Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 704

Jak wykorzystać deszczówkę? 5 praktycznych sposobów 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Zagospodarowanie wody z nieba ma liczne walory ekologiczne i ekonomiczne – przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych i zmniejsza wydatki związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Jak wykorzystać deszczówkę w gospodarstwie domowym? W artykule prezentujemy pięć praktycznych sposobów na zagospodarowanie wody opadowej.


 

Jak wykorzystać deszczówkę w domu? 

Wykorzystanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym nie ogranicza się do podlewania ogródka. Opisujemy pięć obszarów, na których zastąpienie kranówki deszczówką przynosi największe korzyści. 

1. Napełnianie basenów i oczek wodnych

Jak wykorzystać wodę deszczową do napełniania basenów i oczek wodnych? Najprostszym sposobem jest przekierowanie deszczówki w stronę naturalnego zbiornika wodnego. Można to zrobić dzięki sieci kanałów na powierzchni lub rur podziemnych, które odprowadzą wodę opadową zebraną z dachów.  

W przypadku stawów i oczek wodnych deszczówka nie wymaga żadnych zabiegów, które zmienią jej skład i właściwości. Jeżeli jednak zamierzasz napełnić basen kąpielowy, zastosuj specjalne preparaty do uzdatniania. Zapobiegają one rozwojowi mikroflory (przedłużają świeżość wody) i normalizują pH (deszczówka może być lekko kwaśna). Po odpowiednim przygotowaniu woda opadowa nadaje się zarówno do niewielkich basenów sezonowych, jak i do napełniania zbiorników murowanych o znacznej objętości. 

2. Plenerowy prysznic

Jak można wykorzystać wodę deszczową w ogrodzie lub na działce rekreacyjnej? Oczywiście do podlewania (temu tematowi poświęciliśmy osobny artykuł: Deszczówka w ogrodzie – jak ją magazynować i wykorzystywać?). Jednak może mieć też inne zastosowanie: użyj deszczówki do zasilenia plenerowego prysznica. Może on działać bez zewnętrznych dostaw wody, bez hydroforu i zasilania energią elektryczną. Wystarczy zbierać deszczówkę i gromadzić ją w zbiorniku z kranikiem ustawionym na podwyższeniu. Doskonale sprawdzają się też prysznice turystyczne: zbiornik zawieszany lub wyposażony w ręczną pompkę zapewnia podawanie wody pod ciśnieniem, wystarcza do zaspokojenia większości potrzeb higienicznych.  

Prysznic zasilany deszczówką zapewni Ci przyjemne odświeżenie po pracach w ogrodzie. To również bardzo wygodny sposób na kąpiele czworonogów. Umyjesz pod nim także narzędzia do prac ziemnych, robocze obuwie oraz warzywa i owoce z własnych upraw. 

3. Mycie samochodów i maszyn

Wykorzystanie wody deszczowej do mycia pojazdów jest efektywnym sposobem na obniżenie zużycia kranówki. Wystarczy odpowiednio duży zbiornik i myjka ciśnieniowa, aby szybko oczyścić nie tylko auto osobowe, lecz także maszyny rolnicze i sprzęt budowlany. Deszczówki pod ciśnieniem możesz też użyć do sprzątania utwardzonych (wybetonowanych, wyłożonych płytami lub półbrukiem) podjazdów na posesjach, placów i posadzek w pomieszczeniach gospodarczych, a także fasad i dachów. 

4. Spłukiwanie toalet

Spłukiwanie toalet wodą wodociągową jest oczywistością, ale także można je uznać za marnotrawstwo. Do celów sanitarnych nie jest potrzebna woda pitna, której zasoby w naturze stale maleją. Można ją zastąpić tzw. wodą szarą (po wykorzystaniu do prania lub kąpieli) lub deszczówką. Odpowiednio zaprojektowana instalacja odzyskiwania i magazynowania wody opadowej pozwala zaspokoić wszystkie potrzeby sanitarne. To znaczna oszczędność, zważywszy na fakt, że spłukiwanie toalet generuje średnio jedną trzecią całego zapotrzebowania na wodę wodociągową w gospodarstwie domowym.  

5. Pranie w miękkiej wodzie

Jeżeli postawisz na wykorzystanie deszczówki w sanitariatach, to możesz też skierować ją do pralek i zlewów kuchennych, które odpowiadają za około 30% zużycia wody w gospodarstwie domowym. Redukcja zużycia pozwala na istotne oszczędności wydatków i poprawienie efektywności prania. 

Naukowcy z Politechniki Białostockiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przeprowadzili badania1, których celem było sprawdzenie, jak można wykorzystać wodę deszczową do prania. Analizy składu chemicznego i biologicznego były prowadzone m.in. pod kątem zawartości metali ciężkich i innych związków toksycznych. Określano też pH, kolor i mętność wody. Wyniki są jednoznaczne: deszczówka nie nadaje się do spożycia, natomiast zastosowana do prania znacznie przewyższa kranówkę. Jest wodą miękką, dzięki czemu ułatwia usuwanie zabrudzeń z różnego typu tkanin przy mniejszym zużyciu detergentów. Ponadto nie wytrąca się z niej kamień, który jest przyczyną wielu awarii pralek. Obecność zanieczyszczeń w wodzie opadowej jest na tyle mała, że nie wpływa niekorzystnie na skuteczność prania. 

Jeżeli zainteresowały Cię korzyści z ekologicznego gospodarowania wodą deszczową, szczegółowe omówienie tego tematu znajdziesz w artykule: Odzyskiwanie deszczówki – czy warto inwestować w to rozwiązanie? 

Jak poprawić wykorzystanie wody deszczowej? 

Wykorzystanie deszczówki w dużym stopniu zależy od typu zbiornika, którego używasz do jej gromadzenia. Z cytowanych wyżej badań jasno wynika, że najlepsze do tego celu są zbiorniki zamknięte, które skutecznie chronią przed dostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz. Nawet po miesiącu przechowywania deszczówka ciągle nadaje się do prania. Najdłużej zachowuje niepogorszone właściwości, gdy znajduje się w zbiorniku podziemnym

Kluczowe znaczenie ma też wielkość zbiornika oraz instalacja, która dostarcza wodę. Konieczny jest rezerwuar, który pozwala zabezpieczyć odpowiednią ilość wody na te okresy w roku, w których opady nie występują lub są bardzo małe. Z kolei instalacja wodna domu powinna być tak zaprojektowana, aby elastycznie korzystać zamiennie z wody deszczowej i wodociągowej.  

Źródła: 

https://www.mdpi.com/2073-4441/12/1/252/htm

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne wody opadowe i roztopowe, które są skutkiem opadów atmosferycznych, nie są klasyfikowane jako ścieki. Regulacje zapewniają dużą swobodę w zagospodarowaniu deszczówki. Pamiętaj jednak, nawet gdy jesteś właścicielem gruntu, nie możesz zmieniać kierunku i natężenia naturalnego spływu wód opadowych. Zakazane są wszelkie działania (np. gromadzenie i ciągłe uwalnianie deszczówki), które odbywają się ze szkodą dla środowiska naturalnego lub gruntów, które sąsiadują z Twoją działką.

Czas przechowywania deszczówki zależy od zastosowanych sposobów filtracji oraz rodzaju i lokalizacji zbiornika. Woda opadowa pozbawiona zanieczyszczeń organicznych i składowana w szczelnej podziemnej cysternie (niska temperatura opóźnia rozwój mikroorganizmów) będzie przydatna do użycia nawet przez rok. Jeżeli nie jest filtrowana, a do tego znajduje się w otwartym zbiorniku, który jest wystawiony na działanie słońca i możliwy do zanieczyszczenia, to może “zakwitnąć” (rozrost glonów) lub „zgnić” (rozkład materii organicznej) już po kilku tygodniach.