii w stosunku 1:1
  3. wybierzesz zieloną energię – będziesz korzystać z taniej i czystej energii odnawialnej, której produkcja jest bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Zapamiętaj: wniosek o podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci może oczekiwać na decyzję nawet 30 dni. Dlatego nie zwlekaj z rozpoczęciem inwestycji i nie przekładaj jej na ostatnią chwilę.  

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ arrow


[1] Źródło: www.gov.pl/web/klimat/ministerstwo-klimatu-skierowalo-do-konsultacji-publicznych-pakiet-legislacyjny-w-obszarze-prosumentow-oraz-spoldzielni-energetycznych
[2] Źródło: www.ure.gov.pl/pl/energia-elektryczna/ceny-wskazniki/7851,Srednia-kwartalna-cena-energii-elektrycznej-sprzedanej-na-zasadach-innych-niz-wy.html